Wij wensen u een warm 2015 Gevangen piloot door IS geïnterviewd 66 Waarom stuur je hem naar de gevangenis? Om mij nog harder te straffen?! 10 BUITENLAND PROCES RUSLAND Kopstuk van Russische oppositie krijgt voorwaardelijke straf. Maar broer naar strafkamp. Delta Gasservice Doden bij ongeval bus in Duitsland Een ongeluk met een bus op de A4 bij Bad Hersfeld in Duitsland heeft zeker vier le vens geëist. Meer dan veer tig inzittenden raakten ge wond. De bus brak door de vangrail en rolde enkele me ters omlaag. Het ongeluk werd veroorzaakt door een auto die in een slip was ge raakt en daarbij de bus raak te. De buschauffeur verloor de macht over het stuur. Kou in Frankrijk eist zes levens De koudegolf die sinds afge lopen weekeinde Frankrijk in zijn greep houdt, heeft al zeker zes levens geëist. Zwervers in Parijs, in het noordelijke Doudai, in Ro- dez maar ook in Mandelieu- la-Napoule aan de Middel landse Zeekust bezweken door de kou. Twee van de zwervers komen uit België, meldden Franse media giste ren. Oud-president Bush uit ziekenhuis Oud-president van de VS Ge orge H.W. Bush (90) heeft het ziekenhuis in Houston verlaten. Hij werd vorige week opgenomen met adem halingsproblemen. Het was een opname 'uit voorzorg'. Hij is thuis en rust uit, aldus een zegsman. Bush senior, van 1989 tot 1993 president van de VS, kampte eerder met gezondheidsklachten. MOSKOU - „Van alle mogelijke uit spraken, was dit de gluiperigste", twitterde Aleksej Navalny giste ren toen de Moskouse rechter zijn jongere broer Oleg 3,5 jaar straf kamp oplegde. Zelf kreeg Navalny ook 3,5 jaar, maar dan voorwaarde lijk. Hij negeerde gelijk zijn huis arrest om te gaan demonstreren en werd gearresteerd. Corruptiekruisvaarder Aleksej Na valny (38) is de belangrijkste op ponent van president Vladimir Poetin en zijn omgeving. De mas sabetogingen die hij in het verle den leidde, waren voor het Krem lin kennelijk zo'n bedreiging, dat de rechter in het voorjaar van 2013 hem al tot vijf jaar voorwaardelij ke celstraf en huisarrest veroor deelde, op beschuldiging van frau de en verduistering van geld. Het proces werd in brede kring gezien als politiek gemotiveerd. Met de straf die daar gisteren nog eens overheen kwam zal de oudste Navalny niet echt zitten. Maar dat nu zijn jongere broer dwangarbeid moet verrichten, vond hij veel erger. Toen de rech ter haar oordeel over de broers had uitgesproken, schreeuwde Aleksej tegen haar: „Waarom stuur je hem naar de gevangenis? Om mij nog harder te straffen?!" Daar lijkt het inderdaad op. De broers Navalny werden be schuldigd van het afzetten van twee bedrijven, waaronder een dochter van de Franse cosmetica gigant Yves Roche. Hoewel Oleg Navalny vorige week in de libera le krant Novaja Gazeta alles ont kende, en zei dat Aleksej er al he lemaal niets mee te maken had, dacht de rechter daar dus gisteren anders over. Dat Oleg nu wel en Aleksej niet achter de tralies verdwijnt, lijkt tactiek van het Kremlin (want in Rusland is de rechtspraak allang ondergeschikt aan de macht): pak de familie van de oppositieleider aan om uiteindelijk hem zelf het zwijgen op te leggen. Als Aleksej een celstraf zou krijgen, zou hij mogelijk een martelaar voor de vrijheidsstrijd kunnen worden, zoals eerder de zakenmagnaat Mi- chail Chodorkovski. En dat wil het Kremlin niet. Hoewel Poetin Navalny in het openbaar nooit bij naam heeft ge noemd, lijkt de Russische presi dent hem wel degelijk als een be dreiging te zien. Dat bleek maan dag al uit het feit dat de