'Wat hebben jullie mij verrast, Westkapelle' Raad van State tikt Graf vernield van de Veere op de vingers eerste Scheldedirecteur NuFormer schept ongelofelijke omgevingen. Directeur Rob Delfgaauw: The sky is the limit. 3D-VIDE0 MAPPING EN VR-VIDEO 32 WALCHEREN Skatebaan blijft in Veerse Poort Jordy Conté, één van de vier dj's die een week lang in het glazen huis in Westkapelle plaatjes draai den, aarzelde om in een bomvol Kasteel van Batavia onomwonden antwoord te geven aan spreekstal- meester Jan-Jaap Corré. „Ik ben geneigd ja te zeggen. Maar kun je dat nog een keer van iedereen ver langen? Het is heel zwaar. Ik denk dat we in het voorjaar moeten eva lueren en dan pas beslissen." Voor de initiatiefnemer van het Walcherse glazen huis, Hans Burgs, was het oordeel al duide lijk. „Westkapelle, wat hebben jul lie mij verrast! Zo veel warmte, ondanks de koude wind. Het is ge gaan zoals we gewild hebben." Burgs begon in 2012 met een gla zen huis in Oostkapelle. Dit jaar stond het voor het eerst in West kapelle. De eerste editie leverde 118.000 euro op, de tweede 80.000. Dit jaar zat het er tussen in: 96.511,99 euro. Dat is een voor lopige eindstand, omdat vorige ja ren bleek dat er nog behoorlijk wat geld later binnen kwam. Het geld gaat via de landelijke Serious Request naar het Rode Kruis en is bestemd voor de strijd tegen sek sueel geweld tegen vrouwen en meisjes in conflictgebieden. Burgemeester Rob van der Zwaag opende woensdagavond om 20.30 uur de deur van het glazen huis en liet de dj's Jordy Conté, Jeroen Burgs, Sander Willemse en Jan Theune weer vrij. Hij toonde zich een trotse burgervader. „Deze ac tie heeft laten zien dat we niet al leen voor onszelf opkomen, maar ook voor anderen." GOES - Ambitie, dat is directeur Rob Delfgaauw van NuFormer niet vreemd. Het heeft zijn be drijf dan ook een heel eind ge bracht. Nog maar veertien jaar ge leden begonnen in Zierikzee, wordt NuFormer over de hele we reld gevraagd voor 3D-Video Map ping. Dat lijkt wel toveren. Op een bijvoorbeeld een gevel wordt een video geprojecteerd, waaruit dan plotseling een waterval, een kudde runderen of een auto naar voren komt. NuFormer doet dat voor bedrijven als GazProm, BMW en Apple, voor instanties die iets te vieren hebben, die iets willen presenteren of gewoon een cultureel hoogstandje willen beleven. Van Vladivostok tot Cali- fornië, van Singapore tot Zierik zee; de wereld weet NuFormer te vinden. Sinds april dit jaar werkt NuFor mer in Goes aan de Amundsen- weg. „Ons pand in Zierikzee was te klein en de studio stond ergens buiten de stad. Nu we alles op één locatie hebben, kunnen we ook ons nieuwe paradepaardje de monstreren: Virtual Reality Vi deo." Dat is een techniek die geen enkel ander bedrijf beheerst en die erg veelbelovend is voor ontel bare toepassingen. In Virtual Reality kun je, met een bril op, in de meest bijzondere omgeving bewegen, maar bij Vir tual Reality Video kan iemand an ders jouw gedrag in die omgeving volgen. Rob Delfgaauw legt de werking uit: „We zetten iemand in een vol ledig groene omgeving met een VR bril op en plaatsen daar een vi deocamera bij. De virtuele beel den die die persoon ziet in de bril, projecteren wij ook maar dan vanuit het perspectief van de vi deo camera. Doordat de persoon in een totaal groene omgeving staat, kunnen we al dat groen uit de videobeelden weghalen waar na we de videobeelden samenvoe gen met de virtuele beelden. Virtual Reality Video is te gebrui ken voor trainingen, therapie, di agnose maar ook puur voor de lol. Rob Delfgaauw noemt een toepas sing die in de toekomst nog wei eens grote diensten zou kunnen bewijzen: geheugentraining. „We zijn perfect in staat om voor dementerende ouderen een heel vertrouwde omgeving te schep pen. Omdat je het gedrag kunt volgen en ook gewoon