Vinyl is nooit echt weg geweest Wel kerstviering voor patiënten in ziekenhuis Laatste kerstmis in De kerstkilo's te lijf tijdens de rk-kerk van Biervliet eerste Dikke Buuken cafétocht 32 ZEEUWS-VLAANDEREN LANGSPEELPLATEN HULST - Ze zijn er volop, jonge vi- nyl-enthousiastelingen die de plaat hebben herontdekt en hem koesteren. Bastiaan de Caluwé uit Hulst (32) heeft inmiddels zo'n 100 platen. De meeste tweedehands maar ook nieuwe platen. „De eerste die ik kocht was een tweedehands exemplaar van Tommy van The Who", vertelt hij. „Je bent actie ver bezig met muziek luisteren. Als je een plaat opzet, ga je er echt voor zitten." Marco Kuijpers (35) afkomstig uit Kloosterzande heeft 114 platen. „Ik heb veel oude van mijn pa en ma. Dat zijn de classics zoals The Rolling Stones en The Beatles. Ik heb ook nieuwe platen van The National en Nirva na. Ik stream veel op Spotify maar soms zijn platen zo goed, dat je ze op lp wil hebben." Nikkie Vinke (28), ook uit Kloosterzande afkom stig. is een beginnend verzame laar met zo'n 30 nieuwe en twee dehands platen van David Bowie, Fleetwood Mac en Bon Iver. „Het is specialer: de hoes is groter en je krijgt meer waar voor je geld. Ik heb niet eens een cd-speler meer." TERNEUZEN - Ondanks de omvang rijke bezuinigings- en ontslagronde bij ZorgSaam, was er voor de pa tiënten die de kerstdagen in het ziekenhuis moeten doorbrengen, gewoon een kerstviering. Geestelijk verzorger Hendrik de Vriese ging de tientallen aanwezi gen in de kerkzaal donderdagoch tend in het ziekenhuis voor in een dienst van woord, gebed en zang. Sommige aanwezigen kwa men zelf naar de zaal, anderen werden er met bed en al naar toe gebracht. Voor De Vriese was het een beladen dienst. Ook hij kreeg onlangs zijn ontslag aangezegd. Volgens woordvoerder Ciccio Pe- coraro gingen ook deze kerstda gen vrijwilligers bij patiënten langs voor bezoek en een praatje. Wel is de gebruikelijke kersttradi tie in het Terneuzense zieken huis, met een grote kerstviering de de hal, met koren en warme chocolademelk dit jaar geschrapt. Pecoraro: „We vonden het in het licht van de bezuinigingen en de ontslagen niet gepast om een uit gebreide kerstviering te doen. Vol gend jaar misschien weer wel, maar nu, uit piëteit voor de vele betrokkenen, niet." Overigens blijft volgens Pecoraro geestelijke verzorging in het zie kenhuis wel gewaarborgd, nu en in de toekomst. „Geestelijke ver zorging is en blijft een wezenlijk onderdeel van goede zorgverle ning aan onze patiënten die daar behoefte aan hebben." biervliet - De laatste kerstmis in de rooms-katholieke kerk van Bier vliet werd woensdagavond druk be zocht door parochianen uit het dorp en mensen uit de wijde omge ving. Het Biervlietse godshuis gaat 14 februari dicht en wordt dan aan de eredienst onttrokken. De parochianen kunnen de eerste maand van 2015 nog twee keer ter kerke gaan in Biervliet: op zater dag 10 en zaterdag 17 januari. Bei de diensten beginnen om 19.00 uur. Het Heilig Vormsel zal 7 fe bruari ook aan Biervlietse jeugdi gen, net als die van heel West-Zeeuws-Vlaanderen, wor den toegediend in de Heilige Eli- giuskerk van Oostburg. Weer een week later kan (of moet) eenieder afscheid nemen van de kerk Heilige Maagd Maria Onbevlekt Ontvangen in de Noordstraat. Pater Ignace D'hert gaat vanaf 19.00 uur voor tijdens de mis en twee koren (De Stem mige Maatjes en het Emmanuel- koor) gaan voor bij de zang. Na de viering sluit de kerk voorgoed de