Vacatureaanbod flink gestegen 20 WERKEN MIJN BEDRIJF Het afgelopen jaar steeg het vacatureaanbod op Monsterboard met 30%. In geen enkele beroeps categorie was er sprake van een vermindering van het aantal vacatures. Maar de vraag naar ho- recamedewerkers (+106%) en projectmanagers (+94%) steeg het hardst. Ook opvallend was de groeiende vraag naar starters. Het aantal vacatu res voor medewerkers met minder dan 1 jaar er varing verdubbelde ruim (+109%). Waar de afgelopen jaren nog de meeste banen in de ICT-sector te vinden waren, is dat nu in de technische sector. De meest gevraagde functie van 2014 is echter nog wel een IT-functie, name lijk software- en webdeveloper. Als het gaat om de zoektocht naar werk, blijft de functie van se cretaresse nummer 1. Dit blijkt uit een analyse van de site van Monsterboard. De sterk groeien de vraag naar horecamedewerkers laat zien dat de consument positiever gestemd is en weer wat meer bereid is om geld uit te geven. En de toege nomen belangstelling voor projectmedewerkers is een signaal van vertrouwen bij werkgevers, zegt Gian Zandona, managing director Monster- board.nl. Er worden blijkbaar weer nieuwe activi teiten opgestart. Dit werd al zichtbaar in het laat ste kwartaal van 2013 maar de trend heeft duide lijk doorgezet. Met name in de provincies Zee land (+77%), Drenthe (+70%) en Friesland (+61%) nam het aantal banen fors toe ten opzich te van 2013. In aantallen vacatures op de site per beroepscategorie, lieten IT software develop ment, sales en technische beroepen de grootste groei zien. Met 13,9% van het totaal aantal ge plaatste vacatures in 2014 is Techniek nu voor het eerst de grootste sector. IT diensten (12,4%) volgt op korte afstand en daarachter komen IT-software (7,2%) en zakelijke dienstverlening (6,9%). De eerste week na de geboorte van een kindje zit vol uitersten. Blijd schap, zorgen, geluk, een gevoel van onzekerheid en hectiek. Een gerouti neerde kraamverzorgende kan dan een enorme steun zijn. Kennis, erva ring en rust. Nederland heeft ten op zichte van omliggende landen een hoog percentage thuisbevallingen. Zonder de kraamverzorgende zou dat moeilijk worden. De geboorte van een kind is een unieke gebeurtenis. Er gebeurt nogal wat. De ontwikkeling van het kindje moet nauwlet tend gecontroleerd worden, de moeder zit nog met hormonale naweeën, ze heeft medische en psychische zorg nodig en ook de vader kan nog wel een steuntje in de rug gebruiken. Kraamzorg biedt een goede start voor ouders en kind. De kraamverzorgende is een geschool de hulp voor, tijdens en na de bevalling voor de moeder en het gezin. De belangrijkste taken zijn de verzorging van moeder en baby en het geven van informatie. Daarnaast fungeert de kraamhulp in die eerste hectische week als een baken in het gezin. Ze is een gastvrouw, ze brengt rust, ze leent een luisterend oor en ze verzorgt licht huishoudelijk werk. Een kraam hulp kan vroegtijdig complicaties signaleren en daarmee de veiligheid voor moeder en kind ver beteren. Een kraamverzorgende is een geschoolde pro fessional die de inzet van duurdere zorgverle ners zoals een verloskundige, kan verminde ren. Het was daarom best schrikken toen het idee op tafel kwam om de kraamzorg uit het ba sispakket te schrappen. 'Een fijne gemakdienst, maar geen essentiële vorm van zorg', stelde Bar- Els de Pagter (48) Vlissingen Lactatiekundige Loes de Witte (50) Koudekerke Planner Marion Boudens (41) 's-Heerenhoek Kraamverzorgster bara Baarsma, directeur van SEO Economisch Onderzoek en kroonlid van de Sociaal-Economi sche Raad eerder dit jaar. Baarsma denkt er 300 miljoen mee te kunnen besparen. Kraamzorg is een typisch Nederlands fenomeen, maar omlig gende landen beginnen er steeds meer naar te kijken. „In omringende landen is de bevalling vaak een ziekenhuissituatie, maar in een land als Enge land zien ze ook steeds meer in dat een goed verlopende thuisbevalling de voorkeur heeft. Kraamzorg biedt veel voordelen. Een goede start voor moeder en kind, eerder ontslag uit het ziekenhuis, vroegtijdig signaleren van com plicaties en minder vaak een beroep op de ver loskundige en huisarts. Door de voordelen die de kraamzorg biedt denk ik dat de soep uitein delijk niet zo heet gegeten zal worden. In dit ge- Cian Zandona, managing director Monsterboard.nl kroniek kruiswerk zeeland v door John de Kok Borstvoeding is sowieso be ter dan de fles. Via de moe dermelk krijgt het kindje on der andere allerlei antistoffen mee. Het is belangrijk dat je weet hoe het werkt. Goed aanleggen kan 95 procent van de problemen bij borst voeding voorkomen. De baby moet een grote hap nemen. We adviseren vrouwen via de borstvoedingslijn, voorlich tingsavonden en tijdens de bij eenkomsten van 'Moeders treffen Moeders'. Gaat het echt niet dan is een consult aan huis mogelijk. Een geboorte kun je niet plan nen, dat heeft grote invloed op onze inzet. Je wilt dat ie der gezin de zorg krijgt die het nodig heeft en de kraam- verzorging die aansluit op hun wensen. Het tijdig inzet ten van een kraamverzorgster kan daarom een hele puzzel zijn, ook omdat je de uren kloppend moet krijgen. Als planner moet je de klanten én de kraamverzorgers tevre den houden, deel je de pou les in ziekenhuizen in en heb je contact met de verzeke raars. Baken in de eerste De eerste week na de geboor te van een kindje is uniek, daar mag je bij zijn. Het is een erg dankbaar en divers beroep. Geen gezin is hetzelf de. Je leert de mensen thuis hoe je een baby moet verzor gen, je bent er voor de zorg van de moeder en kind. Je hebt daarnaast een verzorgen de en signalerende functie voor de ontwikkeling van het kindje. Als kraamhulp ben je ook gastvrouw en leen je een luisterend oor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 23