DeStem 16 1915 Schippers vragen Zeelandhallen in beeld Record aan partijen Harde wind is ramp om ruimte voor asielzoekers voor Statenzetels voor mesheftenvissers Niet zo lang geleden was ik in de stad Perth, in West-Australië en ik liep een boekwinkel binnen. Er waren flink wat schap pen gevuld met boeken over de Eerste Wereldoorlog. De banden met Groot- Britannië zijn nog steeds stevig en veel boeken gingen over de strijd in Europa. Omdat ik van poëzie houd, kocht ik The Penguin Book of First World War poetry. Erin vond ik onder meer dit sol datenliedje: Après la guerre finie Après la guerre finie Soldat anglais parti; Mam'selle Fransay boko pleuray Après la guerre finie. Après la guerre finie, Soldat Anglais parti; Mademoiselle in the family way, Après la guerre finie. Après la guerre finie, Soldat anglais parti; Mademoiselle can go to hell Après la guerre finie. Er waren echter ook veel boeken die Gallipoli in de titel of ondertitel droe gen. Gallipoli is vooral voor Australiërs een begrip. Er wordt de campagne van 1915 mee bedoeld op het schiereiland Gallipoli bij de Dardanellen. De gealli eerden trachtten eerst met pantsersche pen en duikboten de weg naar de Zwar te Zee vrij te maken, maar toen dat niet lukte, besloot men het over land te pro beren. In Egypte werden Australiërs en Nieuw-Zeelanders (niet: Nieuw-Zeeuw- en) klaargestoomd voor het vechten in Frankrijk, maar nu werden ze opeens in gezet tegen het Ottomaanse Rijk, dat de kant van Duitsland had gekozen. De Britse generaals dachten dat het een fluitje van een cent zou zijn. Ze voelden zich superieur en dachten dat de Turkse soldaten lafaards waren. Daarin vergis ten ze zich. De Turken bleken goede sol daten. Bovendien hadden ze de uitste kende generaal Mustafa Kemal Atatürk. De strijd was verschrikkelijk. Natuurlijk waren er loopgraven en zandzakken, maar er waren ook ziekten, er was hitte, er was dysenterie, er waren vliegen en er was de stank van de lijken die bleven liggen. Voor de geallieerden werd het een debacle. Duizenden vonden er de dood. Voor Australië en Nieuw-Zeeland werd de slag een soort vuurdoop, waar door het nationale bewustzijn werd be vorderd. Voor de Turken betekende het een eerste stap naar een onafhankelijke republiek. Ergens bij Anzac op het schiereiland staat een gedenkteken met daarop een tekst van Atatürk: O jullie helden, die hier uw bloed heb ben vergoten en hier het leven lieten: jullie liggen nu in de grond van een vriendelijk land. Rust daarom in vrede. Er is voor ons geen verschil tussen de Johnnies en de Mehmets. Ze liggen zij aan zij in dit land van ons. En jullie, moeders, die uw zonen naar verre lan den stuurden, ze liggen nu in onze schoot en zijn in vrede. Na hun leven verloren te hebben in dit land, zijn ze evenzeer onze zonen geworden. De binnenvaartschippers maken zich grote zorgen over het aantal ligplaatsen in de Kanaalzone. Ze ker als door de bouw van de nieuwe zeesluis de middensluis verdwijnt vrezen de schippers ligplaatsverlies. Ze vinden dat de schutcapaciteit van overblijvende 'oude' zee sluis en de binnenvaartsluis tij dens de bouw maximaal moet worden benut. Bovendien moe ten de verloren ligplaatsen voor de middensluis worden gecom penseerd aan zowel de binnen- als de buitenkant van de andere sluizen. Schuttevaer maakt zich zorgen over het gevreesde verlies van zowel 'gewone' ligplaatsen als overnachtingsplaatsen bij de sluizen. Eerder al werd gepleit voor nieuwe vaste ligplaatsen in de directe omgeving van de oude zeesluis, die straks alleen nog gebruikt zal worden door de binnenvaart en de kleine zee vaart. De Zeelandhallen in Goes zijn in beeld als zeer tijdelijke opvanglocatie voor een grote groep asielzoekers. Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) beves tigt dat met eigenaar Libéma is gespro ken, maar woordvoerder Robert Ploeg be nadrukt dat er nu geen enkel concreet plan is om vluchtelingen in de Zeeland hallen onder te brengen. De gemeente heeft tot op heden ook nog geen con creet verzoek van het COA ontvangen, zegt burgemeester René Verhulst. „Het enige wat wij weten, is dat het COA een optie heeft op alle Libéma-accommoda- ties, waaronder de Zeelandhallen." Paus haalt uit naar Curie De Curie, de leiding van de Rooms-Katholie- ke Kerk, lijdt aan mentale verstening, schizo frenie en spirituele alzheimer. Paus Francis- cus was in zijn jaarlijkse kersttoespraak ver nietigend over de Curie. De paus noemde vijftien 'ziekten' die hij bij de bestuurders heeft waargenomen. Er doet op 18 maart 2015 een recordaan tal partijen mee aan de Provinciale Sta tenverkiezing in Zeeland. Naast de tien politieke partijen die al in Provinciale Staten vertegenwoordigd zijn, hebben zich vier nieuwkomers bij het hoofd stembureau in Middelburg gemeld. Dat zijn Provinciaal Belang Zeeland, een nieuwe partij van zittend Statenlid Johan Robesin, Zeeland Lokaal, soPlus Zeeland en StemNL. Deze laatste partij is een nieuwkomer in Nederland en probeert via Provinciale Staten lande lijk invloed te krijgen in de Eerste Ka mer. Joe Cocker (70) overleden Joe Cocker, de vermaarde soulzanger uit Sheffield, is afgelopen maandag overleden aan longkanker. De zanger werd in zijn car rière, die meer dan vijftig jaar omspande, vooral bekend met nummers als 'You Are So Beautiful', 'With A Little Help from my Friends' en 'Unchain My Heard. De periode rond de feestdagen is voor ondernemer Adri Bout normaal gespro ken de drukste tijd van het jaar. Zijn be drijf Seafarm in Kamperland levert enorme hoeveelheden mesheften aan Spanje, Italië, Frankrijk en België. De harde wind houdt Bout en zijn col legavissers echter al dagen aan de wal. Het slechte weer betekent een enorme strop. „Dit is een ramp voor de mesheftenvis serij", zegt de ondernemer. „In deze pe riode moeten wij onze omzet verdie nen. Ik schat de schade op enkele ton nen." Castreren neemt juist toe Slachterijen benadelen boeren die ongecas- treerde varkens aanleveren. De bedragen lo pen zo hoog op dat boeren zich soms ge dwongen voelen hun mannetjesbiggen weer te gaan castreren. Die trend staat haaks op de afspraak om uiterlijk 1 januari 2015 te stop pen met het castreren van varkens. IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 100