deuren als godshuis. Net als veel andere kerken gaat het zo'n anderhalve eeuw oude ge bouw in de verkoop. Zicht op een koper is er nog niet, meldt woord voerder Guus Langeraert. De Bre dase bisschop Jan Liesen dringt er op aan dat parochianen uit Bier vliet in het vervolg naar een ande re katholieke kerk gaan in bijvoor beeld Philippine, Oostburg, IJzen- dijke of Breskens. Maar Biervliet se kerkgangers lieten eerder al we ten liever in eigen dorp te blijven en het kerkbestuur wil aan die wens tegemoet blijven komen, be nadrukt Langeraert. Er is overeenstemming bereikt met de PKN-kerk om het histori sche kerkje in de Kerkstraat te ge bruiken. Om energie te sparen, minder stookkosten, zullen pro testanten en katholieken in dezelf de weekeinden diensten en vierin gen houden. Elk tweede en vierde weekeind van de maand zullen de katholieken op zaterdag (vanaf 19.00 uur) en de protestanten op zondag (vanaf 10.00 uur) een dienst houden. In maart gaat het nog even anders, omdat de katho lieken 7 maart hun eerste dienst houden en 28 maart (Palmwij- ding) de tweede. Kerkbestuur vindt wens van parochianen om in eigen dorp te kerken belangrijker, dan wat de bisschop wil. TERNEUZEN - De familie Harte van museumcafé De Vliegende Hollan der in oud-Terneuzen bedacht een ludieke activiteit om van de kerstki lo's af te komen: de eerste Dikke Buuketocht. De feestdagen staan bij velen ga rant voor de aanwas van een extra vetreserve en de daarbij horende knellende broeken. Wat er aan komt, willen de meesten er graag ook weer af, maar hoe? Daar werd vrijdag op tweede kerstdag de eer ste Dikke buuketocht voor gelo pen, een wandeling van museum café De Vliegende Hollander naar café De Griete en weer terug, na tuurlijk. Een route van zo'n tien kilometer. Voor wie daar tegenop zag, had Monique Harte een louterende boodschap: „Zeg noe nie dat tien kilometer te ver is, want dat lo pen ze op de lagere school bie de wandervierdaagse..." De opkomst was volgens Harte overweldigend. „We hadden van tevoren gezegd dat we blij zouden zijn als we twintig deelnemers hadden. Het waren er uiteindelijk 63! Van jong tot oud, iedereen wandelde gezellig mee." Tussen 12.30 uur en 13.30 uur kon gestart worden bij De Vliegende Hollander. De deelnemers ontvin gen een stempelkaart, goed voor een bak koffie bij vertrek, een con sumptie bij café De Griete en, voor wie de tocht uitliep, ook een borrel bij terugkomst in De Vlie gende Hollander. De lopers moesten onderweg niet bang zijn dat ze honger zouden krijgen of, erger nog, dorstig wor den, want daar was wat op gevon den; halverwege de route stond een koek- en zopietent voor een snackje en wat te drinken. Wie bij terugkomst nog honger had, maar geen kerstmenu meer kon zien, kon in het museumcafé terecht voor erwtensoep, stamp pot of friet met stoverij. Harte wil, gezien het succes van de eerste editie, van de Dikke Buuketocht een traditie maken. door Sophie Stockman Wouter Mahu van De Platenbaas is zelf een groot liefhebber en ver zamelaar van vinyl, foto Ronald den Dekker door Sheila van Doorsselaer Geestelijk verzorger Hendrik de Vriese tijdens de kerstdienst in het zieken huis. Tevens zijn laatste. Ook hij is ontslagen, foto Ronald den Dekker Stevige stappers aan, drankje erbij en de kerstpens eraf pogen te wande len. De ingrediënten van de eerste Dikke Buuketocht. foto Ronald den Dekker door René Hoonhorst door Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 114