Glad ijs: therapeut die politie inlicht ris i ui 100% vertrekgarantie 6 BINNENLAND ILLEGAAL VUURWERK Busvakanties Kras.nl/busreizen ^of bel 0900-9697,5cpm Bij mensen thuis ligt 1 a 2 miljoen kilo aan illegaal vuurwerk. VeiligNL wijst op de gevaren. Parijs Disneyland© Paris 269 Het prachtige Ahrdal Moezel 299 Op de grens van Duitsland en 479 Klassiek Spanje 699 Hoogtepunten van Italië 749 Engeland, Ierland Wales 1099 Grand Tour Balkan 1099 Hoogtepunten van Noorwegen 1149 zomer 2015 ALMELO - Midden in verscheidene Drentse en Groningse woon wijken lagen ze: de bijna 5000 lawinepijlen, de ruim 23.500 stuks knalvuurwerk en de 1254 kilogram professioneel vuurwerk die voor de illegale handel waren bedoeld. De 68-jarige eigenaar had ze in loodsen en aanhang wagens opgeslagen om er tegen deze tijd flink wat geld mee te kunnen verdienen. Hij bracht er omwonenden zodanig mee in ge vaar, dat hij door de rechtbank in Almelo afgelopen maandag werd veroordeeld tot 3,5 jaar gevange nisstraf. Het is zomaar een van de vele be richten over illegaal vuurwerk die de afgelopen weken in het nieuws zijn gekomen. De politie heeft er de handen vol aan: sinds oktober is al bijna 34.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Het is slechts de top van de ijs berg, bezweert VeiligheidNL, dat gisteren een landelijke campagne is begonnen om Nederland be wust te maken van de grote hoe veelheden illegaal vuurwerk die ligt opgeslagen bij mensen thuis. Op zolders, in garages, schuren, aanhangers, loodsen en zelfs kin derslaapkamers ligt, volgens een schatting van VeiligheidNL, 1 tot 2 miljoen kilo aan illegaal vuur werk. Een verborgen gevaar, vindt VeiligheidNL. „In Neder land is het nog niet voorgekomen dat een woning werd opgeblazen door opslag van illegaal vuur werk, maar in het buitenland wel. In Duitsland vond vorig jaar nog DE 'BIC FIVE' een groot ongeluk plaats, dat wil len we hier voorkomen", zegt woordvoerder Angeniet Gillissen. Mensen die zelf illegaal vuurwerk afsteken, laten zich niet zo snel af schrikken door een campagne over de verborgen gevaren. Daar om richt VeiligheidNL, gesteund door Belangenvereniging Pyro- techniek Nederland en de over heid, zich op de omwonenden. Wie vermoedt dat de buurman illegaal vuurwerk onder zijn bed bewaart, kan daarvan aangifte doen via Meld Misdaad Anoniem. Liever nog ziet de organisatie dat mensen een gesprek aangaan met de buren. In de afgelopen weken liet Veilig heidNL in heel Nederland bewo- Door de 'balpenmoord' in 1991 we ten therapeuten dat uit de school klappen niet zomaar kan. In Lei den overleed een 53-jarige vrouw. Een bic-balpen was via haar oog kas in haar schedel gedrongen. De zoon, die psychisch in de war was, gold als enige verdachte en hij vertelde zijn therapeut dat hij de pen met een kruisboog in het oog van zijn moeder had gescho ten. De jongen werd veroordeeld voor moord, met als enige bewijs de ge tuigenis van de therapeut. Toen hij in hoger beroep werd vrijge sproken - de pen kon ook bij een ongelukkige val in moeders her senpan zijn verdwenen en tech nisch leek de kruisboogvariant on mogelijk- had de therapeut iets uit te leggen. Ze werd aange klaagd door het medisch tuchtcol lege. „Als de therapeut aanwijzingen Een arts mag praten als een patiënt hiervoor 'uitdrukkelijk en gericht' toestemming geeft had gehad dat anderen ernstig ge vaar liepen, was dat wel een argu ment geweest om te gaan praten", zegt woordvoerster Welmoed van Rijs van GGZ Nederland. Peter R. de Vries is getipt door een 'geheimhouder', vermoede lijk een arts of verpleegkundige. Die heeft verteld dat iemand met een psychiatrische achtergrond misschien te maken heeft met de moord op Els Borst. De bron ging ermee akkoord dat De Vries het doorvertelde aan de politie. Juridisch gelden er een paar uit zonderingen op het beroepsge heim. Zo mag een arts geen gehei men houden bij het vaststellen van een doodsoorzaak en moet een psychiatrische dwangbehan- deling altijd bij de inspectie wor- De wereld is Kras Compleet verzorgd Shoppen sightseeing in de meest romantische stad van Europa. Optioneel excursies met NL'se gids of dagje Disneyland® Paris. Zie: Kras.nl/39470 5 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,3. Dicht bij huis vakantie vieren in Cochem, Maria Laach, Aken en het Moezeldal. Oók 3 lunches inbegrepen. Zie: Kras.nl/39472 5 dagen v.a. Geniet van natuur kastelen, met o.a. Schloss Neuschwanstein, Schloss Linderhof en het Kleinwalsertal. Hotel met goede keuken. Zie: Kras.nl/39489 8 dagen v.a. Nieuwe reis met NL'se reisleiding. We proeven cultuur, tapas en wijn in o.a. Bilbao, Salamanca, Madrid, Barcelona en Valencia. Zie: Kras.nl/39497 12 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,5. Ontdek samen met een NL'se reisleider o.a. Rome, Florence, Venetië en Siena in het hart van Toscane. Zie: Kras.nl/39372 12 dagen v.a. Klantbeoordeling 8,1. Bijzondere reis met o.a. de ruige natuurvan de Ring of Kerry, folklore, kastelen, Dublin, Cork en Oxford. Zie: Kras.nl/39358 13 dagen v.a. Nieuwe rondreis door maar liefst 7 landen! Met o.a. Sibiu, het kasteel van Dracula, Krakau, de Zwarte Zee, Sofia en Belgrado. Zie: Kras.nl/39507 19 dagen v.a. Spectaculaire natuurreis met o.a. de Trollstigen, boottocht over de Geirangerfjord, Jotunheimen NP en de waterval Voringfossen. Zie: Kras.nl/39488 11 dagen v.a. Dikker en completer dan ooit! Vraag nu de GRATIS BROCHURE BUSVAKANTIES 2015 aan met maar liefst 200 pagina's aan vakantie-ideeën. Zie Kras.nl/brochures of bel 0900-9697. Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Bommen bij de door Lilian Dominicus De mortierbommen of shells gel den als het gevaarlijkste illegale vuurwerk. Ze hebben een lont waarmee ze binnen een seconde afgaan. Op twee staat de lawinepijl, die op 30 tot 50 meter hoogte een grote knal geeft. De derde plek is voor de zoge noemde flashbangers, waaronder de cobra's vallen. In deze bangers zit flitskruit, dat vele malen sterker is dan buskruit. Een batterij bestaat uit met elkaar verbonden kokers die een effect kunnen veroorzaken. Zwaarder dan 500 gram, mogen alleen pro fessionals een batterij gebruiken. Die staat daarom op nummer vier. Romeinse kaarsen mogen niet meer dan 50 gram lading bevat ten, anders is ook dit siervuur werk illegaal. De politie geeft ze een laatste plek in de 'big five'. door Wilma de Cort UTRECHT - Iemand met zwijgplicht heeft Peter R. de Vries getipt dat een psychiatrische patiënt mis schien te maken heeft met de moord op Els Borst. Wat is het be roepsgeheim voor medici waard? Busreizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8