Roekeloze huurder kost succesvol Autolib' geld 24 Maanden 50% korting en de Sony Xperia Z2 twv €449.- 50 Bestel snel op: www.vodafone.nl/bndestem 10 BUITENLAND van €45.- voor Vodafone Voordeel Web Blanke Amerikaanse agenten voelen zich 'historisch' bedreigd door afstammelingen van voormalige zwarte slaven. PARIJS - Een automobiliste voert een parkeermanoeuvre uit, schampt een lantaarnpaal, en komt tot stilstand tegen een andere au to. „Sorry, ik ben niet gewend aan een automatische versnellingsbak", zegt Anne-Marie, die haar achter naam voor zich wenst te houden. Een incident als dit met een elek trische huurauto in Parijs lijkt on beduidend in een stad die dage lijks twintig verkeersgewonden betreurt. Maar voor Autolib', een netwerk van elektrische huurau to's, is schade door klunzig rijge drag een groot probleem. Het bedrijf zag zich gedwongen een werkplaats van drieduizend vierkante meter te kopen voor re paraties. Dagelijks worden meer dan vijftig auto's beschadigd bij aanrijdingen of door vandalisme. „Er zijn er ook vijf in brand gesto ken", zegt Julien Varin, communi catiedirecteur van het bedrijf Niettemin relativeert Varin het grote aantal schadegevallen. „We hebben al 170.000 abonnees in Pa rijs", zegt hij. Autolib' put hoop uit de ervaring met Vélib', het huurfietsennet- werk in de Franse hoofdstad. Bin nen twee jaar na introductie van de huurfietsen in 2007 had Vélib 80 procent ervan vervangen. Acht duizend fietsen waren in de Seine gedumpt of opzettelijk bescha digd, en nog eens eenzelfde aan tal gestolen. Maar vandaag, zeven jaar later, is de schadepost geslon ken. Autolib' hoopt de wereld te vero veren met zijn elektrische huurau to's. De oplaadpalen van Autolib' zijn zo geavanceerd dat BMW en kele jaren geleden twee 'spion nen' naar Parijs stuurde om de technologie te stelen. De Duitse automobielfabrikant moest na ar restatie van het duo zijn excuses aanbieden. Autolib' exploiteert eenzelfde net werk in Bordeaux en Lyon en in de Amerikaanse stad Indianapo lis. Voor 2015 staat Londen op de agenda, gevolgd door Singapore en de Cambodjaanse junglestad Angor Vat. Varin zegt dat Autolib' ook in onderhandeling is met een andere, niet bij naam genoemde Europese stad. Autolib' is voor Vincent Bolloré, eigenaar van het gelijknamige bedrijf, ook een uit hangbord voor zijn batterijtechno logie. Deze zakenman ontwikkel de in een kamertje van zijn kas teel een lithium-metaalpolymeer- batterij die volgens experts beter is dan de kwetsbare lithium-ion- batterij die Tesla en andere autofa brikanten gebruiken. In Parijs zijn de elektrische auto's vier jaar na hun introductie niet meer uit het straatbeeld weg te denken. Er zijn 877 stations met 4710 oplaadpalen. En soms zijn al le oplaadpunten leeg, omdat alle 2608 auto's onderweg zijn. Geza menlijke kilometerstand: vijftig miljoen. Daarmee is de Parijse lucht een stuk schoner geworden. 60 procent van de Parijzenaren heeft geen auto meer, en het stadsbestuur overweegt om gratis Autolib'-abonnementen te geven aan inwoners die hun dieselauto weg doen. „Onderzoek heeft aan getoond dat de beschikbaarheid van één elektrische huurauto vijf tot zeven mensen ertoe brengt hun auto te verkopen", zegt Varin. Maar de vele aanrijdingen werpen een schaduw over het suc ces. Autolib' is nog altijd niet winstgevend. 70 procent van alle reparaties betreft bumpers, zegt het hoofd van het reparatieteam, bijgenaamd Monsieur Sinistre. Dat komt door de automatische ver snelling, inherent aan elektrische auto's. Onwennige huurders trap pen bij parkeermanoeuvres op het verkeerde pedaal. Bij schade is het eigen risico slechts 150 euro, wat chauffeurs roekeloos maakt. Maar Autolib' kan dat bedrag niet verhogen zonder abonnees te ver liezen. „Als we 2000 euro eigen ri sico vragen, is er misschien min der schade, maar wie wil dan nog huren?" zegt een werknemer van het bedrijf Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant w p/mnd 240MIN 180SMS 400MB Stof- en waterdicht 5,2 inch full HD scherm 20,7 MP camera 4K HD video Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! Voor vragen en meer informatie bel: 09000603«0,45 per gesprek) LOS ANCELES - „Blanke agenten zijn bang voor zwarte mannen. Dat komt doordat blanken van oudsher bang zijn voor zwarte mannen, want dat waren hun sla ven. En je slaven moest je altijd vrezen. Ze konden je vermoor den." Deze stevige uitspraak over de problemen met de politie in de Verenigde Staten komt van Connie Rice, de Afro-Amerikaan- se advocate die in de jaren '90 in chic mantelpak en op naaldhak ken zonder vrees de getto's van Los Angeles binnenwandelde. Daar was ze door het stadsbe stuur als adviseur ingeschakeld. Juist om de politiecultuur in de stad te veranderen. Rice - niet te verwarren met haar achternicht Condoleezza Rice, die minister van Buitenlandse Za ken was in de regering van Ge orge W. Bush - wordt momenteel veel geraadpleegd nu aloude pro blemen weer de kop opsteken sinds de uitspraken van twee ju ry's. Die stelden dat twee blanke agenten niet hoefden te worden vervolgd voor het doden van twee zwarte, ongewapende burgers in Ferguson en New York. Vorige week zaterdag werden in New York twee agenten in hun auto gedood door een man die wraak wilde nemen voor wat er eerder in Ferguson en New York was gebeurd. Connie Rice had jarenlang als taak het bendegeweld in Los An geles te verminderen. Daarnaast veegde ze de vloer aan met de Los Angeles Police Department (LAPD) door het korps veelvuldig en succesvol aan te klagen. De LAPD was in de jaren '90 een corrupte organisatie, waar omko ping, racisme en mishandeling aan de orde van de dag waren. Agenten legden orders van hoger hand naast zich neer en behandel den Afro-Amerikanen systema tisch slecht. De politie van Los Angeles, zo vond Rice, 'leek meer op de maffia dan op een politie korps'. Er werd in drugs gehan deld en agenten sloten deals met bendeleden. In Los Angeles gebeurde in die ja ren iets gevaarlijks, staat in haar biografie Power Concedes Nothing (Macht geeft niet toe). De onder klasse van de maatschappij werd buitengesloten, ook door de agen ten die die mensen moesten be schermen. Taxichauffeur Rodney King werd in 1991 mishandeld door vier agenten. Het filmpje van het incident, dat een omstan- door onze correspondent Cees van Zweeden Elektrische huurauto's bij het Bois de Boulogne, foto Cees van Zweeden MIN SMS MB VAN VOOR TOESTEL 120MIN 80S MS 200MB 351- €17.50 €35.- 180MIN 120SMS 300MB Ê4Ö".- €20.- €15.- 240MIN 180SMS 400MB &4SI- €22.50 €0.- Inclusief 1 cancelling O V headphones! Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 02-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. I Connie Rice foto Stephen Weissbart/CSUF Photos 'Angst voor door onze correspondent Maartje van Hoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 76