Inspectie: ADRZ meer dan ooit zelfredzaam schip loopt vast chauffeurs houden brandstofdiefaan Kerststress Hou ik zorg en kan ik het betalen? Veel mensen in het PZC-zorgpanel vrezen van niet. 44 Er zit niets anders op dan om zelf meer te gaan doen. Ik zal nog meer vermoeid zijn 30 ZEELAND ZORG Laat de PZC weten wat voor u verandert Krijg ik straks nog verpleging thuis? de zorg zaterdag In mij schuilt niet een gro te liefhebber van de feest dagen. Met oud en nieuw heb ik helemaal niks, de kerstdagen kom ik nog net door, al vind ik twee dagen wel lang. Ik ben dus blij dat het er weer op zit Eerste kerst zaten we met de fa milie zo'n beetje de hele dag aan tafel en dat was gezellig, gis teren heb ik 10 kilometer ge wandeld en dat was voor herha ling vatbaar. Dat doen we vol gend jaar weer. Net als de boe renkool die we gegeten heb ben. Heerlijk. Al die liflafjes is één dag lekker, maar dan ben ik er ook wel klaar mee. Het wordt de komende dagen ook weer wat rustiger in de su permarkten, althans dat hoop ik. Tjonge jonge, in die dagen naar kerst lijkt de crisis ver weg, dan lijkt het wel of er nog maar één kerststol of gevulde kalkoen in de schappen ligt en die nog snel gehaald moet wor den. Volle parkings, files van boodschappenwagentjes in de paden en lange rijen bij de kas sa's. Kerststress heet dat. Er valt bijna niet aan te ontkomen. Je kon vorige week gedacht heb ben, ik ga eens een dagje naar Antwerpen, maar dan kwam je ook bedrogen uit Zaterdag was het daar zo druk dat er een ver keerschaos uitbrak, alle par kings waren vol, zodat auto's nergens meer terecht konden. Ik weet dat al jaren, dat je in die dagen voor kerst niet naar Antwerpen moet gaan. Waar schijnlijk is het in alle grote ste den met een kerstmarkt een ramp, maar met Antwerpen heb ik ervaring. Ook wij zijn er eens gestrand, uiteindelijk op de Linkeroever, ook daar was geen plek. We be sloten er dan maar een zak friet te gaan halen (ze hebben daar hele lekkere). Ik was flink cha grijnig, terwijl ik daar in de rij stond, maar een oude Antwer penaar die ook stond te wach ten wist me op te vrolijken. Hij verloste me in één keer van mijn kerststress. „Zal ik u eens un raadselke ver tellen", zei hij. „Het ies un tai- ger in bed en ut spreekt Frans?" „Geen idee", antwoordde ik. „C'est moi!" En lachend liep hij met zijn zak frieten naar buiten. VLISSINGEN - Het Admiraal De Ruy- ter Ziekenhuis (ADRZ) is meer dan voorheen 'zelfredzaam' en 'in staat om bij te blijven bij de ontwikkelin gen die nog komen gaan'. Die conclusie trekt de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ). Ze hield het ADRZ van juli 2013 tot mei 2014 extra in de gaten, om dat het veiligheidsbewustzijn in de ziekenhuizen in Goes en Vlis- singen onvoldoende was. De inspectie heeft altijd nadruk kelijk gezegd dat de zorg in het ADRZ niet onveilig was, maar dat de veiligheid niet geborgd was. Dat betekent dat de raad van be stuur onvoldoende zicht had op GOES - Ook mevrouw Jansje (66) en mijnheer Niek van de Laar (65) uit Goes zitten er mee in hun maag. Ze genieten AOW, een klein pensioen en krijgen al jaren elke week hulp. Maar door alle veranderingen kunnen ze het straks niet meer betalen. „We zul len keuzes moeten maken. Geven we nog aan de collecte en houden we de krant nog?" Tien hoog wonen ze. In een mooi appartement, kijkend over de gan- zestad. Een prettig huis dat ze zo veel mogelijk zelf schoon houden. Dat is niet zo vanzelfsprekend, want mevrouw Van de Laar heeft MS. In een lichte vorm weliswaar, maar toch. Ook haar man heeft last van lichamelijk ongemak. En dus komt sinds 2000 elke week ie mand drie uur de douche, toilet en keuken doen. „Het is heel fijn dat iemand het zware werk uit on ze handen neemt", vertelt me vrouw Van de Laar. „Ik kan zelf wel wat hoor. Maar ik word snel moe. En als ik echt vermoeid ben, kan het dagen duren voordat ik weer op krachten ben." Voor de wekelijkse hulp betalen ze 85 euro per vier weken. Een bij drage naar rato van het inkomen. Vroeger was dat bedrag nog aftrek baar van de belasting. Maar die tijd is al lang voorbij. In plaats daarvan kregen de Van de Laars een korting van 33 procent. Maar die vervalt ook per 1 januari. En dat gaat voor het echtpaar in de papieren lopen. Want voortaan moet het 127 euro neertellen. Om het drama compleet te maken: in het nieuwe jaar komt ook een eind aan de jaarlijkse bijdrage voor chronisch zieken. Een strop van 400 euro. „Eigenlijk