column TO©S i Kerstbengel 2 IN HET NIEUWS m Familiebanden worden losser, vooral tussen broer en zus. Kerst kan de relatie extra onder druk zetten. Maak iemand abonnee! DeStem 4$ Blik terug op 2014 op de site paul kusters NIELS HERIJGENS Het is nog niet eens kerst, en toch lijkt de leukste oudejaarsconference van 2014 al gegeven. Cabaretier van dienst: paus Franciscus. Goed, de zaal kreeg hij niet echt mee. Maar het publiek thuis genoot. Snel en subtiel zette de Argentijnse opperbisschop een typetje neer. Hij hoefde zich niet eens te verkleden om een medisch specialist te vertolken. Om in die rol meteen te constate ren dat de Curie - het clubje kerkleiders dat bijna even machtig is als hijzelf - lijdt aan een stuk of vijftien ziekten, waaronder mentale versteniging, exhibitionisme, roddelterreur en spirituele alzheimer. Een ingewikkelde, maar geraffineerde manier om 'stelletje ontzetten de eikels' tegen je toeschouwers te zeggen. Want ze waren het zelf, die kardinalen, bisschoppen en priesters van de Curie, die in een Vaticaans bijzaaltje naar de pauselijke act zaten te luisteren. En hoewel de katholieke kerk heel wat ervaring heeft met doktertje spelen, konden de aanwezigen de diagnose maar matig waarderen. De grimassen werden met de minuut verbetener, het slotapplausje was plichtmatig. Dat was niet alleen amusant voor tv-kijkers, Franciscus haalde er meteen zijn gelijk mee. Hij had immers ook de ziekte van de begrafenisgezichten geconstateerd: iedereen daar deed maar streng en arrogant en vertoonde geen greintje zelfspot. Dat kon toch nooit gezond zijn? Inwendig gromden de kardinaaltjes... Een geestelijk leider die zijn onder geschikten oproept vrolijker te doen: kom er eens om in deze tijden van boze onthoofdgelovigen en kwaaie Kimcommunisten. Of het blijft werken, zo'n koning en nar ineen, valt te betwijfelen. Maar een stelletje onver draagzame, zelfingenomen chagrijnen op hun lazer zien krijgen, daar zie ik de humor wel van in. Laat die lachende paus nog maar een tijdje blijven. toosenhenk.n G WOENS&A6 2M DECEMBER UTRECHT - Het klinkt misschien wat pompeus, zegt de 51-jarige Judith. „Maar ik ben intellectue- ler dan mijn broer. Niet dat hij dom is. Hij zet zo een computer in elkaar. Maar we houden ons met heel andere vragen bezig." Judith heeft sinds jaren amper contact met haar broer. De laat ste keer was met de uitvaart van vader. „We staan totaal an ders in het leven", zegt ze. Jam mer vindt ze het wel. Ze mist een familielid dicht naast haar. „Ik mis niet mijn broer, maar wel 'een' broer." De familiebanden in Nederland worden steeds losser. Dat blijkt uit een 'eindejaarspeiling' van het Netwerk Notarissen. Vooral broers en zussen verbreken vol gens dit onderzoek het contact met elkaar. „Je zou verwachten dat de band met neven of nichten of een oom of tante in de loop der tijd minder wordt. Maar het pro bleem zit vooral tussen broers en zussen", zegt Lucienne van der Geld, juridisch directeur van het Netwerk Notarissen en docent relatierecht aan de Rad boud Universiteit. Dit wordt bij notarissen zicht baar op diverse manieren. Ze krijgen te maken met familie die wordt verrast door een schulderfenis. Omdat er hele maal geen contact meer was met de overleden broer of zus, wisten ze niet dat die op zwart zaad zat. Wie een erfenis 'zui ver' aanvaardt, erft ook de schul den en moet deze, als ze meer bedragen dan de bezittingen, zelf aflossen. En: mensen mel den zich bij de notaris om een familielid te onterven. „Als we bij een erfenis al die broers en zussen aan tafel krij gen, is het soms net Het Familie diner", zegt Van der Geld, ver wijzend naar het EO-program- ma waarin verbroken families worden herenigd. „Er spelen al lerlei zaken op uit het verleden die nooit uitgesproken zijn. 