Ik heb gebeld en gemaild naar Jeugdzorg en het Algemeen Meldpunt Kindermishande ling, de wijkagent, de GGZ Goes, Stop Huiselijk Geweld, Bemoeizorg en het zieken huis. Al die instanties heb ik meerdere keren gebeld of gemaild en iedere keer krijg ik te horen dat ze er mee bezig zijn. Maar de mishandeling van Anna blijft maar doorgaan, zo zegt Johan Jansen als hij terugblikt op de laatste maanden van 2013 en de eer ste van 2014. Jansen woont in een portiekwoning in de Vincent van Goghlaan in Vlissin- gen. Twee verdiepingen hoger wonen in die bewuste periode Petrus X (30), zijn vriendin Wieke (22) en de meis jes Anna (3) en baby Zoë Vanuit zijn woning hoort hij hoe X en in minder mate zijn vriendin, tekeer gaan tegen vooral Anna. „Omdat ik bang ben voor de veiligheid van Anna en de in november geboren Zoë ben ik al die instanties gaan bellen of die iets voor de kinderen kunnen doen", zegt de Vlissinger. Hij is niet de enige die daar melding van maakt, zo blijkt uit het dossier dat door het Openbaar Ministerie (OM) is samengesteld over deze zaak en dat de verslaggever met toestem ming van X mag inzien. Uit dat dos sier blijkt dat ook een huisarts het meldpunt van het AMK heeft gewaar schuwd en dat minstens vier buren meerdere keren allerlei instanties heb ben gebeld en gemaild over hun vrees dat er iets ernstigs aan de hand is in de Vincent van Goghlaan. Een andere buurman: „Ik heb gezien dat mensen voorbij ons portiek fiet sen en omkijken naar boven omdat het meisje zo hard huilt en schreeuwt." Ook beschrijft hij tegen over de politie dat hij vanuit zijn wo ning hoort dat er wordt geslagen. „Dat slaan kan ik niet precies om schrijven maar als ik dit geluid hoor, gaat direct daarna het meisje heel hard huilen." Ook hij trekt aan de noodrem. „Er is echt vaak naar de kin derbescherming gebeld. Wij maakten ons als buren echt heel veel zorgen over deze kinderen." Wilco Koert, de derde buurman: „Sa men met Johan Jansen hebben wij de kinderbescherming gebeld. Ik weet dat er toen ook wel mensen in het ge zin zijn geweest maar zij zien geen aanleiding stappen te ondernemen. Omdat het gegil en geschreeuw door blijft gaan, hebben we geluidsopna mes gemaakt om zo de instanties te overtuigen dat er iets moet gebeu ren." Zijn vriendin is in die tijd zwan ger. Hij: „Die geluiden, vreselijk. Zo ga je niet met kinderen om." Op de dag dat Johan Jansen de video banden met de geluidsfragmenten overhandigt aan een medewerker van Jeugdzorg, laat hij ook weten dat de buren de media inschakelen als de hulpverleners nog langer treuzelen. Ze hoeven hun dreigement niet uit te voeren, want een medewerkster van een Vlissings kinderdagverblijf ont dekt diezelfde dag dat Anna onder de blauwe plekken zit, onder andere op haar hals. Het kinderdagverblijf slaat alarm en licht Bureau Jeugdzorg in. „Toen ik dat hoorde besloten we aan gifte te doen", zegt directeur Nelleke Groenewegen van Intervence, de nieu we naam voor Bureau Jeugdzorg. Vervolgens gaat het snel, de kinderen worden nog diezelfde dag uit huis ge haald en ondergebracht bij een pleeg gezin. Petrus X is inmiddels veroor deeld door de Middelburgse recht bank tot een celstraf van 24 maanden, waarvan zes voorwaardelijk. Zijn (in middels ex-) vriendin is verhuisd, maar wordt tot bitterheid van een van de buren niet vervolgd. „Hoewel ze ook schuldig is aan kindermishande ling. Hij is de hoofddader, maar zij liet het toe." Tijdens de rechtszaak haalt officier van justitie Jo Valente hard uit naar de hulpverleners. Hij stelt zonder om wegen dat zij hebben zitten slapen toen ze het gezin begeleidden. Hij vindt het nog steeds onbegrijpelijk dat de hulpverleners niet eerder heb ben ingegrepen. Niet eerder de vele noodsignalen serieus hebben geno men. Want niet alleen de buren heb ben vaak alarm geslagen, ook de wijk agent heeft de hulpverleners gewaar schuwd, zo blijkt uit het dossier. De beschuldigingen van de officier ko men hard aan bij de hulpverleners, er kennen de directeuren Nelleke Groe newegen van Intervence en Hein Abbing van Juvent. Want zij zijn er juist om ervoor ter zorgen dat kinde ren in veiligheid opgroeien. In Neder land worden jaarlijks 100.000 kinde ren mishandeld door hun naasten. In Zeeland wordt volgens Groeneweg maar een fractie van de daadwerke lijke mishandelingen gesignaleerd. „Een klein deel daarvan wordt ge stopt." Volgens haar krijgt het Alge meen Meldpunt Kindermishandeling (AMK) Zeeland jaarlijks zo'n duizend meldingen over kinderen die mishan deld worden. Die meldingen komen volgens haar van verschillende kan ten. Van hulpverleners tot en met be zorgde buren. „Als de melding komt van een kinderarts, rukken we direct uit." Anders ligt dat bij meldingen van bijvoorbeeld buren. Die worden volgens teamleider AMK Kitty Reij- man bij Bureau Jeugdzorg 'wel serieus genomen'. Maar als het om anonieme meldingen gaat, waarbij de melder aangeeft dat zijn naam niet verder be kend mag worden gemaakt, wordt er niet verteld welke acties er worden on dernomen. Zij bezweert dat er in het geval van Anna telkens actie is ondernomen. „Maar buren merken dat vaak niet." Volgens haar hebben hulpverleners die signalen van de buren aangekaart bij Petrus en Wieke. En wel op zo'n manier dat niet te herleiden is dat de buren het AMK of andere instanties hebben gebeld. Uit het OM-dossier blijkt echter ook dat hulpverleners, ondanks de stij ging van het aantal meldingen, steeds minder bij Petrus en Wieke over de vloer komen. Een hulpverleenster van Bureau Jeugdzorg, die het gezin onder Jeugdzorg sliep toen Anna werd mishandeld door Emile Calon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 128