vooruitblik 2015 I woensdag 31 december 2014 I als culturele hoofdstad van Euro pa 2015 veel aan Van Gogh gaat doen en waar twee huizen waar Van Gogh woonde, zijn gerestau reerd. Of nog verder zuidelijk naar Frankrijk, naar zijn woon- en werkplekken in Parijs, Arles, Saint-Rémy en naar St. Auvers- sur-Oise, waar hij stierf. In 2015 verschuift het perspec tief van het werk naar het volledi ge verhaal van de schilder Van Gogh. Die verschuiving is al inge zet. Het Van Goghmuseum in Am sterdam presenteerde het voor bije najaar een nieuwe inrichting, waarbij de persoonlijke levensge schiedenis van de kunstenaar meer aandacht krijgt. Het Van Goghjaar is pure marketing. De partners in Frankrijk, België en Nederland verenigden zich in Van Gogh Europe. Het doel is om vooral veel toeristen naar de Van Goghlocaties te lokken: 185.000 mensen extra is de schatting. Ver schillende touroperators bieden uitgebreide Van Goghreizen aan. Er komen films, musicals, thea terstukken en veel exposities. De combinatie Van Gogh met Edvard Munch waarmee het Van Gogh museum uitpakt (vanaf 25 septem ber) of Van Gogh in de Borinage in het BAM in Mons (vanaf 25 ja nuari) zijn om naar uit te kijken. In de Borinage kwam Vincent er achter dat zijn toekomst niet in het domineeschap lag maar in de kunst. In Brabant is de opzet van Waar is Van Goghin het Noord brabants Museum in Den Bosch (vanaf 3 oktober) veelbelovend. Het museum maakt een expositie over het circus rond Van Gogh, die in onze eeuw een handelsarti kel is geworden. Iflm Spectre, de nieuwe James Bond, wordt ongetwijfeld een op windend hoogtepunt in het film jaar 2015. Ook interessant wordt The tribe, de uitdagende, in geba rentaal gesproken Oekraïens-Ne- derlanse festivalhit over bendevor ming onder doofstomme jonge ren. In Nederland staat ook veel moois op stapel, waaronder twee ambiti euze boekverfilmingen. Joram Lürsen zette zijn tanden in Publie ke werken van Thomas Rosen- boom. Verwacht in september. Het spannendst is Beyond sleep naar de roman Nooit meer slapen van Willem Frederik Hermans. Die mikt op de internationale markt. Deze filosofische roman uit 1966 over de nietigheid van het menselijk streven wordt ge zien als een hoogtepunt van het oeuvre van Hermans. Menige po ging tot verfilming van dit eenza me avontuur van een jonge geo loog strandde. Nu lijkt het Boude- wijn Koole (van onder meer Kauwboyte gaan lukken. In de tweede helft van 2015 te zien. liTOfHTl Nieuw werk van schrij vers wordt vaak al ver van tevoren aangekondigd. Het kan echter nog een hele tijd duren, voordat het daadwerkelijk in de winkel ligt. Zo is al lange tijd bekend dat in september de nieuwe roman van Jonathan Franzen verschijnt. De Nederlandse uitgever heeft nu de tijd om de vertaling tegelijk met de Engelstalige uitgave te laten verschijnen. Van Franzens vorige boek Vrijheid werden ruim 100.000 exemplaren verkocht in Nederland. Vooruitkijken is mooi, maar nog mooier is het wanneer er onaange kondigd een geweldig boek ver schijnt. Liefst van A.F.Th. van der Heijden. Hij schrijft nog altijd aan twee hoogwaardige cycli: De tan deloze tijd en Homo duplex. Nieu we delen graag. Het fenomeen oorlog doet het goed in musicalland. Trendsetter Soldaat van Oranje boekt het ene record na het ande re. In België herleefde dit jaar de Eerste Wereldoorlog in 14-18. We raken niet uitgezongen en -ge danst over het oorlogsleed. Produ cent Domme Graaf Cornelissen komt in de tweede helft van 2015 met Het meisje met het rode haar over de verzetsstrijdster Hannie Schaft die vlak voor het einde van de Tweede Wereldoorlog door de nazi's werd geëxecuteerd. Roos van Erkel speelt de roodharige hel din. ]im Bakkum wordt haar te genspeler. Allard Blom schrijft het script naar het gelijknamige boek van Theun de Vries. Tom Bakker componeert de muziek. nihUMI De biografie van Wil lem Ruis (1945-1986) leest als puur drama. De in Haarlem gebo ren showmaster maakte furore in de periode 1976-1986. Hij ging voor in peperdure, spectaculaire televisieshows. Ruis spatte van het beeldscherm af, maar bleek niet zonder drank en drugs te kunnen. Persoonlijk leed stapelde zich op. Tijdens een vakantie in Spanje maakte een hartaanval een einde aan zijn leven. Voer genoeg voor een toneelpro ductie over Ruis. Die komt er in 2015. Xander van Vledder (o.a. Na tionale Toneel) speelt de titelrol in Willem Ruis, de show van zijn le ven. Maaike Widdershoven wordt zijn vrouw Ineke. De familie Ruis verleent alle medewerking aan het stuk dat Johan Timmers schrijft. Première: 24 oktober 2015. Anouk werd ne gende op het Eurovisie Songfesti val in 2013, The Common Linnets zorgden ervoor dat Nederland dit jaar als tweede eindigde. Dus moet Trijntje Oosterhuis in de laatste week van mei in Wenen gewoon winnen. Toch? Zo reken kundig werkt het jammer genoeg niet op het songfestival. Neder land houdt vast aan het succesre cept: een topper met internationa le uitstraling, zonder openbare se lectie vooraf. De artiest kiest zelf het lied; Nederland slaat daarmee een nationale finale over. We gaan in 2015 Europa in met Walk along, een nummer geschre ven door Anouk, dat in de opna mestudio een Zweeds-Ameri kaans successausje kreeg. Het lied heeft een mooie, heldere gitaarbe geleiding en een pakkend refrein dat snel mee te zingen is. Vocaal zit het altijd wel goed met de stem van Trijntje. Voor de veran dering waren de reacties bij de presentatie van een songfestival nummer nu eens overwegend po sitief. Veel deskundigen voorspellen een nieuwe ereplaats voor Neder land. Als dat maar goed gaat. li'iULIUfl 2015 kan zomaar het jaar van Adele worden. Mevrouw kan het immers niet maken om langer te wachten met een opvol ger van het records brekende al bum 21. Toch komt de eerste grote release van voormalig Dire Straits- voorman Mark Knopfler. Hoewel de kans groot is dat zijn album Tracker, dat eind februari ver schijnt, wordt overvleugeld door de nieuwe plaat van Amy Wine- house-producer Mark Ronson: Uptown special zou wel eens kun nen doen wat Pharrell Williams dit jaar deed met GIRL: knallen dus. Retailers kijken reikhalzend uit naar nieuw werk van Bob Dylan, David Gilmour en Madon na. De oudjes gaan in 2015 sowie so met de hoofdprijzen aan de haal. De kaarten voor de Neder landse concerten van Queen en U2 vlogen de deur uit. Het j aar van grote namen Het volledige programma is te vinden op www.vangogheurope.eu www.filmtotaal.nl www.dizzie.nl Adele foto HH Trijntje Oosterhuis foto HH musical Première: oktober 2015. Meer info: www.dommelgraafencornelissen.nl Info: www.willemruis.nl www.songfestival.nl www.onlineticketshop.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 40