De kranten staan bol van bekende mensen die worden bedreigd en lastiggevallen. Ook duizenden onbekende Nederlanders worden gestalkt. „Die man heeft mijn kwaliteit van leven gestolen." 6 SPECTRUM actueel Een doodgewone dag. Dia ne parkeert haar auto op een parkeerterrein in de wijk waar ze een af spraak heeft. Een motor agent rijdt naar haar toe en biedt gedienstig aan op haar auto te passen. Vreemd: als ze te rugkomt staat hij er nog. De ontmoeting is het begin van een nachtmerrie. Hij wil en zal haar krijgen. Een lawine van nach telijke telefoontjes en tekstberichten volgt. „Stalking is een geestelijk moordwa pen. Ook als het eindelijk is afgelopen, is je leven nooit meer hetzelfde", zegt Diane. „Mijn vertrouwen in mensen is nihil. Ik ben altijd achterdochtig, op mijn hoede. Je leert je emoties te ver bannen. Het leven wordt gewoon nooit meer zoals het was. Die man heeft mijn kwaliteit van leven gesto len." Een stalker achter je aankrijgen, is ex treem bedreigend. Heel wat bekende Nederlanders kunnen daarover mee praten. 'Alles mag de pleuris krijgen, als ik Sem maar heb', schreef de stal ker van tv-presentatrice Wendy van Dijk over haar zoontje in een van zijn lugubere dreigmails. Van Dijk is een van die BN'ers die stelselmatig ex treem worden lastig gevallen. Dione de Graaff, Ruud de Wild, Thomas Ac- da, Rob Kamphues, Carice van Hou ten en John Ewbank; ze weten alle maal wat het is te leven met honder den tekstberichten per dag, een bekras te auto, dreigtelefoontjes, dreigmails en achtervolgingen of vernielingen. Maar zij zijn niet de enigen, bena drukt Marelle Boersma, auteur van de op ware feiten gebaseerde thriller Ik volg je. Boersma sprak met 'gewone' slachtoffers van stalking en schrok van de angst en de terreur waarin zij jarenlang moeten leven. „De onbeken de slachtoffers moeten we niet verge ten. Al denken bij het woord stalking de meeste mensen direct aan de BN'ers die het overkomt." 'Fanstalking', zoals het stelselmatig las tigvallen van bekende personen ook wel wordt genoemd, haalt regelmatig de krantenkolommen. „Bekende perso nen staan meer in de publiciteit. Dus als zij worden gestalkt, trekt dat auto matisch meer aandacht", zegt Marijke Malsch van het Nederlands Studiecen trum Criminaliteit en Rechtshandha ving (NSCR). Onder haar leiding doet dat instituut al jaren onderzoek naar stalking. „Het grootste deel van de za ken gaat over het belagen door ex-part ners. Dat zijn over het algemeen man nen die het niet kunnen verkroppen dat een relatie uit is." Bekende personen hebben vooral last van stalkers die aan erotomanie lijden, stelt ze. „Zij denken dat de bekende persoon verliefd is op hen. Ook gaat het soms om een ernstige verliefd heid. Daarbij wordt de realiteit min der sterk uit het oog verloren dan bij erotomanie." Erotomanie is volgens Malsch minder gevaarlijk voor het slachtoffer dan stalking door de ex-partner. „Bij de laatste soort komt vaker geweld voor." Volgens de onderzoekster komen er jaarlijks gemiddeld 700 a 800 stal- king-zaken voor de rechter. „Dat is slechts het topje van de ijsberg", ver moedt ze. „Er is waarschijnlijk een aanzienlijk groter aantal mensen dat ermee te maken heeft, maar slachtof fers gaan niet altijd naar de politie. De politie neemt niet altijd een aangifte op en aangiften leiden ook niet altijd tot een veroordeling." Stalkers zijn vaak hardnekkig: 53 pro cent van de veroordeelde stalkers reci diveert. „Stalkers vallen vaker dan an dere daders terug in hun gedrag. Na een veroordeling staan ze soms bin nen een week weer op de stoep", zegt Malsch. Diane heeft geen leven meer. Dertien jaar lang heerst de terreur. Natuurlijk pro beert ze aangifte te doen, maar ze wordt niet serieus genomen. Een agent doet zo iets toch niet? Via politieregisters achter- Sommige slachtoffers hebben geen idee wie de stalker is. Dat is nog enger en lastiger haalt hij haar gegevens. Hij dringt zelfs haar huis binnen, sluit haar op in haar slaapkamer, waar ze anderhalve dag la ter wordt bevrijd door haar dochter. Hij waarschuwt: 'Als ik jou niet kan