44 Tom Dumoulin is de wielerhoop van de natie. Zijn fans dromen al van een ritzege bij de start van de Tour deze zomer in Utrecht. „Die druk is zeker niet leuk." vooruitblik 2015 I woensdag 31 december 2014 I Een forse doos met een stel nieuwe racewie- len in de gang. En op een kastje in de huis kamer een paar, als tro fee herkenbare, bron zen beeldjes. Maar dat is alles. Meer verwijst er niet naar dat de bewoner van dit appartement prof wielrenner is. Ook de naamkaartjes van de andere bewoners in dit gereno veerde complex in een oude Maas trichtse wijk, verraden op geen enkele manier de domicilie van een topspor ter. Vooruit, speels detail, zijn naam staat bovenaan het rijtje: Tom Dumou lin. Ook op de wanden in zijn huiska mer geen wielerattributen. „Nee, geen foto's of truien aan de muur", zegt Dumoulin vanuit de open keu ken. Het blijkt een bewuste keuze: „Ik probeer mijn privéleven af te schei den van mijn werk." Hij wijst op een prachtige landschapsfoto die boven de bank hangt. „Die heb ik zelf genomen in Vietnam. Vorig jaar ben ik drie we ken door dat land getrokken. Een maand per jaar wil ik heel iets anders dan wielrenner zijn." 24 jaar jong is Dumoulin, toch raakt de wielerwereld steeds meer in de ban van zijn talent. Op het afgelo pen wereldkampioenschap tijdrijden werd de Giant-renner derde achter de fenomenen Bradley Wiggins en Tony Martin. In de rittenkoersen ontpopt hij zich daarnaast als een veelzijdig renner. Toch kun je de Limburger een rela tieve laatbloeier noemen. Hij komt niet uit zo'n typisch wielernest waar talenten al vroeg opgehemeld worden door hun omgeving. Hij reed nooit in de jeugdcategorieën en bij de nieuwe lingen was wielrennen slechts een speelse bezigheid. Dumoulin jaagt wellicht daarom geen grote jongensdromen na. „De Tour en de Amstel Gold Race zijn de enige wielerwedstrijden die ik mee kreeg in mijn jeugd. In de zomer stond de tv thuis vaak afgestemd op de Tour. Ik keek mee met mijn vader, maar ik volgde de koers niet echt. Wat dat betreft heb ik meer met de Amstel Gold Race. Misschien ook, omdat die vlakbij aankwam op de Maasboule vard." In Maastricht dus. De stad waar hij dit jaar 'thuis' oud en nieuw viert. „Voor het eerst sinds lange tijd. Tot nu toe ging ik geregeld een weekje ski ën tijdens de jaarwisseling." Veel wie lerploegen zien liever niet dat hun toppers zich op gevaarlijke skipistes begeven, maar daar heeft zijn keuze voor een feestje thuis niets mee te ma ken, verzekert Dumoulin. „Als je van af half november tot het einde van het jaar hard getraind hebt, kan het ook goed zijn om even een soort van een break te nemen. Voor mij is skiën dan juist een veilige bezigheid. Mijn mountainbike heb ik soms minder on der controle dan mijn ski's." De jaarwisseling staat voor hem niet symbool voor terugkijken en goe de voornemens. „Dat doe ik het hele jaar door. Ik ben al volop bezig met 2015. Oudejaarsavond is voor mij ge woon een feestelijke avond met veel vuurwerk en zo." 4 juli 2015 start de Tour in Utrecht met een 13,7 kilometer lange proloog die Dumoulin op het lijf is geschre ven. „Ik hoop op vier mooie dagen in 2015. Naast de Tourstart is dat de Am stel Gold Race, Luik-Bastenaken-Luik en het WK-tijdrijden. Ondanks deze focus wil dat niet zeggen dat ik er an ders naar toe moet leven. Het par cours in Utrecht heb ik bijvoorbeeld nog niet verkend. Dat heeft nu nog geen zin, dat komt wel in de dagen voor de Tourstart. Zo doe ik het in el ke ronde en altijd blijkt dat het par cours goed in mijn hoofd zit. Dus waarom zou ik het nu eerder moeten gaan verkennen. Ik waak ervoor dat het een obsessie wordt." Dat laatste is volgens hem al lastig genoeg, omdat de buitenwereld nu al met Utrecht bezig is 'alsof er niets an ders is'. Dumoulin zegt dat de laatste te begrijpen. „Maar de manier waarop ik naar een wedstrijd toeleef, ga ik niet veranderen, omdat het de Tour is. Ik wil vooraf alleen weten hoe lang de rit is. Ik reken daarbij niet in kilome ters maar in minuten. Voor de Tour proloog schat ik dat in op zestien mi nuten. We gaan dus een plan maken dat ervoor moet zorgen dat ik zestien minuten lang zo hard mogelijk fiets, zestien minuten lang zoveel mogelijk vermogen trap en zestien minuten lang optimaal op de fiets zit." Het is deze methodische aanpak die volgens Dumoulin 'heel erg' bij hem past. „Ik hoop dat 2015 het jaar wordt van het proces en van de resul taten. Die twee moeten samengaan. Ik plak nooit resultaten op mijn doe len. Ik ben meer bezig met het pro ces." De Tourstart in Utrecht zorgt bij