66 In 2015 is het 70 jaar geleden dat de nazi's werden ver slagen. Inmiddels is Duitsland misschien de enige natie die kan voorkomen dat het conflict tussen Rusland en Europa uit de hand loopt. vooruitblik 2015 I woensdag 31 december 2014 I ij stond in zo'n reusachtige, typi sche kale Sovjet zaal injekateri- nenburg, in de Oeral, op de grens van Europa en Azië. Vanaf een kaal podium sprak de Duitse minister van Buitenlandse Zaken en vicekanselier, Frank-Walter Steinmeier (SPD), eerder deze maand een gehoor van Russische studenten toe. Steinmeiers rede ging over de rela tie tussen Duitsland en Rusland en over de huidige, grote problemen die zijn gerezen naar aanleiding van de crisis in Oekraïne. Meermaals verwees de Duitse vice kanselier naar de geschiedenis. Naar de twee wereldoorlogen en naar de twintig miljoen Sovjetburgers die in de strijd tegen Hitier omkwamen. Hij herinnerde eraan dat Jekaterinenburg in de Tweede Wereldoorlog enorm groeide nadat de zware industrie naar deze veiliger plek werd verplaatst en dat de wapenindustrie er overuren draaide om het Rode Leger van vol doende slagkracht te voorzien. Steinmeier maakte duidelijk dat hij zelf een kind is van de Duitse geschie denis: dat hij dankbaar is voor de Duit se hereniging in 1990, komend jaar ok tober precies 25 jaar geleden. „Wie had toen kunnen denken dat de terug trekking van de Russische troepen zo vreedzaam zou verlopen?" En hij zei ervan overtuigd te zijn dat een nieu we confrontatie tussen Duitsland en Rusland ten koste van alles moet wor den vermeden. „Hebben velen van ons destijds niet gehoopt dat uit vijandschap vriendschap voor altijd zou worden?" Het is ironisch en tragisch dat 2015 - het jaar waarin ook wordt herdacht dat zeventig jaar geleden de geallieer den nazi-Duitsland versloegen - een cruciaal en dramatisch jaar kan wor den. Een jaar waarin mogelijk wordt beslist over oorlog en vrede. Wie opgroeide met de dromen van iemand als Steinmeier, over een vreed zaam, verenigd en welvarend Europa, kan niet anders dan met afgrijzen de recente ontwikkelingen in Oost-Euro pa hebben gevolgd. In tegenstelling tot andere westerse politici en com mentatoren, die steeds luider de mili taire trom roffelen, is de Duitse so ciaal-democratische minister blijven inzetten op onderhandelingen met het Kremlin. Onvermoeibaar vloog Steinmeier heen en weer tussen de verschillende hoofdsteden en probeer de hij de hoofdrolspelers in het con flict rond Oekraïne telkens weer aan tafel te krijgen voor een compromis. Maar uiteindelijk laaide het geweld steeds weer op. In de laatste maanden van 2014 stonden de verhoudingen met Rus land zozeer op scherp, vertelde Stein meier zijn gehoor, dat een hooggekwa lificeerde Russin, die jarenlang voor een westerse ambassade in Moskou had gewerkt, ontslag nam. Zij wilde 'in de huidige omstandigheden niet langer voor een buitenlandse organisa tie werken', legde de vrouw uit. Dat lijkt een trivialiteit, maar de keuze van de vrouw symboliseert heel goed hoe de verhoudingen zijn verziekt: de ander is de 'vijand' geworden. „Is dit de richting die wij moeten inslaan?", vroeg Steinmeier. „Ik ben er zeker van dat niemand hier in de zaal die weg wil afleggen. Maar welke dan?" Welke weg zal de komende maan den moeten blijken. In elk geval zal Duitsland een leidende rol blijven spe- Alleen omdat wij oorlog uitsluiten, denken mensen dat ze met ons kunnen doen wat ze willen. Maar dat staan we niet toe len in de gesprekken met Vladimir Poetin. Want niet Brussel (lees de EU) of de Verenigde Staten, maar de Duitsers hebben vanaf het begin van deze crisis het diplomatieke heft in handen genomen. Bondskanselier An gela Merkel (CDU) besprak de proble men veertig keer met Poetin over de telefoon en bracht in totaal acht uur onder vier ogen met hem door. Tijdens de afgelopen G20-top in het Australische Brisbane, nadat Mer kel speciaal naar Poetins suites in het Hilton was geweest voor nachtelijk overleg, concludeerde de kanselier dat haar argumenten voor de zoveelste keer op een muur stuitten. Daar gaf ze haar pogingen op, althans, ze liet haar diplomatieke taalgebruik vallen toen ze de wereld in een speech duide lijk maakte dat Poetin een concrete be dreiging vormt voor