UIT 41 Dave Meijer schildert subtiel en meeslepend Winters impressionisme in Domburg Ouverture brengt winterexpositie Het is niet om de hoek, maar zeer bijzonder Toos de Herder verbeeldt schoonheid en harmonie In Galerie T in Middelburg la ten 20 portretkunstenaars tal van benaderingen van dit gen re zien: geschilderd, in brons of in klei. Realistisch, gestileerd of expressief neergezet. Galerie T is momenteel een huis vol portretten. Van men sen die ik op één uitzonde ring na niet ken. Kunnen ze voor mij toch wat betekenen? En voor u? Als ik binnenstap valt mijn oog op een voor mij onbekende man in een wit over hemd. Prachtig geschilderd door Frank Leenhouts. In losse vegen verf, laag over laag opgebouwd, losjes en raak, zet hij ie mand neer die net als zijn schilderen tijd loos is én tijdelijk. Ik zie een glimp van le ven dat is als wat ervoor was en erna komt. Ik sta stil bij het moment van zijn dat Leen houts weergeeft en herken mijn eigen - tij delijke - bestaan in het beeld van zijn aan wezigheid. Als ik de geportretteerde wel ken, ben ik meer gericht op de relatie van het geschilderde met mijn eigen beeld. En zie ik dat Leenhouts niet kiest Barbara Oomen, Dean van University College Roos evelt, licht en sprankelend neer te zetten, maar bedachtzaam en serieus. Wat zij qua- litate qua natuurlijk ook is. Zo maakt hij er een staatsieportret van, weliswaar van een dame in passierode jurk, maar toch. Ik zou liever meer spanning tussen het formele en informele hebben behouden. Maar Leen houts schilderde onmiskenbaar een sterk portret. Naast zijn klassiek naturalisme, voorzien van een vleugje impressionisme, zijn er tal van benaderingen te zien van het genre, zowel geschilderd als in brons of klei. Realistisch, gestileerd of expressief neergezet. Zo portretteert de kunstenaar niet alleen zijn model, maar ook zichzelf. Hij laat zien hoe hij de ander ziet. Hendrik Elings werkt met zachte bleke toetsen en weeft subtiel blauw, geel en groen door het scala aan tinten wit, crème en roze waarmee hij het gelaat van de zus ters van het Karmelietenklooster weer geeft. Kwetsbaarheid, bescheidenheid, be langstelling en kracht zijn woorden die op komen bij het bekijken van deze intieme portretten. Intrigerend zijn de kinderen die Pauline Koehorst in zachte tinten met onzichtbare kleurovergangen neerzet. Het licht en hun blik geeft hen iets vreemds. Ze kijken me aan met ogen die meer diep te suggereren dan je bij een kind zou ver wachten. Alsof het leven dat voor hen ligt - met ups en downs - al in hun heden ligt be sloten. Door de ontmoeting met deze portretten sta ik even stil bij mensen die ik niet ken, jong en oud. Ik kan mijn eigen dromen, ver langens en ervaringen op hen projecteren. Ik zie in hen wat ook in mij zelf is. En voor me ligt. Mocht ik zo oud worden als de 'Grande Dame' die Erik Nagels schildert, dan hoop ik bijvoorbeeld dat ik in een door groefd gezicht een blik behoud die zich wat scherpte betreft met de hare kan me ten.... En wat schildert die Nagels goed! De rul opgebrachte verftoetsen in de drie portretten van een saxofonist maken hem en zijn muziek bijna tastbaar aanwezig. Ook ruimtelijk is er veel te beleven. De ra ke bronzen van Dick Tulp, de met gevoel geladen koppen van Mieke Oldenburg en de bonte verzameling mensfiguren die Sjer Jacobs heeft opgesteld in de etalage. Zij kij ken verbaasd naar boven, terwijl