Wie is de mol? Stad van de overtreffende trap iDeStem 25 SEIZOEN 15 2 3 LAS VEGAS WAAR EN delen door het bos naar de Lörmecke Turm. Warstein beschikt over liefst 5.000 hectare bos. Je kunt hier uren wandelen zonder iemand tegen te komen. De Lörmecke Turm wordt omgeven door bo men, maar is 35 meter hoog; 1 meter ho ger dan de hoogste boomtoppen. Dus kij ken we na het beklimmen van 204 treden over het hele Sauerland, tot Dortmund aan toe. We sluiten de dag af met een bezoek aan de Warsteiner bierbrouwerij (1753). In het bezoekerscentrum geven biervaten, etiket ten en advertenties een inkijkje in de his torie van dit familiebedrijf. Daarna volgt een fdm over het productieproces in een ronddraaiend theater. In een soort treintje rijden we vervolgens over het terrein, waar gele kratten, bierva ten en containers metershoog opgesta peld staan. Met een slakkengangetje gaan we langs gist-, opslag- en de fdterkelder. Daarna door het flessensorteercentrum, langs reinigingsinstallaties (gebruikte fles sen worden tien keer gewassen), door de vulruimte en de etiketteerhal. Na afloop mogen we twee uur lang alle drankjes uit het Warsteiner assortiment proeven. Burgemeester Gödde drinkt ook een glas mee. Gelukkig voor de BOB maakt Warsteiner ook maltbier en Aloha frisdrank. Als niemand de BOB wil zijn, kun je op de naastgelegen camping over nachten of een kamer boeken in het Gastehaus im Waldpark. Dan hoef je na twee uur bier drinken alleen een trap op te lopen, alvorens in bed te rollen. Warstein ligt in het heuvelachtige Sauerland. Wie naar Winter berg gaat, rijdt er min of meer langs. Stop de volgende keer in Warstein. Adem de boslucht in, bezoek de kalksteengrotten, het dierenpark en natuurlijk de bierbrouwerij. branden te blussen. Vanaf de heuvel zien we buurdorp Be lecke liggen. In het centrum staan tradi tionele vakwerkhuizen. Daar houden Ne derlanders van, weet Gödde. Wij rijden de andere kant op, weg ook van de beken de stadsbierbrouwerij, waar we later een afzakkertje nemen. Door een glooiend landschap met afwisselend bos, grasland en bloeiend koolzaad zetten we koers naar de Bilsteinhöhle. Gids Stefan Enste leidt ons door de kalksteengrotten die in 1887 werden ontdekt. Een rivier heeft een ondergronds gangenstelsel van 1.850 me ter uitgesleten; hiervan is 400 meter toe gankelijk voor bezoekers. Koude water druppels, het is hier 8 graden, vallen op de grond en laten vanaf de bodem stalag- mieten groeien. De Bilsteinhöhle liggen in Wildpark War stein, waar lynxen, vossen en steenmar ters wonen. Ook zien we wilde zwijnen met hun neus in de modder wroeten en wasberen uit een boomstam kruipen als ze denken dat ze eten krijgen. Spectacu lair is het voeren van de lynxen. Ze zien eruit als lieve katjes. Totdat het voedertijd is. Dan worden het roofkatten. Vanaf het Wildpark kun je naar het plaatsje Hirsch berg lopen, ook onder deel van de gemeente Warstein. Wij wan- We worden door nie mand minder dan burgemeester Man fred Gödde ontvan gen. Hij is al vijf tien jaar de eerste burger van de ge meente Warstein, die bestaat uit negen plaatsen. De energieke man, 64 jaar en ge boren en getogen in het stadje Warstein, groet elke burger die hij ziet, als hij behen dig door smalle straatjes heuvelopwaarts naar de oude stad rijdt. Op oudejaarsavond 1802 woedde hier een brand. Slechts zes huizen, de dertien- de-eeuwse kerk, een stadspoort en het Zehnthof (het klooster waar iedere bur ger een tiende van zijn inkomen moest af geven) bleven gespaard. De nieuwe stad werd in het dal ge bouwd. Daar was meer ruimte en rivierwa ter om eventuele Media Reizen Warstein Hirschberg m Winterberg Een lynx wacht op zijn eten. Foto's, van boven naar beneden: Vakwerkhuizen in oude centrum Belecke. Hertjes grazen in het Wildpark Warstein. Koningin in bierland Warstein ligt op 284 autokilometers van Utrecht; 45 kilometer van Winterberg. Rondleiding brouwerij (reserveren ver plicht) en twee uur bier proeven kost 9 eu ro. Zie www.warsteiner.nl. Het Wildpark is gratis toegankelijk. Voor de Bilsteinhöhle is de entree 4,50 euro per volwassene en 2,50 euro per kind. Zie ww.bilsteintal.de. Meer weten? Zie www.warstein.de en het Duits Verkeersbureau: www.germany.tra- vel. tekst en foto's Lutske Bonsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 101