'Jij werd vroeger al voorgetrokken', hoor je dan. Of: 'Jij was altijd al het lievelingetje'." In 2011 deed pedagoog Marleen Derkman onderzoek naar broers en zussen. Ongeveer een derde had een harmonieuze re latie en een derde een haat-lief deverhouding. Een conflictrela tie, concludeerde Derkman, is beter dan helemaal geen relatie. Het mag dan geregeld knallen, er wordt ook veel gedeeld. De relatie tussen broer en zus is de langst durende in een le ven, zegt emeritus hoogleraar kinder- en jeugdpsychiatrie Frits Boer. Hij schreef er een boek over: Een gegeven relatie. „Je krijgt pas later kinderen en je verliest je ouders in de vol wassenheid, maar je broer of zus horen vanaf je jeugd bij je VERBROKEN FAMILIEBAND leven." Verreweg de meeste mensen hebben een broer of zus. Ruzie met hen gaat nie mand in de koude kleren zit ten, zegt Boer. „Door de bloed band zit er iets van jezelf in die ander. Je bent samen opge groeid, dat geeft lotsverbonden heid. Het wil niet zeggen dat je van elkaar houdt. Maar de rela tie is door dat gedeelde verle den hoe dan ook betekenisvol." Als broer en zus gebrouilleerd raken, is het vaak omdat ze zich niet gesteund voelen door de ander of veel hebben geïnves teerd in een maatschappelijk ontspoorde broer of zus en be drogen uitkomen. Of er komt een partner in het spel die slecht valt. Geografische af stand kan ook de doorslag ge ven. Het contact met een geëmi greerde broer of zus is niet ge makkelijk in stand te houden. Ook kerst, een familiegelegen heid bij uitstek, kan familieban den erg onder druk zetten. Bert van Leeuwen van Het Familiedi ner somt de verborgen explosie ven op: „Je zit verplicht een paar uur samen. Het móet gezel lig zijn. De een denkt: 'ik sloof me uit voor het diner en jij doet niks'. En wie wordt er uit genodigd? Met meer geschei den ouders die een nieuwe part ner hebben, wordt dat steeds in gewikkelder. Als er dan ook nog een glaasje wordt gedron ken en iemand denkt 'laat ik nu eens zeggen wat me al lang dwarszit', is dat niet zo han dig." Een nieuw lont in het vat is Facebook. De EO-presenta- tor: „Dan schrijft iemand zon der na te denken op Facebook: 'waren wij effe blij dat we op tijd weg waren bij dat feestje' en dat ging dan over jouw feest." Broer en zus krijgen vaker tram melant met elkaar dan ouder en kind, is de indruk van Van Leeuwen. Hij heeft er een ver klaring voor. „Broers en zussen vinden dat ze gelijkwaardig zijn, met dezelfde rechten en plichten. Dat geldt voor de ver deling van de erfenis, maar ook als het erover gaat wie voor moeder moet zorgen. Als dat niet gelijkwaardig uitpakt, krijg je scheve gezichten." Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters BELANGRIJKE MEDEDELING De ramp met de MH17 dompelde het hele land onder in rouw. Ilse en Waylon werden tweede op het songfestival. In ons juichpak za gen we hoe Oranje het schopte tot de halve finale. Blik terug op 2014 in het jaarover zicht op de website van deze krant. Daar vindt u interactieve tijdlijnen van de belangrijkste nieuwsgebeurtenissen, en de per sonen die ons dit jaar zijn ontval len. Ook kunt u uw kennis testen in de Grote Nieuwsquiz van 2014. En verder natuurlijk het sport jaar, het politiek moment van 2014 en de ster van het jaar. NIELS.HERIJGENS@BNDESTEM.NL h VA door Wilma de Cort illustratie Helen van Vliet 38 procent van de Nederlan ders heeft geen contact meer met een of meer familieleden, blijkt uit de eindejaarspeiling van Netwerk Notarissen. Vorig jaar was dit 33 procent. Als er contact is verbroken, gaat het vooral om broers en zussen (67 procent). Gemid deld is er dan al twaalf jaar geen contact meer. Dit kan komen door ruzie (48 procent) of doordat het ge zin uit elkaar viel nadat beide ouders waren overleden (17 procent). Ruim 20 procent van de ouders heeft geen contact met een of meer kinderen en/of kleinkin deren. Ook al schuift niet iedereen aan, toch viert 83 procent van de Nederlanders kerst met fa milie. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee Albert Heijn heeft geconstateerd dat op een aantal verpakkingen Albert Heijn Sockeye Zalm 100 gram de 'te gebruiken tot'-code (tgt-code) 25/12/2015 vermeld staat. Dit is een jaar langer dan de juiste tgt-code t.w. 25/12/2014. Klanten die Albert Heijn Sockeye Zalm hebben gekocht, wordt dringend verzocht de houdbaarheidsdatum te checken. Staat er op de verpakking de tgt-code 25/12/2015 dan moet de zalm uiterlijk op 25/12/2014 geconsumeerd zijn. Consumptie op een later moment kan schadelijk zijn voor de gezondheid. Klanten kunnen de verpakking ook terugbrengen naar een Albert Heijn-winkel en omruilen voor een verpakking Albert Heijn Sockey Zalm met een latere tgt-code. Voor nadere inlichtingen kunnen klanten terecht op ah.nl of contact opnemen met de gratis Servicelijn van Albert Heijn 0800 - 03 05. Wij bieden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak. Zaandam, 24 december 2014 ALBERT HEIJN BV Albert Heijn bndestem.nl/ditwas2014

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 71