Podiumagenda 40 UIT Voor 'een mis met drie heren' op toneelgebied moet een reis je naar Den Haag gemaakt wor den. 'Metamorfosen' van De Appel en 'Vrijdag' van het Na tionaal Toneel gelden als tips. In het dorp van mijn katholieke jeugd was er een missionaris. Hij was er ei genlijk dus niet, want hij werd aan houdend uitgezonden. Maar eens in de zoveel jaar (ik denk 6) mocht hij voor even terugkeren naar zijn ge boortedorp. En dan werd er ter ere van zijn thuiskomst een 'mis met drie he ren' gevierd. Dat was een heel spektakel, langdurig maar vooral indrukwekkend cere monieel. Het deed de normale eredienst bleek afsteken. Iets dergelijks maak ik vaak mee op toneel gebied. Want ik woon - alle goede pogin gen van de programmeurs en subsidiege vers ten spijt - uiteraard in een toneeldorp, met uitsluitend 'normale erediensten'. Een 'mis met drie heren' heb ik in toneelland al in geen jaren meer mogen meemaken, ten zij ik er voor op 'bedevaart' ga naar grote steden als Amsterdam, Den Haag, Antwer pen, soms ook Gent. En dat doe ik dan ook regelmatig. Den Haag staat voor mij al heel lang (sinds begin jaren 8o) synoniem met het Appeltheater. De keren dat ik daar naar toe ga, zijn inder daad echte pelgrimages. Voor zover ik weet is Toneelgroep De Appel nog altijd het eni ge theatergezelschap dat zélf eigenaar is van zijn gebouw. Dat bood en biedt zeldza me kansen: soms werd het vol zand ge stort, uitgebroken of onder water gezet. De Appel was de groep van de onnavolgbare Erik Vos, en daarna (sinds 1996) van Aus Greidanus. Die neemt nu na 42 jaar (bijna vanaf het oerbegin) afscheid. Met een voor stelling die nog altijd trouw blijft aan het oprichtingscredo van De Appel: integratie van verschillende kunstvormen zoals thea- ter, film, dans en opera. Greidanus is (me de) de man van Appels spraakmakende ma rathons (van Tantalus tot Herakles), maar kiest nu voor een korte maar even fascine rende voorstelling: 'Metamorfosen' naar Ovidius. Klassieke verhaalstof dus nog altijd. Icarus, Teresias, Orpheus of Hermaphroditis, alle maal komen ze nog één keer op. Maar het zijn niet de verhalen op zich, het zijn de (snel op elkaar volgende) overgangen, de veranderingen, de metamorfosen waar het om draait. De voorstelling is gemaakt met alle ingrediënten van theater, van circusact tot klassiek toneel, van muziektheater tot vaudeville en van mime tot dans. Bijna alle speelstijlen die De Appel ooit ontwikkelde zijn te herkennen in de associatieve collage van krachtige beelden. Fascinerend, nog t/m 15 februari in Het Appeltheater, Den Haag. Een gezelschap dat in Zeeland soms een 'mis met drie heren' komt brengen, is het Nationaal Toneel. Op 15 januari spelen ze in Middelburg de voorstelling 'Blauwdruk voor een nog beter leven', een satire op het moderne kunstbedrijf, waarover later meer. Maar met het fenomenale 'Vrijdag' (van Hugo Claus) komen ze niet dichter dan Den Haag. Toch zou ik u daar graag naar toe sturen, op 9, 10 of 11 januari 2015 in het Theater aan het Spui. Ongelooflijk knap totaalspel van alle acteurs, een goed gekozen decor in brokken en stukken, een thema dat je naar de keel grijpt, tijdloos en onthutsend, onthullend, voor wie soms be twijfelt of de mens wel van nature goed is. Ik wil u naar Den Haag hebben, omdat u dan misschien op het idee komt om die reis te combineren met de tentoonstelling 'Mark Rothko' in het Gemeentemuseum (t/m 1 maart). Omstreden en raadselachtig kunstenaar. Het mooie (en irritante) van deze tijd is dat je overal reacties van het publiek ca deau krijgt op allerhande websites. En ja wel hoor, het staat er tussen, op de website van de tentoonstelling: 'Is dat nog kunst te noemen?'