de fans voor meer opwinding dan gebrui kelijk. Dumoulin kan daar immers de gele trui pakken. En het is lang gele den dat een Nederlander het geel droeg in de Ronde van Frankrijk. Op de voorlaatste dag van de ronde wacht nog een grote rit: de finale op Alpe d'Huez. Beide dagen kunnen de richting aangeven waarin de Limburger zich professioneel ontwikkelt: wordt hij op den duur meer een klassements renner, of ligt het goud vooral te blin ken in de tijdrit. „In principe is het klassement in de Tour dit keer nog geen doel. Misschien het jaar erop wel. Ik word in ieder geval wel steeds meer benieuwd naar wat ik nog meer kan. Ik heb de afgelopen jaren flinke stappen gezet. Het klimmen gaat bij voorbeeld steeds beter, maar tot waar ik kan komen, weet ik niet. Ik heb me nog nooit met een hoogtestage voor bereid op een grote ronde. Nog nooit drie weken getraind in de bergen. Als ik dan ook nog eens anderhalve kilo verlies, gaat dat natuurlijk allemaal een verschil maken. De vraag is alleen hoe groot dat verschil zal zijn. Of het dus groot genoeg is om mee te kun nen doen voor het klassement van een grote ronde." Voor de man die alles mee lijkt te hebben kan 2015 het jaar van de gro te doorbraak worden. Hoe vaak kun je doorbre ken, vraagt hij zichzelf ook af. Op zijn 19e werd Dumoulin al eens verkozen tot Talent van het jaar. „Punt is dat ook ik twee jaar geleden er nog geen besef van had dat dit allemaal erin zat. Ik denk dat mensen nu denken: 'Hij wordt een nog betere renner dan we gedacht hadden'. Dat voelt voor de buitenwereld dan ook weer als een doorbraak." Een logische vlucht naar het aller hoogste niveau is het voor hem nog al- Voetballen doe ik niet meer. Niet uit angst voor blessu res, maar omdat ik zuinig moet om gaan met energie tijd niet. „Geloof me, ik ben de afgelo pen jaren vaker met mijn neus op de feiten gedrukt, dan dat ik me heb ver baasd in het hooggebergte", zegt hij over onder meer zijn eigen kleine doorbraakmoment in de Ronde van Zwitserland van dit jaar. „Ik heb vaker teleurstellingen gehad in het klim werk dan dat ik me goed voelde. De goede momenten, zoals in Zwitser land, waren spaarzaam. Het zette me wel aan het denken. In die zin dat rij den voor het klassement misschien ook tot de mogelijkheden behoort." Het wordt in ieder geval voor hem een jaar dat de verwachtingen bij de fans en de verdere buitenwereld ho ger gespannen zullen zijn dan ooit te voren. Zeker met het oog op de Tour start. „Dat is zeker niet leuk", reageert hij zonder nadenken. Hij wil zich nu eenmaal optimaal kunnen blijven fo cussen op wat hem die dag in Utrecht te doen staat. De invloed van de bui tenwereld is een van dingen waar een renner mee om moet kunnen gaan: „Ik weet voor mezelf dat ik in ieder ge val onder druk kan presteren. De ke ren dat ik er dit jaar moest staan, was ik er." De vraag of 2015 wellicht het jaar wordt waarin hij van telefoonnum mer gaat veranderen, beantwoordt Dumoulin met een lachend 'Welnee'. „Misschien gaat het bij mij ook wel een keer gebeuren", zegt Dumoulin over renners die hij ziet veranderen naarmate ze succesvoller worden. „Veel toprenners sluiten zich meer en meer af. Of ze stellen zich gereserveer der op naar de mensen toe. Gelukkig ben ik wat dat betreft nog geen top per." Maar toch, ongeacht de successen is er geen ontkomen aan, beseft ook de midden in het leven staande Maas trichtenaar. „Jammer genoeg verande ren we uiteindelijk allemaal. Want om een goede renner te worden, zul je anders moeten gaan leven. Alles moet meer en meer wijken voor de sport. Dat is nu al gaande. Ik merk dat ik er vroeger gedachten op nahield die ik inmiddels niet meer helemaal on derschrijf. Over eten bijvoorbeeld. Daar moest je niet panisch over doen. Gewoon eten wat je lekker vond. Te genwoordig let ik er veel meer op. Voetballen op het pleintje doe ik ook al niet meer. Niet uit angst voor bles sures, maar omdat ik zuinig moet om gaan met mijn energie." Dumoulin doceert en verduidelijkt: „Een wielrenner is het hele jaar moe. Hij gaat trainen en maakt zich moe. Zodra hij fit is, gaat hij weer trainen. Daar wacht hij geen drie dagen mee, want anders mist hij twee dagen trai nen en daarmee weer een stukje pro gressie. Je bent dus het hele jaar moe en als je dan ook nog eens buiten op het pleintje gaat voetballen, herstel je minder snel. Dan kan ik een uur min der trainen, tot ik moe ben. En dat gaat uiteindelijk het verschil maken." Alles voor geel door Ad Pertijs foto David van Dam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32