de veiligheid in Europa. Maar, voegde ze eraan toe, het zal hem niet lukken om Duitsland te gen de rest van het Westen uit te spe len. Dat laatste dreigt: een ver enigd Duitsland dat door zijn gewicht en ligging en historische ervaringen naar een ei gen positie drijft, los van andere wes telijke staten, min of meer neutraal tussen Oost en West. Bijvoorbeeld on der druk van machtige Duitse onder nemers, die vele miljoenen verdienen aan de handel met Rusland en die de sancties tegen Poetin schadelijk vin den. Of onder invloed van de grote groep Duitse 'Putin-Versteher' (vaak oud-politici die meer begrip eisen voor Poetin en die bereid zijn belang rijke concessies te doen aan de Rus sen om oorlog te vermijden). En dom weg doordat Duitsland, nu Frankrijk in een permanente crisis verkeert en het Verenigd Koninkrijk niet kan be slissen of het land wel in de EU hoort, er in veel opzichten alleen voorstaat en bovendien immense belangen heeft. De afgelopen jaren, gedurende de fi nanciële crisis, werd duidelijk wat de toegenomen betekenis van de Bonds republiek in Europa sinds de hereni ging van 1990 betekent. Merkel en haar minister van Financiën Wolf gang Schauble (CDU) hielden koppig vast aan de gedachte dat wat goed is voor Duitsland ook goed moet zijn voor andere Europese landen. Dat be tekende begrotingsdiscipline en bezui nigen. Dit gehate Duitse dictaat, dat leidde tot hevige protesten in landen als Griekenland, Portugal en Italië, had voor een aantal eurolanden schrikbarende gevolgen. Zij kampen nu met een enorme (jeugdwerkloos heid, economische stilstand en met de dreiging van politiek extremisme. Mede vanwege deze negatieve erva ring wordt buiten de Bondsrepubliek niet alleen met verwachting, maar ook met wantrouwen gekeken naar de Duitse pogingen om het gesprek met Poetin gaande te houden. Want wat als de Duitsers ook in dit geval hun ei gen belangen voorop stellen en wat als Duitse politieke leiders bezwijken onder de lobby van de industrie en de Poetin-vrienden? Vooral de Polen en de Balten - die verschrikkelijk hebben geleden onder de nazi-dictatuur en de onderdrukking onder Stalin - zijn eerder geneigd hun bondgenoten in de Verenigde Staten te vertrouwen dan die in Duitsland. Recente oproepen uit Berlijn, van bondspresident Joachim Gauck en van de minister van Defensie, Ursula von der Leyen (CDU), die pleiten voor een veel dominantere internatio nale rol voor Duitsland, kunnen met enige kwade wil ook worden uitge legd als een pleidooi voor het nastre ven van vooral Duitse belangen. Merkel nam in Brisbane die vrees weg door erop te wijzen hoe belang rijk het is dat het Westen een ver enigd front blijft vormen en een prin cipiële houding aanneemt ten opzich te van Moskou. Onmiddellijk na die rede vertrok haar minister Steinmeier overigens weer naar de Russische hoofdstad, opnieuw op zoek naar al was het maar de geringste opening voor een gesprek. Ondertussen bena drukte Merkel haar vastberadenheid: „Alleen omdat wij oorlog uitsluiten, kunnen sommige mensen denken dat zij met ons kunnen doen wat ze wil len. Maar dat zullen we niet toestaan." In het nieuwe jaar, dat bol staat van de herdenkingen, zal het Merkel zwaar vallen om de Europese eenheid te bewaren. Poetin is actief op allerlei fronten: hij haalt de banden aan met anti-Europa partijen, zoals het Front National van Marine LePen. In Honga rije, Slowakije en Italië, waar hij veel bewonderaars heeft, wakkert hij het verzet aan tegen een verlenging van de sancties tegen Rusland. En het is de vraag hoe de situatie zich ontwik kelt in Kiev en elders in Oekraïne nu het land zo goed als failliet is en feite lijk uiteen is gevallen. Onvrede onder de burgers kan leiden tot nog grotere chaos, waar Moskou en de Russische rebellen van kunnen profiteren. Er wacht Merkel en Steinmeier een Herculiaanse opdracht in het nieuwe jaar. Op alle fronten. In een eerdere toespraak, ook in Jekaterinenburg te genover de verzamelde studenten, ci teerde Steinmeier de grote Russische schrijver Dostojevski: 'Goede tijden komen niet uit de hemel vallen, die moeten we zelf creëren'. Duitsland als vredesmakelaar door Wierd Duk H Bondskanselier Angela Merkel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 38