66 Ik wil niet denken over doelen over vijf, tien of vijftien jaar. Ik wil in het 'nu' leven UdDeStem Zaterdag 27 december 2014 Kraamzorg: hulp in die eerste weken PAGINA 20 EN 21 Solliciteren? Denk als een robot PAGINA 22 EN 23 Carrière maken, voordat de... Maar wat als je het keurslijf van je loopbaan beu bent? Zoek dan vrijheid en avontuur in het bui tenland. Werken kan overal in dit digitale tijdperk. „Ik geniet elke dag van de rust en natuur." 0 k a ijn voeten bunge- ^k ^k len in het zwem- bad terwijl ik dit M^k Ê^k schrijf. Zo begint ^km Esther Jacobs (44) Wm haar Handboek M voor wereldburgers. Zij laat in haar werk zien dat een inkomen verwerven kan op willekeurig welk zonnig eiland. Ze is niet de enige die de Nederland se grijze luchten, files of stress ontvlucht. Mirjam Spijker (31) werkt in een restaurant je op Zanzibar. „Ik verdien hier genoeg om van te leven en om straks mijn visum te kunnen verlengen", zegt ze. Terug naar haar voormalige woonplaats Rotterdam wil ze niet meer. Ze wil een ander leven, met meer vrijheid en een prettig klimaat. Hetzelfde geldt voor Marie-Louise Versteeg (35) uit Breda. Zij kocht een enkeltje Zanzi bar, na een periode waarin ze ziek thuiszat vanwege een burn-out. Nu leeft ze sober, huurt een simpele kamer, werkt in haar ei gen moestuin en wil blijven. Weg met dat hectische leven en die drukke baan. Met name jonge mensen kiezen bewust voor een vrijer en avontuurlijker leven en willen niet meedoen aan dat drukke be staan in Nederland. Opvallend is dat het niet om backpackers gaat, maar om hoogop geleide mensen met een goede baan. Arjan Tiessen (31): „Tijdens functionerings gesprekken vroeg mijn leidinggevende al tijd naar mijn doel over vijf jaar, tien jaar of vijftien jaar. Je moet immers aan je car rière werken. Maar ik wil daar helemaal niet over nadenken. Ik wil in het 'nu' le ven." Tiessen vertrok naar Australië en werkte daar bij verschillende agrarische be drijven en in de horeca. „Voor mijn werk bij de bank was ik eerder al in Afrika. Toen ik getipt werd over een vacature in een lod- ge bij de Ngorongorokrater in Tanzania, greep ik dat aan. Ik verdien hier niet wat ik in Nederland kan verdienen, maar het le ven is hier goedkoop en ik geniet elke dag van de rust en de overweldigende natuur." Je hoeft geen burnout te krijgen om Neder land te verlaten. Esther Jacobs leeft al jaren als een moderne nomade en is nooit langer dan zes weken op één plek. Ze verdient haar brood als zzp'er met lezingen, work shops en schrijven, op diverse plekken ter wereld, zoals Curasao, Mallorca, Miami en Amsterdam. Als ze ergens iets langer ver blijft, organiseert ze workshops. Deelne mers werft ze via sociale media. Het digita le tijdperk maakt het voor veel mensen mo gelijk onafhankelijk van een werkplek een inkomen te verwerven. In haar Handboek voor wereldburgers be schrijft ze haar leven als digitale nomade. Het boek staat vol tips voor wie wil ont snappen aan de Nederlandse hectiek. Jacobs noemt zichzelf wereldburger en schetst een verleidelijk beeld van een leven aan de rand van een zwembad, met een lap top op schoot. Veel vrije tijd, veel vrijheid. Natuurlijk, er zijn nadelen. Weinig zeker heid, geen pensioen, gekorte AOW en een ongeregeld (sociaal) leven. Maar wie daar geen belang aan hecht, kan het stappen plan volgen dat Jacobs in haar boek heeft opgenomen. Gecertificeerd door eigen erva ringen en die van andere wereldburgers. WERELDBURGER vanuit de hangmat door Agnes van Brussel foto Getty Images Arjan Tiessen werkt in Tanzania reageren? geld@depersdienst.nl Nederland is een duur land. Wie zijn huis verkoopt of verhuurt, kan voor veel minder geld een huis huren op een tropisch eiland. Kantoor huren? Nee! Flexplekken en cafés met wifi vind je overal. Wie veel reist, kan beter weinig spullen bezitten. Verkoop alles, geef of gooi weg wat je niet echt nodig hebt. Bewaar documenten (foto's verzekeringen, projecten) digitaal, zodat je er overal bij kan. Veel werk kan je op afstand doen, zoals consultancy, coaching, ma ken van e-cursussen en e-books. In plaats van een zorgverzekering in Nederland kan je een expat- ziektekostenverzekering met we relddekking afsluiten. Vestig je bedrijf in een land waar je weinig boekhouding hoeft te doen en weinig belasting betaalt. Esther Jacobs - Handboek voor wereld burgers. Uitgeverij van Brug. 20 euro. Timothy Ferriss - Een werkweek van vier uur. Uitgeverij Boekerij. 15 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 77