is die 85 euro al te veel voor ons. Maar die 127 euro kun nen we zeker niet betalen. We le- ven heel sober. Niet krenterig, maar sober. We moeten nu echt keuzes gaan maken. Doe je nog giften aan goede doelen, geef je nog aan collectes en hou je de krant nog? Het zijn dingen die we gewend zijn, maar het kan niet al lemaal meer." Nog veel erger, ze kunnen de we kelijkse hulp in 2015 niet meer be talen. „Er zit niets anders op dan om meer zelf te gaan doen. Daar door zal bij mij vermoeidheid op vermoeidheid stapelen. Ik zal geen energie meer hebben om leu ke dingen te doen. Mijn man doet wat hij kan." Ze geeft toe dat ze best wel een pietje precies is. „Dat moet ook omdat ik allergisch ben voor huis stofmijt. Dus als we het huis niet schoon houden krijg ik last met mijn ademhaling. Een beetje rom mel is niet erg hoor. Maar ik heb er een hekel aan als het vies is." En buren, de drie kinderen of ken nissen dan? „We wonen in een be jaardenflat. De buren hebben zelf hulp nodig. De kinderen zijn alle maal druk en werken zich drie sla gen in de rondte. En kennissen? Ik ga hen niet vragen om bij mij de vloer te dweilen of om mijn kont te wassen. Ik vind niet dat je afhankelijk moet zijn van buren, vrienden of kennissen. Er zijn zo veel mensen werkloos. Zet die in en geef die een salaris in plaats van een uitkering." Voortaan zal de hulp nog maar eens in de twee weken langs kun nen komen. „Dan betalen we on geveer net zoveel als nu. Wat we in elk geval niet willen is om op ons eten te bezuinigen. Niet dat we nu gek doen, maar dat zou echt te gek worden." VLISSINGEN - Voor veel Zeeuwen die zorg krijgen of verlenen, gaat er komend jaar veel veranderen. Vertel de PZC wat dat voor u bete kent op www.pzc.nl/zorgpanel. De eerste indruk uit de enquête op de website van de PZC is dat een meerderheid van de deelne mers tevreden is over de zorg zo als die nu is. Negen op de tien mensen die hebben gereageerd zijn ook op de hoogte van de ver anderingen. Maar de zorgen zijn groot. Net zoals bij de familie Van de Laar uit Goes. De deelnemers die huishoudelijke hulp of jeugd zorg krijgen of verlenen zijn rond uit negatief over de veranderin gen. De meeste vrezen achteruit gang. Of dat zo is wil de PZC ko mend jaar zo goed mogelijk vol gen. Vul daarom de vragenlijst in op www.pzc.nl/zorgpanel en doe mee aan het zorgpanel. de mogelijke risico's en daarmee dus ook onvoldoende handvatten had om de zorg te verbeteren. In een eindrapport over het ver scherpte toezicht, stelt ze vast dat het ADRZ - indachtig aan de Zeeuwse wapenspreuk - 'heeft ge worsteld, maar boven is geko men'. De inspectie spreekt in het rapport haar waardering uit voor de veerkracht die het ziekenhuis, en de mensen die er werken, heeft getoond. „Waar het nu om gaat is behoud van het goede en doorlopend blijven verbeteren. De inspectie blijft dit de komen de tijd volgen." De raad van bestuur van het ADRZ meldt in een persbericht 'zeer ingenomen' te zijn met het eindrapport. VLISSINGEN - Het vrachtschip Tri na zat vrijdag rond 11.30 uur een kwartier vast op een zandbank voor Vlissingen. Het was op weg naar Antwerpen en kwam zelf los. Schelde Coördinatie Centrum kon niets zeggen over de oorzaak. SINT PHILIPSLAND - Enkele chauf feurs van een bedrijf in Sint Philips- land hebben in de kerstnacht, sa men met de politie, een brandstof- dief aangehouden. Uit vrachtwagens van het bedrijf aan de Industrieweg was recent al twee keer diesel gestolen. Donder dagochtend rond 0.45 uur werden twee dieven op heterdaad betrapt met behulp van een bewakingsca mera. De politie werd gebeld en enkele chauffeurs gingen er op af. Samen met de politie kon één ver dachte, een 38-jarige man uit Hoe ven, worden aangehouden. De tweede verdachte wist te ontko men. De politie heeft - onder an dere met een politiehond - nog te vergeefs naar hem gezocht. De 38-jarige zit vast in het politiecel lencomplex Mijkenbroek in Bre da. Zijn auto is in beslag geno men. Er stonden meerdere lege jerrycans in. De verdachte kreeg eerste kerstdag te horen dat hij langer in hechtenis wordt gehou den. Aan de Industrieweg in Sint Phi- lipsland hebben afgelopen week meer brandstofdiefstallen plaats gevonden. Hierbij zijn zeker hon derden liters diesel gestolen. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink We willen niet door Jeffrey Kutterink Jansje van de Laar uit Goes door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 112