66 Kenmerk van het jaar 2014 is een massaal onbehagen. Als in 2015 niets verandert, dreigt ons land te versplinteren. I woensdag 3i december 20141 /ooruitblik 2015 COLOFON Op de laatste dag van het jaar een vooruitblik op 2015. In deze bijlage staan we alvast stil bij ontwikkelingen en mensen die het nieuwe jaar gaan bepalen. coördinatie en eindredactie: Monique Couwenberg Johan Bosveld vormgeving: Henk te Boekhorst fotografie: David van Dam reageren: features@depersdienst.nl erinnert u zich het Droomboek relletje uit 2013 nog? De eigenaresse van De Nieuwe Boekhan del in Amsterdam die zich het schompes schrok van de mensen die in haar keurige winkel een gratis Droomboek kwamen op halen? Nee, ze kwamen het boekje uitge geven ter ere van de kroning van Koning WillemAlexander opéisen! „Ongescho ren, ongewassen, ongekamd, dik, uitge zakt, kreupel, rotte tanden, stinkend, met looprekken en hulpmiddelen die ik nog nooit eerder in mijn leven heb gezien, ruw, onbeleefd, nauwelijks pratend: soms steken ze alleen het bonnetje toe - ook wanneer ik met andere klanten bezig ben af te rekenen, totaal gespeend van enig ge voel voor sociale verhoudingen of om gangsregels. Ik neem het ze niet eens kwa lijk. Dit is echte armoede, zoals ik het ei genlijk nooit zie. Het onttrekt zich aan mijn waarneming", schreef ze in een co lumn. Heel politiek correct Nederland stond op zijn achterste benen. Boze mensen verfden 'Verboden voor armen' op de win kel. Zoals meestal was de commotie na een paar dagen weer voorbij. Maar de ver bazing van de boekhandelaar zei veel over de staat van het land. Over de kloof die an no 2ot3 blijkbaar was gegroeid tussen de verschillende bevolkingsgroepen in Ne derland. En die in 2024 niet kleiner werd. De incidenten waarbij bevolkingsgroe pen recht tegenover elkaar kwamen te staan, regen zich het afgelopen jaar aan een. Het was een jaar vol van kretologie en hysterie. Niet? Wel! Lees maar wat we riepen in 2024: 'Min der, minder, minder Marokkanen!', 'Zwar te Piet is racistisch', 'Zwarte Piet moet blij ven', 'Er komt een tsunami van Bulgaren', 'IS, niet in mijn naam', 'Voer dagobert- ducktaks in voor de rijken', 'Promoven- dum, verzekeren voor hoger opgeleiden'. Elk van die kreten sloeg een barst in het bastion van de solidariteit in Neder land. Elke kreet zette een bevolkings groep apart, bevestigde de scheiding. Elke kreet benadrukte dat er verschillende groepen zijn in Nederland en dat er een kloof tussen zit. En dat waren dan alleen nog maar de kreten. Er was nog veel meer. Er was Tho mas Piketty die de kloof tussen rijk en arm op de agenda zette. Er was een rap port van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) en de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) waarin de kloof tussen hoog- en laagopgeleiden wordt benoemd. Die twee groepen ont moeten elkaar steeds minder. De hoogop geleiden trekken zich terug in hun eigen wijken, ze trouwen met elkaar en ze be grijpen de humor van de laagopgeleiden niet. Citaat: 'Elke jurist kent wel een lood gieter, maar een loodgieter kent geen ju rist.' Er was een rapport in opdracht van mi nister Asscher dat stelde dat Turkse orga nisaties in Nederland 'parallelle gemeen schappen' vormen. Er waren discussies over de kloof tussen werknemers in vaste dienst en het groeiend aantal flexwerkers. Er werden allochtone gezinnen wegge pest uit de 'witte' Scheveningse wijk Duindorp. Er werd een Nederlands gezin weggepest uit een Molukse wijk in Hooge- veen. En dan is de opsomming nog lang niet volledig. Wie terugkijkt op het afgelo pen jaar komt tot de conclusie dat 2024 een bombastisch pandemonium van on behagen is geweest. Een jaar waarin hon derd mensen werden gearresteerd bij de intocht van Sinterklaas, waarin we elkaar uitjouwden en uitdaagden. Waren er ook gebeurtenissen die ons bonden? Het WK-voetbal. De dramati sche crash van vlucht MHt7. Maar in 2025 is er geen groot sporttoernooi en schiet hopelijk niemand een vliegtuig uit de lucht. Wat wel te voorspellen is: het gaat in 2025 weer over de moslimgemeenschap en de Nederlandse jihadstrijders waarvan die gemeenschap afstand moet nemen. De geest van Piketty en zijn welvaarts- Elke jurist kent wel een loodgieter, maar een loodgieter kent geen jurist kloof zal bij de provinciale verkiezingen weer opduiken. En van de discussie over Zwarte Piet is het slechts de vraag of die eerder of later opduikt dan de pepernoten in de schappen liggen. Versplintert Nederland door zich in gravende groepen? Is er een nieuwe ver zuiling op komst? Wie de rapporten leest, moet het ergste vrezen. Het SCP schrijft het zo op in zijn Sociaal en Cultureel Rap port 20t4, dat begin december verscheen: 'Nog maar een paar jaar geleden leek het thema van integratie en migrantengroe- pen naar de achtergrond verdwenen. De aandacht van politiek en publiek concen treerde zich op de zware economische en financiële crisis Maar de periode van 'afkoeling' over integratievraagstukken lijkt voorbij. Groepen lijken steeds verder van elkaar af te staan. De bevolking maakt zich zorgen over de verhouding tussen al lochtonen en autochtonen. Gevraagd naar welke spanningen in de samenleving het grootst zijn, staan spanningen tussen etni sche groepen bovenaan'. Economisch ziet het er, wat be treft harmonie, niet veel beter uit. Tenminste voor wie de theorie van Piketty gelooft. De Franse wetenschapshit van 2014 becijfert dat de rijken sneller rijker zullen worden dan de rest van de wereld bevolking haar welvaart kan vergroten. Ook die kloof groeit. Het SCP deelt Nederland op in zes ver schillende welvaartsgroepen. Met vier van die groepen gaat het goed: de gevestig de bovenlaag (15 procent), de jongere kansrijken (13 procent), de werkende mid dengroep (27 procent) en de comfortabel gepensioneerden (17 procent). Niet goed gaat het met de twee andere groepen: de onzekere werkenden (24 procent) en het precariaat (samenvoeging van precair en proletariaat, rs procent) hebben weinig vertrouwen in andere mensen, zien geen heil in Europa en geven hun leven een veel lager cijfer dan de andere vier groe pen. De kans dat het cijfer veel hoger wordt, is klein. Toch is er geen sprake van een terug keer naar de verzuiling, zegt onderzoeker Jeroen Boelhouwer van het SCP. „De ver zuiling liep langs strak bepaalde lijnen: de katholieke en de socialistische zuil. Het Nederland van nu is veel diffuser." Ofte wel: katholieken vind je zowel bij de com fortabel gepensioneerden als bij het preca riaat. Het SCP spreekt van een 'zachte Scheuren in de polder door Cyril Rosman H Rapport over kloof tussen hoog- en laagopgeleiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29