Tandarts Sport en recht SPORT 53 maver en de ploeg kreeg alleen in de poule tegen Kapelle een doelpunt tegen (t-i). „Maar toen waren we al geplaatst voor de volgende ron de", becijferde Visser. „Dit toer nooi is altijd een leuk tussendoor tje tijdens de winterstop. Zeker als je wint, want verliezen is niet mijn ding." SFEERLOOS Door de interne verhuizing vorig jaar van Sportpunt Zeeland naar het Omnium heeft het toernooi een aderlating moeten doen. „Het is minder sfeervol dan in de zalen van het Sportpunt", ervoer ook André Tange van de organise rende vereniging 's-Heer Arendsk- serke. Het publiek zit minder dicht op het veld en de nieuwe za len ogen klinischer. „In de finale zat er ook niet zo veel publiek op de tribunes", vond Steven Visser van de win nende vereniging Dauwendaele. „Toen ik hier met RCS speelde, hebben we twee keer in de finale tegen Goes gespeeld. Toen leefde het veel meer op de tribunes. Ie dereen was tegen RCS. Vandaag heb ik daar niks van gemerkt, maar dat kwam waarschijnlijk doordat er twee Walcherse teams in de finale stonden." Een groepje tandartsen neemt deel aan een golftoernooi en wordt op gesplitst in groepjes van twee of drie, een flight. Bij hole 9 komt de flight van tandarts A aan. Tandarts A slaat af, maar zijn bal belandt buiten de baan. A gaat op zoek naar de bal. Vervolgens komt de volgende groep aan met daarin tandarts B. Deze wacht op flight A, maar omdat hij hen niet meer ziet, slaat ook hij af. Op dat moment komt tandarts A triomfan telijk met zijn gevonden bal weer de baan oplopen en wordt vervolgens vol op zijn oog geraakt door de bal van zijn collega B. Beide tandartsen ruzieën over de schade die vergoed moet worden en leggen de zaak uiteindelijk aan de rechter voor. Hoe dit op te lossen? De rechter kent schadevergoeding over het algemeen niet zo snel toe. Het standpunt van de rechter in dit soort zaken is dat het deelnemen aan een sport of spel nu een maal bepaalde risico's met zich mee brengt. Niet elke klap of schop in de sport hoeft tot schadevergoeding te leiden, ter wijl dat wellicht in het dagelijks leven wel zo zou zijn. Het wordt niet geaccepteerd dat je iemand op straat een paar klappen geeft, maar sta je in de boksring, dan mag dit weer wel. Pas als het gedrag van de sporter zo abnor maal gevaarlijk is en het niet past binnen de normale risico's die een speler in die sport mag verwachten, pas dan zal de rech ter geneigd zijn een schadevergoeding toe te kennen. Hoe oordeelde de rechter in de zaak van de tandartsen? Tandarts B vond dat hij juist had gehandeld, omdat hij ten minste vijf minuten had gewacht voordat hij zijn bal afsloeg. Dit is een gebruikelijke wachttijd in de golfsport. Er kon hem niets verweten worden, vond tandarts B. Nee, oordeelde de rechter. Weliswaar klopt het dat er een wachttijd van vijf minuten wordt gehanteerd, maar dit is een beleefd- heidsregel in het golf. De veiligheidsregel is dat de volgende speler pas mag afslaan als de speler voor hen de tee heeft verlaten en de bel drie keer heeft geluid. Speciaal in situaties waarbij er sprake is van een on overzichtelijke hole moet je deze regel vol gen, aldus de rechter. Er stonden ook bord jes bij de hole met deze tekst. Nu tandarts B deze veiligheidsregel had ge negeerd, oordeelde de rechter dat hierdoor een abnormaal gevaarlijke situatie was ont staan waarvoor tandarts B aansprakelijk kon worden gesteld. Aansprakelijkheidskwesties duren vaak erg lang. Johnny Hoogerland heeft bijvoor beeld ruim drie jaar moeten wachten tot dat hij schadevergoeding kreeg. De lange duur heeft te maken met de vol gende problemen. Allereerst de vraag wie stel je aansprakelijk. Vaak zijn er bij een wedstrijd of evenement ook anderen be trokken zoals een parkoersbouwer of weg- beheerder die ook voor een deel aansprake lijk zouden kunnen zijn. Ten tweede kan je pas over schadevergoeding praten als de aansprakelijkheid door een partij wordt er kend. Wordt de aansprakelijkheid niet di rect erkend dan moet eerst de rechter hier een oordeel over geven. Ten derde de vraag welke schade moet dan vergoed worden. Er zijn medische kosten voor de behandeling; er zijn kosten voor de revalidatie; er zijn kosten die te maken hebben met het inko mensverlies en in het ergste geval is er spra ke van volledige arbeidsongeschiktheid. Veelal zal de verzekeraar van de dader niet alle schadeposten willen betalen. Door middel van medische rapportages wordt dan getracht te bewijzen dat bepaalde klachten al voor het ongeluk bestonden en derhalve niet vergoed hoeven te worden of wordt betoogd dat bepaalde inkomstder ving te onzeker is om tot een vergoeding te leiden. Kortom een vooral psychisch zwaar parkoers wat een geblesseerde sporter dan moet ondergaan. Mr. Marcel Heijnneman Mr. Marcel Heijnneman uit Middelburg laat elke laatste zaterdag van de maand in dePZC zijn licht schijnen over brandende kwesties binnen het sportrecht. Dat kan gaan over de aansprakelijkheid van organisaties bij sportevenementen tot de rechtsposities van de vrijwilligers in de sport. Vandaag de tweede aflevering, de schadever goeding in de sport. ZATERDAG 27 DECEMBER 2014 is wel raak voor Visser Dauwendaele-speler Maarten van Vooren (links) duelleert om de bal met Vicenzo Lorello van De Meeuwen in de finale van het kerstzaalvoetbaltoernooi in Goes. Dauwendaele won de finale en dus het toernooi door een 2-0-overwinning. foto Johan van der Heijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61