kunt blij ven praten, kun je wellicht deur tjes openen die helemaal gesloten leken." Maar hij denkt ook aan brandweertrainingen en nog veel meer. „The sky is the limit.". Virtual Reality heeft een gouden toekomst, daarvan is Delfgaauw overtuigd. „Ik wil, liefst in Goes, een Virtual Reality Center opzet ten voor research en ontwikke ling. Dat kan veel banen en aan trekkingskracht voor Zeeland op leveren. Met 1,3 miljoen kunnen we volgend jaar al beginnen." www.koozie.nl middelburg - De skatebaan in de Veerse Poort in Middelburg wordt niet verplaatst. Mocht er volgens objectieve metingen in derdaad sprake zijn van overlast, dan zal de gemeente in overleg met omwonenden maatregelen nemen om die te beperken, schrij ven B en W in antwoord op vra gen van de LPM-fractie. 'Bij de skatebaan en het voetbal veld is in objectieve zin (nog) niet gebleken van geluidsoverlast in de zin van de Algemene Plaatselij ke Verordening op basis waarvan wij zouden moeten optreden', merken B en W op. Bewoners van de Veerse Poort klagen echter wel al langer over overlast van jon geren op de skatebaan. Dit blijkt uit een uitspraak van de Raad van State die woensdag is ge publiceerd. In oktober vochten enkele onder nemers en organisaties besluiten van de gemeenteraad van Veere aan. Die gingen onder meer over uitbreidingsmogelijkheden voor hun bedrijven op het platteland, zoals minicampings en een paar- denhouderij. Ook de Stichting Vrije Recreatie kreeg bij de hoog ste rechter gelijk. Voorman van die stichting is Bram van Leeu wen, de juridisch adviseur van meerdere recreatie-ondernemers in de gemeente Veere, die ook al jarenlang overhoop ligt met het gemeentebestuur en tal van proce dures aanspande - en vaak won. De zaken die door de Raad van State zijn beoordeeld, zijn inge diend door acht belanghebben den; drie van hen kregen ongelijk. De marmeren dekplaat van het graf van Van Raalte is aan stuk ken geslagen; de plaat van het an dere graf is er half af gesleept. Me dewerkers van de gemeentewerf, die naast de begraafplaats is geves tigd, ontdekten dinsdagmiddag de grafschennis. De Joodse begraafplaats ligt bin nen de hekken van het terrein. Er hangen camera's en waarschu wingsborden met de tekst 'Toe zicht 24/7'. Maar onbekend is of er videobeelden zijn gemaakt van de grafschennis. De Joods Gemeenschap in Zee land heeft het grafveld vorig jaar van de gemeente Vlissingen over genomen. Het vermoeden bestaat dat de daders doelgericht het graf van Van Raalte hebben geopend. Joseph van Raalte was vanaf de oprichting van de werf in 1875 tot 1919 directeur van de Vlissingse scheepswerf. Er waren geen an ti-joodse tekens aangebracht. NuFormer in hel kijken De DJ's van Serious Request stappen samen met burgemeester Van der Zwaag naar buiten, foto Ruben Oreel Bij de door Maurits Sep westkapelle - Toen de vraag over de opbrengst van Serious Request Westkapelle woensdagavond was beantwoord - 96.511,99 euro! - volgde die andere prangende vraag: „En Jordy, staan we volgend jaar weer hier?" door Mieke van der Jagt Wat Coen Deurlo beleeft is het vulkaanlandschap met ijselijke afgronden. In de gewone realiteit staat hij in een volledig groen ruimte. door Maurits Sep domburg - De gemeente Veere heeft een flinke tik op de vingers gekregen van de Raad van State. Die verwijt de gemeente dat zij in een flink aantal besluiten 'niet zorg vuldig" is geweest. Ook heeft de ge meente in een aantal zaken in strijd met de 'rechtszekerheid' van ondernemers gehandeld. door Claudia Sondervan VLissiNGEN - Op de Joodse begraaf plaats aan de Vredehoflaan in Vlis- singen is het graf van de in januari 1926 overleden oud-Scheldedirec- teur Joseph van Raalte vernield. Ook een tweede graf liep grove schade op. ^RHUUI

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 65