ondanks beroepsgeheim Uitspraak over rechten aap is 'klein stapje voorwaarts' 24 Maanden 50% korting en de Sony Xperia Z2 twv €449.- 50 Auto vol pijlen in Antwerpen Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc BINNENLAND 7 van €45.- voor Vodafone Voordeel Web ners verrassen door een speciale bezorgdienst. Een bezorger in be schermend bompak vroeg men sen een postpakket voor de buren te bewaren. De reacties, te zien op een video van VeiligheidNL, zijn emotioneel. „Je ziet dat men sen verontwaardigd zijn wanneer buren hen aan zulk gevaar bloot stellen", zegt Gillissen. De campagne richt zich niet op het afsteken van regulier vuur werk, benadrukt VeiligheidNL. De verkoop daarvan verloopt ove rigens hetzelfde als vorig jaar, meldt Belangenvereniging Pyro- techniek Nederland, dat de vuur werkverkopers vertegenwoordigt. „We zitten op 35 procent van de hoeveelheid die we verwachten online te verkopen. De meeste mensen plaatsen hun bestelling tijdens de kerstdagen, als ze vrij zijn", zegt woordvoerder Leo Groeneveld. Vorig jaar ging er voor 65 miljoen euro de lucht in. den gemeld. Ook mag een arts praten als een patiënt hiervoor 'uit drukkelijk en gericht' toe- stemming geeft. Als de verzekering druk uitoefent op een patiënt om z'n hele me disch dossier te geven, is dat geen gerichte vraag. Wel: 'Kan deze persoon weer wer ken?". Soms horen behandelaars iets waarvan ze denken dat de politie het moet weten. Ze komen in een 'conflict van plichten'. Dat kan ANTWERPEN - De Belgische politie heeft maandagavond na een wil de achtervolging in Antwerpen een Nederlandse auto vol vuur werk onderschept In en naast de de wagen bleken 161 kilo vuur werk en meer dan 500 vuurpij len, waaronder een aantal zeer ge vaarlijke, te liggen. Twee Chile- nen werden met behulp van een helikopter in de buurt aangehou den. Bij Hillegom werd gisteren het treinverkeer stilgelegd vanwege een ontplofte vuurwerkbom. Volgens de Argentijnse rechtbank is Sandra een persoon, omdat ze zoveel emotionele en verstandelij ke vermogens heeft dat ze niet als een 'ding' mag worden behandeld - zoals andere dieren. De 29-jari- ge aap moet daarom worden vrij gelaten in een reservaat. De zaak was aangespannen door een Argentijnse dierenrechtenbe weging, op grond van het recht dat niemand zonder gerechtelijk bevel van zijn vrijheid mag wor den beroofd. In de strijd voor die renrechten is de uitspraak van de rechter een mijlpaal, zegt rechtsfi losoof Paul Cliteur. „Deze uit spraak zou niet alleen consequen ties kunnen hebben voor andere mensapen in dierentuinen, maar ook voor andere dieren die in ge vangenschap worden gehouden. Denk bijvoorbeeld aan varkens in veehouderijen." Marianne Thieme van de Partij voor de Dieren spreekt van een 'geweldige doorbraak voor onze emancipatiebeweging voor het dier'. Haar partij wil dat dieren ei gen rechten krijgen. „Niet dezelf de rechten als mensen, maar rech ten die bij ze passen. Kinderen hebben ook niet dezelfde rechten als volwassenen. Dankzij weten schappelijk onderzoek is bekend wat het natuurlijke gedrag van een dier inhoudt en hoe een dier vrij kan zijn van pijn, honger en stress veroorzaakt door mensen. Die eisen zijn in wetten vast te leggen." In de praktijk zal de uitspraak van de rechtbank in Buenos Aires ech ter niet meteen voor een revolu tie zorgen. In eerdere rechtszaken die activisten hebben aangespan nen om dieren rechten te geven, zijn zij niet in het gelijk gesteld. Zo oordeelde een Amerikaanse rechter enkele weken geleden dat chimpansee Tommy geen per soon is. De afweging daarbij was dat Tommy geen plichten en ver antwoordelijkheden heeft, zoals een mens. „De rechtspraak be weegt zich heen en weer", ver klaart Cliteur. „Vergelijk het met Geert Wilders, die eerder was vrij gesproken en nu weer wordt ver volgd. Qua dierenrechten gaat het met kleine stapjes voorwaarts." Volgens de in dierenrechten ge specialiseerde rechtsfdosoof is dat een logische beweging. „Naarma te we meer over dieren weten, ko men ze dichter bij ons te staan. Dat is begonnen met Darwin, die heeft aangetoond dat we nauw aan elkaar verwant zijn. Inmid dels weten we dat dieren ook met elkaar kunnen communiceren. Daardoor gaan we ze meer als ge lijke ervaren. In ons slavernijverle den konden we ons ook niet inle ven in mensen met een andere huidskleur. Zo zullen ook dieren in de toekomst rechten krijgen toegekend. Dat is een volgende morele stap voorwaarts." In de Amsterdamse dierentuin Ar- tis maken ze zich voorlopig geen zorgen over de uitspraak van de Argentijnse rechter, zegt direc teur Haig Balian. „Het is een inte ressante fdosofische discussie, maar voor ons niet relevant. Wij kijken op een praktische manier naar de rechten van onze dieren: hoe kunnen we ze het beste hou den? Als we een dier geen goed le ven kunnen bieden, dan gaat het uit de collectie." Wat de uitspraak voor Sandra zelf betekent? Dat is nog niet bekend. In principe moet de in Duitsland geboren orang-oetan naar een Bra ziliaans natuurreservaat; tenzij de zoo van Buenos Aires nog tegen de uitspraak in beroep gaat. een grond zijn om het beroepsge heim te schenden. Van Rijs: „Een recent voorbeeld is een politiearts die een vrouw sprak van wie een kind was gedood. Hij lichtte de politie in over wat ze had verteld, in het belang van haar twee kinde ren thuis." Nadat Tristan van der Vlis in 2011 in een winkelcentrum in Alphen aan den Rijn om zich heen had ge schoten, belden een aantal psy chiaters met GGZ Nederland om raad. Opeens verklaarden opval lend veel patiënten dat ze thuis ook een wapen hadden. Van Rijs: „Een psychiater moet eerst probe ren vast te stellen of het fantasie is, passend bij het ziektebeeld." Bij kindermishandeling zijn gehei men juist taboe. w p/mnd 240MIN 180SMS 400MB WOENSDAG 24 DECEMBER 2014 buren 5J35 I Els Borst foto HH I Nieuwjaar in Rotterdam. De politie nam sinds oktober 34.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag, foto HH door Annemieke van Dongen AMSTERDAM - Dat ze het middel punt is in een wereldwijd debat over dierenrechten? De verlegen orang-oetan Sandra heeft geen idee. Desondanks heeft de recht bank bepaald dat de aap een 'niet menselijke persoon' is die onrecht matig gevangen wordt gehouden in de dierentuin van Buenos Aires. Sandra, de orang-oetan uit Buenos Aires, foto Corbis Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant Stof- en waterdicht 5,2 inch full HD scherm 20,7 MP camera 4K HD video MIN SMS MB VAN VOOR TOESTEL 120MIN 80S MS 200MB jê35> €17.50 €35.- 180MIN 120SMS 300MB Ê4Ö*.- €20.- €15.- 240MIN 180SMS 400MB £45".- €22.50 €0.- Ander toestel of goedkoper abonnement? Kijk op de website! £2 Inclusief cancelling Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 te 0,45 per gesprek) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 02-01-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 92