vervangen door surfzeil of plastic Tiende jaarboek Stad en Lande gaat over grafzerken en slavenhandel BEVELANDEN en THOLEN 29 :<s zlm. Wilde buitendag in Zwaakse Weel In natuurgebied de Zwaakse Weel vindt vrijdag een wilde buitendag plaats. Kinderen in de leeftijd van zes tot twaalf jaar kunnen allerlei vogel snacks zoals pindaslingers ma ken. De middag begint om 14.00 uur bij het informatiepunt van Natuurmonumenten in Kwa- dendamme. Opa-en omadag in Fruitteeltmuseum Het fruitteeltmuseum in Kapel- Ie houdt vrijdag een opa- en omadag. Tussen 13.00 uur en 17.00 uur kunnen ze samen met de kleinkinderen een bij enhotel maken. Het is handig om een schroevendraaier en snoeischaar mee te nemen. Deelname kost 4,50 voor opa's en oma's en voor kinderen acht euro inclusief bijenhotel. Paardrijdpromotie voor gehandicapten Stal de Kroo in Nieuw- en Sint Joosland houdt zondag een pro motiedag paardrijden voor ge handicapten. Mensen met een beperking kunnen hun rijvaar digheid laten zien en beoorde len. Tussen de proeven door worden demonstraties gehou den. De promotiedag is van 10.00 tot 16.15 uur- Spinningmarathon in Healthclub Zeeland Healthclub Zeeland Gezond or ganiseert zaterdag een spin ning- en groeplesmarathon. Vanaf 9.00 uur kan er meege daan worden aan de activitei ten. Zo kan er kennis gemaakt worden met Pilates en Step Fit. Verder is er vanaf 10.00 uur een hardloopclinic. Deelname kost vijf euro. De opbrengst gaat naar het Jeugdsportfonds. Nieuwjaarsreceptie Noord-Beveland Het gemeentebestuur van Noord-Beveland houdt 5 janua ri een nieuwjaarsreceptie in de monumentale boerderij Land 8c Zeezicht in Kamperland. Zo als ieder jaar verbindt Noord-Beveland een thema aan de receptie. Dit jaar is dat het twintigjarig bestaan van de gemeente. Om 19.30 uur begint de receptie, toegang is gratis. Wandelingen voor senioren op Tholen Ook in januari zijn er recreatie ve wandelingen voor senioren op Tholen. In Poortvliet ver trekt dinsdag 6 januari om 13.30 uur een wandeling vanaf café Het Centrum. In Sint Maar tensdijk wordt dinsdag 20 ja nuari gewandeld. Dan vertrek ken de Oosterscheldestappers om 13.30 uur bij De Haestinge. levert een luid, brommend geluid op: het koenckelen. Op oudejaars dag koenckelden de kinderen langs deuren om een snoepje te krijgen. De Eerste Yersekse Koenckelpot Fanfare koenckelt al lang niet meer uitsluitend met varkensbla zen, al blaast de slager („gelukkig hebben we er nog één") zijn bla zen op, hangt ze te drogen en voorziet er belangstellende koen- cklaars mee van een mooie brom. Jan van der Putten legt uit dat je heel gemakkelijk zelf een koen ckelpot kunt maken. „Je hebt een flink blik nodig, een tonnetje of een bloempot mag ook. In een bamboestokje maak je een kerf. Daartussen klem je de varkensblaas, een droge die je een beetje nat en soepel hebt ge maakt. Je zet hem vast met een touwtje. Dan keer je de blaas over de pot binnenstebuiten, zo strak mogelijk over de opening. Na een dag of wat drogen, is het vel net jes over de pot en rond het stokje gespannen. Even wrijven met een nat zeempje en je krijgt dat typi sche bromgeluid." De meeste leden van de Koenckel- potfanfare spelen niet meer op een pot met een varkensblaas. Over hun grote, glimmende verf blikken zit een mooi afgewerkt en goed na te spannen stuk surf zeil, al heeft een enkeling daar mee ook een mooi houten tonne tje bespannen. „Dat zijn allemaal duurzame pot ten, maar voor die ene keer in het jaar dat het publiek meedoet, kun je ook best een stukje vuilniszak pakken. Werkt net zo goed." Uitvoerig verhaalt redacteur Wal- ly Blaas daarin over de zerken in de Thoolse kerk. Het oudste graf van de geestelijke Cornelis Yorms dateert van 1469. Blaas wijst op de verschillen tussen de zerken en verhaalt over de restauratie van de kerk in de jaren vijftig van de vorige eeuw en wat er toen met de zerken gebeurde. Kees de Koning vond in de archie ven twee Thoolse kapiteins die in de 18e eeuw aan boord waren van slavenschepen in de trans-Atlan tische slavenhandel. Ene Jan Wil ton uit Sint-Maartensdijk en Adriaan Chatelain uit Sint-Anna- land waren in dienst van de Mid delburgse Commercie Compag nie, die zich toelegde op de slaven handel. Een verbod op het trans port door deze Nederlandse sche pen was de eerste aanzet tot af schaffing van de slavernij. De Ko ning levert ook een bijdrage over een dodelijk ongeval op de ker mis in Oud-Vossemeer in 1694. Een boer uit Strijenham klapte destijds met paard en wagen op een jongetje. Fred van den Kieboom - gemeen tearchivaris van Tholen - be schrijft de Thoolse opvang van Belgische vluchtelingen in de Eer ste Wereldoorlog en de dankbaar heid daarna. Ten slotte wroette Jannie Gunter-Knulst tot dertien generaties terug in haar stam boom. Het jaarboek is te koop in de Thoolse boekhandels. WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 angst gedaan is KWADENDAMME KAPELLE NIEUW EN ST JOOSLAND GOES KAMPERLAND POORTVLIET :>STE TEFSMSC" »ENCKBU><* fanfabï Uiterst links zittend, René Rammeloo, achteraan met hoed, Rinus Scheele, daarvoor met zonnebril Jan van der Put ten. foto's Marcelle Davidse tholen - Wat hebben Tholen en de negerslavernij met elkaar te ma ken? En wat betekenen de symbo len en afbeeldingen op de grafzer ken in de Grote Kerk van Tholen? De antwoorden staan in het tiende jaarboek van heemkundekring Stad en Lande van Tholen. De jaar lijkse uitgave van de amateurhisto rici is getiteld 'Van grafzerken, vluchtelingen en slavenhandel'. www.heemkundetholen.nl gemeent Goes noord-beveland Reimerswaal Gemeente A f t Schouwen-Duiveland ente A tanil "v~,( L I T I E doe net alsof u thuis bent gebruik een tijdschakelaar als u er niet bent doe ook een buitenlamp aan ff* Maak het inbrekers 4 niette makkelijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2