uitspraak in de zaak van de Navalnys plotse ling twee weken werd vervroegd. Vanwege Oud en Nieuw en Kerst mis verschijnen er in Rusland twee weken lang geen kranten (dus zal het de kolommen moge lijk niet eens meer halen). En de televisiekanalen, waarvan de meeste Russen afhankelijk zijn voor hun nieuwsvoorziening, zwegen gisteren vrijwel geheel over de zaak. De aanhangers van Navalny had den door de vervroeging van het vonnis niet de mogelijkheid zich snel te mobiliseren. In allerijl stuurden ze e-mails rond, ook aan buitenlandse correspondenten, om bij de rechtszaak aanwezig te zijn. Gisteravond verzamelden zich toch nog 1500 betogers op het Manesj-plein onder de muren van het Kremlin. Een van de aan wezigen: Aleksej Navalny zelf, in weerwil van het huisarrest. Hij werd daarop aangehouden, samen met honderd andere Russen. Een vriend van Navalny, opposi tieleider Ilya Yashin, noemde het veroordelen van Oleg, vader van twee kleine kinderen, een vorm van politieke gijzeling. „Zo wil het Kremlin de geest van Navalny vermorzelen." Voor CV' service en °nderhoud IS publiceert elke maand een En gelstalig onlinetijdschrift, Daqib. Daarin is het interview met de 26-jarige luchtmachtpiloot te le zen. Hij vertelt onder meer dat zijn toestel werd geraakt door een raket. „Ik hoorde en voelde hoe ik werd geraakt. De piloot van het toestel dat met mij mee vloog, zei dat ik was geraakt en dat er vuur uit een van de motoren kwam." De pi loot besloot daarop zijn schiet stoel te gebruiken en belandde in een rivier. Uiteindelijk werd hij gepakt door IS-strijders. Het interview eindigt met de vraag: „Weet je wat Islamitische Staat met je zal doen?", waarop de piloot antwoordt dat hij zal wor den vermoord. Bij het artikel zijn ook verschillen de foto's geplaatst van de piloot. Zo is hij te zien in een oranje over all en is er een foto van een pasje waarop te zien is dat hij voor de Jordaanse luchtmacht werkt. De straaljager van de Jordaanse luchtmacht werd boven Syrië neergehaald. Het toestel stortte neer boven het IS-bolwerk al Raqqa. De piloot vocht namens Jordanië mee in de internationale coalitie die IS bombardeert in Sy rië en Irak. Het lijkt er voorts op dat ook de Britse gijzelaar John Cantlie een artikel heeft geschreven voor Daqib. Het artikel Meltdown gaat over geld. De fotojournalist zegt daarin onder meer dat het een slimme zet was van IS om zelf geld te drukken. Het is niet duide lijk of Cantlie echt de auteur is en of hij het misschien onder druk heeft geschreven. Cantlie werd in 2012 ontvoerd in Syrië. Hij was eerder te zien in een videoboodschap van IS waar in hij het Westen bekritiseert en het opneemt voor de groep. In het interview wordt ge vraagd of de piloot weet wat zal gebeuren. Hij zegt dat hij wordt vermoord De straaljager van de Jordaanse luchtmacht werd boven al Raqqa, in Syrië, neergehaald FRANKFURT PARIJS HOUSTON Rechter straft Navalny via familie door onze correspondent Joost Bosman Aleksej Navalny Oleg (links) en Aleksej Navalny ho ren het vonnis aan. Oleg verdwijnt voor 3,5 jaar naar een strafkamp. foto HH levert samen met Al onze regionale servicepartners: uelta uasservice, bnergiewacnt, Energiewacht Groep, Geas Energiewacht, Kemkens en Volta Limburg. Kijk hoe het Werkt op essent.nl AL RAQQA - Terreurgroep IS heeft een interview gepubliceerd met de Jordaanse straaljagerpiloot die vori ge week woensdag werd ontvoerd door IS-strijders. Hij zegt te vrezen voor zijn leven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12