column TO0S 10.000 Een rechtschapen politicus Laatste laatste? 1922-2014 2 IN HET NIEUWS MENSENSMOKKEL Maak iemand abonnee! Al zeker zes keer in laatste halfjaar vloog een Syrische vluchteling met een valse identiteit naar Schiphol. paul kusters DeStem LEON KRIJNEN De week mag ik hier altijd afsluiten, maar het allerlaat ste woord van het jaar heb ik maar af en toe: als de laatste zaterdag van het jaar tevens de laatste dag van het jaar is. Hoe dan ook, mijn laatste column van het jaar heb ik al vaker geschreven, en altijd weet ik niet goed wat ik ermee moet: terugblikken of vooruitkijken? Terugblikkend mag ik niet klagen, want het is best een mooi jaar geweest, en - afkloppen - zonder persoonlijke rampspoed. Vooruit kijkend - afkloppen - voorzie ik qua werk niet al te veel proble men. Dankzij een van de zeldzame zegeningen van ouder worden. Want voor journalisten in het algemeen, en voor die van BN De Stem en Wegener in het bijzonder, breken zeer onzekere tijden aan. Met de zoveelste verkoop van de kranten, waar wij iedere dag hart en ziel in steken, is er maar één ding zeker: dat er voor nie mand iets vaststaat. Linksom of rechtsom zal mij dat, gezien mijn leeftijd, niet meer raken. De onzekerheid treft vooral mijn colle ga's die stuk voor stuk jonger zijn. Het is in krantenland hetzelfde als in de zorg: er moet meer met minder. Meer werk, meer rende ment, met minder mensen. Van de zorg heb ik te weinig verstand om daar een conclusie over te ventileren, van kranten een beetje. Maar het dilemma van ons vak is zo duivels dat ook ik niet weet waar wij heen gaan. Papieren kranten zullen hoe dan ook verdwij nen, maar geen idee of dat nog zes of tien jaar duurt. Natuurlijk zullen er dan nog steeds allerlei vormen van hoogwaardi ge journalistiek bedreven worden. Maar met hoeveel mensen die digitale titels straks gemaakt worden? Geen idee. Geen idee ook of dit mijn laatste of mijn voorlaatste co lumn van een jaar is. Die hoe dan ook eindigt zoals ik hem al tijd afgesloten heb: Gelukkig Nieuwjaar! toosenhenk.nl O N06 VEEL AUTO S ZONDER WINTERBAN&EN Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters REYHANLI - Zakenman Abu Khalid (niet zijn echte naam) heeft een slechtlopend zaakje aan de hoofd straat in het Turkse stadje Reyhan- li, op zes kilometer van de Turks- Syrische grens. Toch is Khalid niet ontevreden over zijn busi ness. Zijn vrouw heeft onlangs Nederland bereikt en daar asiel aangevraagd, zegt hij. In zijn en thousiasme laat hij zich de naam ontvallen van de plek in Noord- Nederland waar zijn vrouw is on dergebracht. Hij is voorzichtig want 'de tocht naar Nederland is niet helemaal legaal verlopen'. Abu Khalid vertelt dat hij aanhan ger was van de revolutie tegen de Syrische president Assad. Maar na dat de opstand werd overgeno men door extremisten, vluchtte hij met zijn vrouw en zes kinde ren naar Turkije. Uitzicht op een toekomst in Turkije of een Turks paspoort heeft hij niet, dus wilde hij naar het Westen, 'waar je nor maal kunt leven'. In een gammel bootje stappen om via de Middel landse Zee naar Griekenland of Italië te varen vond hij te gevaar lijk. Dus toen Abu Khalid, die uit een relatief rijke familie komt, hoorde van een nieuwe manier om Europa te bereiken, was hij onmiddellijk geïnteresseerd. Het gaat als volgt: Europeanen met een mediterraan uiterlijk en een dubbele nationaliteit verko pen hun Nederlandse paspoort aan mensensmokkelaars. Die slij ten het voor grof geld - tot 10.000 euro - aan Syrische vluchtelingen en geven de verkoper van het pas poort 4000 euro. Omdat het Nederlandse paspoort in het vliegtuig wordt vernietigd, is