REIZEN 21 Een hotel tijdens de wintersport is verwennerij. Maar als je met familie op pad gaat, niet de meest praktische huisvesting. Een appartement is een goed alternatief. Zeker als er voorzieningen zijn voor jong en oud. Resorts, zoals Landal ze bouwt. Kijk bijvoorbeeld eens in Zwitserland. Het is mooi geweest. De pis tes zijn ijzig, nodigen niet uit tot ontspannen skiën. Als je op de eerste skidag van het jaar al flink wat ki lometers in de benen hebt, moet je weten wanneer je stopt. Luisteren naar je lijf, heet dat. We staan op het punt ons naar de top van de Rothorn (2.865 meter) in het skigebied van het Zwitserse Lenzerheide te laten brengen om vervolgens af te dalen naar de Mottahütte en de doorsteek te maken naar Arosa. Een verbinding die begin dit jaar in gebruik werd genomen. Voor de inwoners van beide plaatsen was de opening een hoogtepunt: er is nu een al ternatief voor de lange route over de weg. Voor wintersporters brengt de verbinding een zee aan nieuwe mogelijkheden in één groot samengevoegd skigebied. Een skigebied waarin je met de zon mee kunt skiën. Net buiten Lenzerheide, een aangenaam dorp met een goed winkelbe stand, veel eetgelegenheden en een fijn nachtleven, zijn de pistes gedrapeerd over de flanken van twee bergruggen rondom de Heidsee. 's Ochtends ski je aan de west kant van het meer in het zonnetje onder de toppen Piz Scalottas (2.323 meter), Lavoz (2.330) en Statzerhorn (2.575). Rond het middaguur steek je via het gehucht Parpan door naar de andere zijde, het gebied van de Rothorn dat 's middags door de zon wordt beschenen. Zo doen we het vandaag ook. In het kiel zog van de zon beginnen we aan de andere kant van het meer. Daarvoor hebben we de skibus nodig die ons oppikt bij het nieuwe luxe appartementencomplex Landal Alpine Lodge - net buiten Lenzerheide - waarin we onze intrek hebben genomen. Nog geen tien minuten later klikken we bij Fa- dail de ski's onder. Veel brede, blauwe afdalingen - met wat ro de voor de afwisseling - maken het makke lijk er weer 'in' te komen. Oh ja, zo lekker is skiën. Even een koffïestop bij de June Hütte: piepklein, heerlijk authetiek en een uitzicht over dit stukje Graubünden om blij van te worden. Dan verder, op en neer over de hele breedte van het gebied tot we de straatjes van Parpan binnenglijden en een doorsteek maken naar de andere kant van het dal. De Rothorn baadt in de zon en nodigt uit ervan te genieten. Na de lunch slaat het weer om. Een grijze lucht brengt lichte sneeuw. De pistes, hier pittiger dan aan de overzijde, zijn ijzig. Ver moeidheid knaagt. Ik ben heus wel nieuws gierig naar de lange afdaling vanaf de Rothorntop en naar de imponerende we reldcupafdeling Silvano Beltrametti, maar na wat kortere afdalingen is het op. De rest moet wachten tot morgen. Een relaxte blauwe afdaling door het bos brengt me tot voor de huisdeur. Wat is dat toch heerlijk, zó van de piste je tijdelijke restaurant verlenen geen roomservice - maar hé, who cares? De ligging van het park, in een smal dal aan de oever van de Walensee, is fraai. Het meer wordt omlijst door een imposante zwartgrijze rotswand, die bij zonsonder gang oranjegoud kleurt. Een goudomrande finale van een heerlijke skidag die zich afspeelt in skigebied Flum- serberg, op drie wandelminuten afstand van het resort. Het gunstig in de zon gele gen skigebied (tot 2.222 meter) is niet heel groot, maar aangenaam. Het lijkt met zijn uitgebreide horeca, langlaufloipes, beweg- wijzerde wandelroutes en funparcs, op maat gemaakt voor driegeneratiefamilieva- kanties. De pistes, overwegend rood, zijn breed en niet al te moeilijk. Als de sneeuwcondities dan ook nog goed zijn, voel je je al snel een hele piet. We doorkruisen een groot deel van de Flumserberg. Stoppen alleen voor een lunch bij de Gruebhütte, alweer zo'n fijne authentieke berghut. Van vermoeid heid deze keer geen spoor, dus raggen maar. Vandaag is het niet erg dat we niet tot aan de voordeur kunnen skiën. huis binnenglijden. Ideaal, zeker als je moe bent. In het royale appartement zorgt de sauna voor nieuwe energie. In zelf koken hebben we geen zin, dus ste ken we voor de maaltijd het centrale plein tje van het complex over, naar het met smaak ingerichte restaurant. Aan hetzelfde pleintje vinden we alle andere voorzienin gen van de lodge, variërend van kinderclub en zwembad tot fitnessruimte en een sport zaak. Bij Landal hebben ze aardig in de ga ten waarmee ze verwende wintersporters blij maken. Dat hebben ze met hun Ski Li fe wintersportparken al eerder bewezen, maar in exclusiviteit overtreft de Alpine Lodge Lenzerheide alle andere complexen. Toch hoeft dat voor een geslaagde skivakan tie niet essentieel te zijn, zo merken we als we Lenzerheide verruilen voor Resort Wa lensee in Unterterzen (Oost-Zwitserland). De accommodaties zijn ruim en comforta bel. Misschien niet zo chic als die van de Al pine Lodge - het wellnesscentrum en het WAAR EN WAT ZATERDAG 27 DECEMBER 2014 Op chic in de Zwitserse sneeuw .•Arosa Lenzerheide door Mirjam van Twisk De afstand Utrecht-Lenzerheide is 897 kilometer (Unterterzen- Walensee: 841 km). Vliegen op Zürich (bijvoorbeeld met Swiss vier keer per dag vanaf Amsterdam, www.swiss.com). De trein brengt je vervolgens voor de deur van resort Walensee of naar Chur, vanaf waar de bus het laatste stukje van de reis naar Lenzerheide verzorgt. Zwitserland kent het Swiss Travel Sys tem (www.swisstravelsystem.com), met voordeelpassen voor het open baar vervoer. De pistes in skigebied Lenzerheide/- Arosa hebben een gezamenlijke leng te van 225 kilometer (111 km blauw, 87 km rood en 27 km zwart), die ont sloten worden door 42 liften. In Len zerheide kun je op zeven plekken het skigebied in; één daarvan (Rothorn- bahn) ligt naast de Alpine Lodge van Landal. Een gratis skibus pendelt voortdurende in twee richtingen langs de opstapplaatsen, (www.lenzerhei- de.com) Flumserberg telt 75 kilometer pistes: 19 km blauw, 49 km rood en 7 km zwart, (www.flumserberg.ch en www.heidiland.ch) Meer info: www.landalskilife.nl en www.myswitzerland.com. Foto boven: Piste langs de Alpine Lodge. Onder: Skiën in het kielzog van de zon, het ^jt kan in Lenzerheide. foto's Mirjam van Twisk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45