mmmmm MEDIA 25 Filmopnamen met drones, een mol die aanvallender is dan ooit, fanatisme en dikke stress. Seizoen vijftien van Wie is de mol? kent volgens de makers zijn weerga niet. Een blik achter de schermen van een exotisch gekkenhuis. Viktor Brand vertoefde deze zo mer een paar weken op een ver tropisch eiland voor opna men van 'een of ander' nieuw datingprogramma. Zelfs bij de 'molloten' in zijn vrien denkring ging geen lampje branden. En dat terwijl vage buitenland tripjes van bekende Nederlanders in juli zo langzamerhand toch een teken zouden moeten zijn dat Wie is de mol? in het spel is. Ook bij de andere kandidaten had het thuisfront geen argwaan bij de in overleg met de programmamakers in elkaar geflan ste reissmoezen. Rik van de Westelaken zat bij te komen in een hutje op de Franse hei, natuurlijk zonder bereik. Margriet van der Linden was voor 'een speech bij de VN' op pad, Pieter Derks moest opééns in Ver weggistan optreden voor geëmigreerde Ne derlanders. En Chris Zegers? Tja, die is al zo vaak op reis, dat niemand stilstond bij die toch wat raadselachtige solovakantie. In werkelijkheid vertrok de groep uitverko renen naar Sri Lanka, waar de nieuwe mol- lenserie deels is opgenomen. 'Eerder dan normaal komen ze naar Nederland terug', liet presentator Art Rooyakkers zich tij dens de presentatie al 'per ongeluk' ontval len. Vermoedelijk zou het de fans zelfs worst wezen, als het spel voorgoed zou verhui zen naar de Wadden. Toch zijn de oogver blindende exotische plaatjes wel een we zenlijk onderdeel van het succes, zegt Jan Peter Pellemans, kandidatenbegeleider van af het allereerste begin. En er wordt werk van gemaakt: er zijn dit seizoen zelfs shots met drones gemaakt waar je steil van ach- teroverkukelt, zo belooft hij. „Je moet als kijker echt overdonderd worden door de landschappen, door de roadmovie die de kandidaten maken. Die mooie beelden vor men ons unique selling point." Het derde lustrum van Wie is de mol? is door de makers aangegrepen om de succes formule aan te scherpen, met als klapper voor de fans een live-bij-te-wonen-finale in het Vondelpark. De nieuwe eindredac teur Diana Volbeda had verfrissende input, aldus Pellemans. „Het begint al anders dan andere jaren. We hebben een mol die er meteen stevig in gaat." De programmamaker, alweer aan de slag met seizoen zestien, is vergroeid met het programma dat altijd in het diepste ge heim moet worden gemaakt. „Er is een af gesloten deel in mijn hersenen dat hele maal voor Wie is de mol? leeft, totaal schizo freen natuurlijk. Op de eerste draaidag denk ik altijd: 'Oh fuck, daar gaan we weer'. Dan overvalt me altijd nog de heftig heid van dit programma. Maar daarna sta ik op scherp. Ik ben altijd op mijn hoede." Eindredacteur Volbeda, hiervoor hoofd en tertainment bij RTL Productions, moest wel even wennen, geeft ze volmondig toe. „Je moet als maker leren in vier lagen te denken: als mol, als kandidaat, als kijker én als maker." De grootste verandering in die vijftien jaar mollen? Pellemans: „De spellen zijn veel begrijpelijker geworden. Hoe vaak ik niet heb gehoord: 'Leuk programma, maar ik snap er geen hout van'. We hebben echt heel hard gewerkt om dat te veranderen. DE DEELNEMERS En dat is ook gelukt, gezien de kijkcijfers." Voor de kandidaten is het tijdens de opna men vooral hard werken om aanwijzingen te vinden. Pieter Derks: „Je haalt je de gek ste dingen in je hoofd. Waarom staat die boom daar? Waarom zegt hij, net nü, het woord appel? Gékmakend!" Margriet van der Linden: „Het is liegen en bedriegen met goedkeuring. Het lastigst is wel je ei gen leugens onthouden, als je de boel bela zert." Rik van de Westelaken: „In de studio bij de NOS gaat bijna nooit wat mis. Hier heb je geen enkele controle, je wordt belo gen, voor de gek gehouden, gemanipuleerd bij het leven. Wie is de mol? is een totaal an der universum. Ik ben trouwens al eens eer der gevraagd, maar mijn toenmalige baas vond dat het niet kon, een betrouwbare nieuwslezer bungelend aan een klif. God dank zijn de tijden veranderd." Viktor Brand ontpopt zich meteen in de eerste aflevering als misschien wel de meest fanatieke speler ooit. „Ik sta erom be kend bij familie en vrienden: als Viktor een spelletje speelt, moét-ie winnen. Ik heb echt weieens keihard zitten schreeu wen voor de tv tijdens Wie is de mol?" Zelf meedoen viel hem anders wel knap te gen, zelfs als fan van het eerste uur. „Je wordt paranoia, bent 24 uur per dag wan trouwig. Geloof me, daar krijg je barstende koppijn van. Je wil maar niet naar bed uit angst iets te missen. Het is een moderne versie van Cluedo, maar dan wel de extre me versie." ZATERDAG 27 DECEMBER 2014 Het gezelschap dat meedoet aan de nieuwe Wie is de mol?. Vlnr: Martine Sandifort, Carolina Dijkhuizen, Viktor Brand, Rik van de Westelaken, Marlijn Weerdenburg, Evelien Bosch, Ajouad El Miloudi, Pieter Derks, Chris Zegers en Art Rooijakkers. Margriet van der Linden ontbreekt op deze foto. foto Hollandse Hoogte Jubileum van list en bedrog door Monique Brandt Iemand uit dit rijtje is de mol... Margriet van der Linden (44 journaliste, oud-hoofdredacteur Rik van de Westelaken (43), nieuwslezer Marlijn Weerdenburg (31), actrice Evelien Bosch (33), presentatrice Pieter Derks (30), cabaretier Chris Zegers (42), acteur, presentator Carolina Dijkhuizen (33), musicalster Ajouad El Miloudi (27), presentator Martine Sandifort (44), cabaretière Viktor Brand (43), presentator Wie is de mol?. Vanaf 1 januari, NPO 1, 21.50 uur. reageren? media@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 46