. Maar ook: 'De kunst van Rothko is van een geheel andere orde. Die appel leert vooral aan spiritueel gevoel'. Veel mensen vragen ook om 'stiltedagen' of'stil te-uren', omdat Rothko's werk daar kenne lijk naar doet verlangen. Zo'n ingekeerde museumervaring wens ik u toe, straks in 2015. WOENSDAG 31 DECEMBER Middelburg Oudejaarsconference in dichtvorm door Ko de Laat en Coenraedt van Mee- renburgh, De Drukkerij, 14.00 uur Vlissingen Joop Meulmeester zal met zijn pro gramma Sweet Memories 2014 afsluiten, Ter Reede, 14.30 uur Busted Feet met blues, soul en R'n'R, Café Hoppit, Walstraat,18.00 uur. DONDERDAG 1 JANUARI Goes Nieuwjaarsconcert 'Een gelukkig nieuwjaar met Bach', organist Arno van Wijk, Grote of Maria Magdalenakerk, 16.00 uur VRIJDAG 2 JANUARI Kapelle Familievoorstelling 'Repelsteeltje' door duo Rijn en Trijn, De Vroone, 14.00 uur Middelburg Wintervoorstelling 'Fleksie', FHet Mid delburgs Theater, Minitheater, 19.00 uur Muzikale voorstelling Pinokkia, Thea tergroep Duinart, (geannuleerd) 't Spiegeltheater, 20.00 uur Oostburg Sneeuwwitje, de musical 4+, Ledeltheater, 13.30 uur Vlissingen Fleldenspeurtocht voor kinderen, MuZeeum, 10.00 - 17.00 uur ZATERDAG 3 JANUARI Goes Fluub Stapel 'Mars en Venus 2', De Mythe, 20.00 uur Middelburg Wintervoorstelling 'Heksie', Het Mid delburgs Theater, Minitheater, 14.30 uur en 19.00 uur Muzikale voorstelling Pinokkia, Thea tergroep Duinart, 't Spiegeltheater, 20.00 uur Terneuzen Woezel en Pip 'Overal Vriendjes' (2+), Scheldetheater, 14.00 uur Vlissingen Heldenspeurtocht voor kinderen, MuZeeum, 10.00 - 17.00 uur Nieuwjaarsbal met de band Traveller, Atrium, Ter Reede, 19.30 uur ZONDAG 4 JANUARI Middelburg Wintervoorstelling 'Heksie', Het Mid delburgs Theater, Minitheater, 14.30 uur Eenmalige vertoning klassieker Despair (1978) van regisseur Rainer Werner Fass- binder, Cinema Middelburg, 15.00 uur Nieuw- en St. Joosland Concert fado kwartet Quatro ventos met zanger-gitarist Emanueal Passanha, Theater De Wegwijzer, 15.00 uur Terneuzen Nieuwjaarsconcert 'Matinée a l'Opera' met de zes dames van 'Amarant+', Porgy en Bess, 15.00 uur Vlissingen Heldenspeurtocht voor kinderen, MuZeeum, 10.00 - 17.00 uur El Combo met eigen Nederlandstalige pop en covers van rockdassics, Strandpaviljoen Panta Rhei, 17.00 uur MAANDAG 5 JANUARI Terneuzen FbtS door het jaar: voorpremière 'La rangon de la gloire', Cinecity, 20.00 uur (voorafgaand Nieuw jaarsborrel). DINSDAG 6 JANUARI Vlissingen FbtS door het jaar: voorpremière 'La rangon de la gloire', Cinecity, 14.00 en 19.30 uur (na afloop avondvoorstelling Nieuwjaarsborrel) WOENSDAG 7 JANUARI Vlissingen Michel van Grunsven. Entertainer brengt goocheltrucs, e buikspreekacts en liedjes., Atrium Ter Reede, 14.30 uur Op bedevaart naar Den Haag Willem Nijssen blikt elke week vooruit - en terug - op bijzondere toneelvoorstellingen in het Zeeuwse podiumaanbod. Willem Nijssen Scènes uit Metamorfosen, de afscheidsvoorstelling van Aus Greidanus (linksboven op de foto), foto's Theater De Appel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27