krijgen, krijgt niemand je. Ik ga je tergen tot je zelfmoord pleegt'. Duizenden Nederlanders worden da gelijks stelselmatig lastiggevallen. De impact daarvan is nauwelijks te bevat ten. Hoewel er, sinds de nieuwe Wet Belaging in 2000 van kracht werd, meer stalkers worden veroordeeld, staan veel slachtoffers nog altijd mach teloos. Gebrek aan bewijs is het groot ste probleem. Dat weet inmiddels ook Thijs Zee man. Hij is de nieuwe presentator van het SBS 6-programma Gestalkt, dat in het voorjaar weer wordt uitgezonden. ,„Als iemand honderd keer per dag 'ik hou van je' sms't, geldt dat niet als be dreiging", legt Zeeman uit. „Als je naar de politie gaat, zeggen ze daar: 'Vervelend, maar wij kunnen er niets mee'." Op dit moment is hij druk bezig met de opnames van de nieuwe serie. De ellende die hij tegenkomt, is groot. „Een stalker wil dat jij tweehonderd keer per dag aan hem denkt. Als ze aan het werk zijn, hoor je niets. Maar na de werkdag begint vaak hun twee de baan: het lastigvallen van hun slachtoffer. Dat gaat meestal van kwaad tot erger." Zeeman is geschrokken van de impact van het stalken op het leven van de slachtoffers. „Sommigen verliezen hun baan. Ze slapen niet meer, raken verslaafd aan slaappillen. De aanhou dende terreur maakt paranoïde, je hebt geen rust meer, gaat spoken zien. Ieder tikje, ieder sms'sje doetje op springen. Je bent volledig in de ban van je stalker. Stalking is net zo trau matisch als een pistool op je hoofd." De ene stalker is de andere niet, weet Zeeman. „Mensen die onder hun ei gen naam stalken, zijn relatief eenvou dig aan te pakken. Maar je hebt ook slachtoffers die geen idee hebben wie de dader is. Dat is nog enger en lasti ger." Het tv-programma probeert mensen te helpen door zo veel mogelijk bewijs materiaal te verzamelen. „We posten om vast te leggen wat de stalker doet. Dat doen we heel stil. We vegen net zo lang materiaal bij elkaar tot we on omstotelijk bewijs hebben." Wat er tegen stalking te doen is? In ie der geval zo snel mogelijk naar buiten treden, meldt Zeeman. „Je denkt mis schien dat je het zelf kunt oplossen, maar daarmee maak je het vaak erger. Door het bekend te maken, haal je eer der de angel eruit. Veel mensen wach ten te lang met aan de bel trekken. Je moet juist je omgeving bij je pro bleem betrekken en een dossier bou wen, dat is belangrijk. Maar het blijft lastig. Mensen die het niet meer we ten, raad ik aan om contact op te ne men met het programma Gestalkt. Wij hebben de expertise in huis." Stalking is niet alleen gekmakend, maar zeker ook gevaarlijk, stelt Malsch onomwonden. „In 60 procent van de zaken die voor de rechter komen, wor den daders ook voor andere, vaak ge welddadige feiten veroordeeld. In on geveer 35 procent van alle stalkingsza- ken vindt er ook geweld plaats." Volgens Malsch schieten de mogelijk heden voor slachtoffers tekort. „Slacht offers verhuizen regelmatig, nemen een ander telefoonnummer, maar de dader weet daar toch achter te komen. Dan begint alles weer opnieuw. Een gesprek aangaan of mediation helpt vaak ook niet. Stalkers hebben de nei ging om elk contact op te vatten als een aanmoediging; het 'triggert' hen om opnieuw te beginnen. Stalking is een obsessie die moeilijk valt te be strijden. Er is een zeer hardnekkige groep ob sessieve stalkers die ook na een veroor deling maar door blijft gaan. Malsch: „Voor die groep is de Wet Belaging ze ker niet afdoende." Maar wat werkt dan wel? „De ervaringen met dader therapie zijn vrij positief. Maar helaas bestaat er geen oplossing die voor ie dereen succesvol is." Diane is nu getrouwd. Ze woont met haar man op een afgelegen rustige plek, ver weg van haar belager. Het stalken is gestopt, maar de oude is ze nooit meer ge worden. Een angststoornis heeft haar we reld verkleind. Afspreken op een drukke plek doet ze nooit meer. Hij zou zomaar uit de mensenmassa kunnen opduiken. Als een pistool tegen j e hoofd door Monique Brandt en Rivka Croenier De naam van Diane is op haar verzoek ge fingeerd reageren? spectrum@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36