vooruitblik 2015 I woensdag 31 december 2014 I tweedeling' in Nederland. „Dat doen we, om dat een 'harde tweedeling' zou impliceren dat twee groepen lijnrecht tegenover elkaar staan, terwijl onze bevindingen laten zien dat er niet twee, maar zes groepen zijn", zei Boelhouwer eerder in deze krant. Will Tiemeijer, wetenschappelijk mede werker van de WRR: „Bij de verzuiling had iedere zuil eigen organisaties, eigen politieke partijen, eigen media. Dat zie je nu niet. Je hebt niet veel organisaties die speciaal voor hoogopgeleiden of laagopgeleiden zijn. Het is ook niet zo dat mensen er trots op zijn om laag opgeleid te zijn, zoals je vroeger trots was deel uit te maken van de 'working class'." Nederland wordt in 2015 geen Amerika waar een oorlog tussen twee culturen woedt, stelt Tiemeijer. „Veel dingen uit Amerika waaien over naar hier. Maar de strijd tussen democraten en conservatieven in de VS is toch veel meer gepolariseerd. Aanhangers van die partijen kijken elk naar hun eigen me dia. Zo krijg je totaal verschillende wereld beelden. In Nederland kijkt uiteindelijk ieder een toch naar het NOS Journaal en daar moe ten we zuinig op zijn. Een gemeenschappe lijk referentiepunt is belangrijk." Daarom ziet de onderzoeker niet zo veel kwaad in datingsites die zich speciaal richten op hoger opgeleiden („Daar kan ik me iets bij voorstellen", stelt Tiemeijer), maar als verze keringsmaatschappijen speciale polissen voor die doelgroep gaan aanbieden, moet je oppas sen. Het idee erachter is dat hoogopgeleiden gezonder leven, minder ziek zijn en dus min der premie hoeven te betalen. „Dan kom je aan de solidariteit in de samenleving. Dat is zorgelijk." Niet dat gescheiden werelden per se slecht zijn. Mensen vinden dat tot op zekere hoogte zelfs fijn, weet Tiemeijer. „Het geeft zeker heid en geborgenheid. Maar je moet elkaar wel toestaan in dezelfde samenleving aanwe zig te zijn en er tegelijkertijd begrip voor heb ben dat mensen verschillende denkbeelden hebben. „We moeten waakzaam zijn in 2015. Je ziet in Amsterdam dat hoogopgeleiden steeds va ker binnen de ring (de grachtengordels, red.) wonen en laagopgeleiden daarbuiten. Zet zich dat komend jaar voort? En wat gaat de middenklasse doen? Gaat die zich splitsen naar rijk en arm? Of blijven ze de verbinden de factor? Dat moeten we in de gaten hou den. Want als je in een samenleving niet lan ger ongeveer één wereldbeeld deelt, ga je over alles ruzie maken. Dan krijg je echt ge scheiden werelden en een dialoog tussen do ven." illustratie Censuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 28