ze bezig zijn iets op hun hoofd in balans te houden. Een vrolijke en licht bizarre aanblik. Jacobs heeft een vorm gevonden voor de verbeel ding van het zoeken naar evenwicht wat ie ders leven richting geeft, of je moet het spoor al bijster zijn natuurlijk. Maar dat laatste wens ik u noch anders iemand toe, op de grens van oud en nieuw. Het zal duidelijk zijn dat een bezoek aan Galerie T dezer dagen wat mij betreft extra de moeite waard is. Vanwege de spiegel die al die portrettisten u en mij voorhouden. Ook al scheppen zij een beeld van iemand anders. Ik heb het al gezien en ga thuis op reis in de rijkste blik op de kunstgeschiede nis die ik de laatste tijd tegenkwam: het lij vige 'Vice versa' van Ad de Visser. Uitrus ten en mijn kennis opfrissen, zodat ik er in 2015 weer flink tegen aan kan. WOENSDAG 31 DECEMBER 2014 Aan de schilderijen van Dave Meijer liggen waarnemingen ten grondslag zoals de grens tussen land en lucht, de contouren van een schoorsteen of van een deurkozijn. Hij heeft ze opge slagen in schetsboeken en z'n hoofd en put eruit voor composities waarin mogelijkheden van ordening van vorm en kleur worden verkend. T/m 4/1 2015. Mon Capitaine, Kinder dijk 56, Middelburg. Zo. 14-17 uur. Nieuwjaarsborrel 4 jan. 14.00 uur. Niek van der Plas groeide op in Katwijk aan Zee, een vissersdorp dat iets heeft van Domburg. In een im pressionistische schildertrant portret teert hij zee, strand en straatbeeld van deze en andere kustplaatsen. Hij exposeert enkele sfeervolle winter landschappen in Atelier Martien, waar o.a. ook kleinsculptuur te zien is van Jaap Deelder en Judith Pfaeltzer T/m 31/1 2015. Atelier Martien, Kar- regat 7, Domburg. Dag. 13-17 uur. Willem Behr maakte een gevarieerde expositie met een flink aantal kunste naars. Het meeste en beste werk is fi guratief en beweegt zich tussen natu ralisme en expressionisme. Met o.a. indringende stadsgezichten van Max Baris, verrassende sculpturen van slums door Wim Jonker en aangrij pende portretten van Patrik Rogiers. T/m 31/1 2015. Galerie de Ouvertu re. Boulevard de Wielingen 64, Cad- zand Bad. Do. t/m zo. 13 - 17 uur. De uit Zeeland afkomstige Maartje Korstanje kreeg van het Groninger Museum een overzichtstentoonstel ling. Zij gebruikt vooral karton voor expressieve, vaak monumentale sculp turen. Het zijn indringende beelden die angst en onzekerheid van men sen van nu verbeelden in een taal die ons verbindt met onze voorouders. T/m 22/3 2015. Groninger Museum, Museumeiland 1, Groningen. Di. t/m zo. 10 - 17 uur. T/m 31/1 2015. Gasthuis SVRZ, Noordpoortplein 2 Middelburg. 1 e en 2e verdieping. Dagelijks 9- 20 uur. Toos Herder schildert en tekent al de cennia, maar toont haar werk zelden. Toch heeft het kwaliteiten. Op be scheiden formaat verbeeldt zij intens beleefde werelden van kleur, vorm en ritme. Vormen en vlekken roepen trillingen op van wat achter de zicht bare werkelijkheid ligt. Ook haar por tretten hebben iets extra's. Grande Dame van Erik Nagels. Zuster Elia uit Karmelietenklooster van Hendrik Elings. Intrigerend kinderportret gemaakt door Pauline Koehorst. Ander zien zoals een ander ziet T/m 4/1 2015; 20 portretkunstenaars Galerie T, Turfkaai 25-27, Middelburg. Dagelijks 13.00 - 16.00 uur. Nico Out gaat elke week op zoek naar het beste wat Zeeland op het gebied van beeldende kunst te bieden heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26