het vrij lastig om erachter te ko men op welke naam het 'verloren' of'gestolen' document stond. Na dat het de Syriër is gelukt om Ne derland binnen te komen, meldt de mensensmokkelaar aan de ori ginele eigenaar in Nederland dat hij of zij het paspoort inderdaad als 'verloren' of'gestolen' kan op geven bij de politie. Vervolgens vraagt de Nederlander een nieuw paspoort aan, dat heel gemakke lijk opnieuw voor 4000 euro ver- kocht kan worden aan de smokke laars in Turkije. „Mijn vrouw stuurde haar foto naar zo'n smokkelaar", vertelt Abu Khalid. „Die man zei dat hij wel een Nederlands paspoort had van iemand waar zij een beetje op leek. Ze is toen gewoon op dat paspoort naar Amsterdam gevlo gen en heeft nu dus asiel aange vraagd." De zakenman hoopt op familie hereniging zodat hij zich met zijn gezin in Nederland kan vestigen. De genoemde smokkelaar had een kantoortje in Istanbul en be schikte volgens Abu Khalid over nog veel meer Nederlandse pas poorten waaruit vluchtelingen konden kiezen als er iets van een gelijkenis was. Behalve Nederlandse paspoorten zouden er ook verschillende uit Noorwegen, Duitsland en Frank rijk worden aangeboden. Navraag ter plaatse leert dat in het laatste halfjaar ten minste vijf andere Syriërs op deze ma nier langs de Turkse paspoortcon trole zijn gekomen. Het werkelij ke aantal Syriërs dat zo Schiphol bereikte kan vele malen hoger zijn. Deze krant beschikt over de tele foonnummers van zes Turkse mensensmokkelaars die de 'verlo ren-paspoorttruc' gebruiken. Deze smokkelaars opereren onder andere in Istanbul, Gaziantep en Mersin. Geen van de zes mannen is bereid met een journalist te spreken. Abu Khalid zegt dat hij 8000 euro betaalde voor de fraude. Het was het hem waard, al steekt het hem dat 'sommige mensen rijk wor den van onze ellende'. Ik heb een boeiend leven ge had. Ik ben niet bitter. Ik ben niet boos. Ik ben niet teleurge steld. Het is hard geweest, maar ik geloof dat ik mij niet moet scha men voor wat ik gedaan heb." Dat zei Leo Tindemans bij het ver schijnen van zijn memoires in 2002. De voormalige Belgische po liticus, die gisteren op 92-jarige leeftijd overleed, was ook veel te rechtschapen om zich over iets te hoeven schamen. De Belgische oud-premier stierf in zijn huis in Edegem in de pro vincie Antwerpen. De chris ten-democraat Tindemans was minister-president van twee rege ringen, van april 1974 tot oktober 1978. Hij werd in 1979 met het re cordaantal van 983.000 voorkeur- Leo Tindemans stemmen in het Europees Parle ment gekozen, maar twee jaar la ter vertrok hij daar om minister van Buitenlandse Zaken te wor den. Dat bleef hij tot 1989, waarna hij opnieuw in het Europees Parle ment werd gekozen. In de jaren negentig was hij voorzitter van een commissie die met voorstel len kwam over de toekomst van de Europese instellingen. Na zijn memoires publiceerde Tinde mans ook een boek op basis van dagboekfragmenten uit zijn tijd als minister van Buitenlandse Za ken. Dat deed enig stof opwaaien omdat hij daarin kritiek uitte op de in 1993 overleden koning Bou- dewijn. Hij verweet de voormali ge vorst onder meer politieke be moeizucht en vriendjespolitiek. LEON.KRIJNEN@BNDESTEM.NL niet ZO HANtsIS ALS JE ZELF WEL EEN KORTERE REMWES met JE VEILISE WINTERBANI>JE£ HEBT... En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Je paspoort Verliezen' kan lucratief zij n door Harald Doornbos Mensensmokkelaars in Turkije vragen grof geld voor een geldig Europees identiteitsbewijs. Syrische vluchtelin gen moeten tot 10.000 euro neertel len voor een Nederlands paspoort www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74