Vier types kerstvierders Veelzijdig Israël idis f k. stipreizen.nl/israel IN HET NIEUWS 5 Een muskusrat heeft heerlijk vlees. En gans kun je prima eten, mits je het dier goed bereidt. Eet eens écht wild. 8-daagse rondreis Hoogtepunten van Israël 8- t/m 15-aaagse zonvakantie Eilat nu v.a. ^99 nu v.a Centraal gelegen! AMSTERDAM - Bijna niemand zal deze feestdagen 'echt wild' uit eigen land opdienen. Want veel 'wild' wordt gefokt. Dat kan best anders. Heerlijk wild wordt vol op geschoten in Nederland. „Waarom maken we in 2015 niet het kerstdiner van het plaagdier?", zegt Rob Hagenouw, initiatiefnemer van 'De Keuken van het ongewenste dier'. Sinds vijf jaar probeert de Am sterdamse kunstenaar 'ongewenste streekproducten' op tafel te krijgen. Ofwel vlees van dieren die worden bejaagd omdat ze schade aanrichten, voor overlast zorgen of om andere re denen ongewenst zijn. Denk aan kraaien, duiven, ganzen, rivierkreeft jes, muskusratten, maar ook pony's en paarden. Hagenouws initiatief leidde al tot gerechten als 'my little ^pnyburger', ragout van Damduif en pét succesvolste gerecht tot nu toe kroket en bitterbal van Schiphol st. .agenouw: „Het is nu te laat nog Tèts voor deze kerst te doen, maar het lijkt me geweldig voor 2015 een echt kerstdiner te gaan ontwikke len." In januari organiseert hij al een 'Plaagdierdiner' in het Amsterdamse restaurant Moes. De chef-kok daar verandert plagen in culinaire bijzon derheden. Niemand kijkt verlekkerd uit naar bijvoorbeeld muskusratten, knagers die de dijken ondermijnen en daarom een gevaar zijn. Ze heb ben wel heerlijk vlees. In België staat de muskusrat als waterkonijn op de menukaart. Dat klinkt een stuk smakelijker. De kunstenaar zou graag willen dat we doordachter omgaan met dieren die overlast veroorzaken. Jagers die zwanen of kraaien schieten, laten ze vaak liggen. Hagenouw: „Ze zijn bang voor de reacties van het pu bliek. Het is zonde dat er niets met die dieren wordt gedaan." Dat het kan, bewijst het succes van zijn eerste project: de Schipholgans. De Schipholganskroket, of-bitterbal wordt inmiddels door twee bedrij ven gemaakt. In Duitsland en in veel andere Europese landen wordt gans volop gegeten. „In Nederland weten we niet hoe we zo'n dier moeten be reiden. De grootste fout is de gans in zijn geheel in de oven te schuiven. Er zitten stukken vlees aan die je maar kort hoeft te braden." Veel soorten wild als fazant en hert zijn niet voldoende voorhanden in Nederland. Wildhandelaar Harry Bakker van 't Zinkske uit Neerkant stelt dat zonder import uit Duits land, Engeland of Schotland onze kerstdis kariger gevuld zou zijn. Een deel van dat geïmporteerde wild komt van de jacht. Een fors deel blijkt opgefokt op boerderijen, 't Zinkske fokt fazanten en patrijzen die levend worden geëxporteerd naar andere West-Europese landen. Daar worden ze dan uitgezet en be jaagd. „In Nederland staat plezier jacht in een kwaad daglicht en is het vooraf uitzetten van jachtwild verbo den", zegt Bakker. „In Frankrijk of Uit een recent rapport van Na tuur Milieu blijkt dat een groot deel van de konijnen, een den, hazen, herten, reeën die nu in de supermarkten liggen, niet uit Nederland komen, maar uit bijvoorbeeld Nieuw-Zeeland, Oost-Europa, Argentinië of Chi na. Vaak zijn ze ook niet gescho ten, maar komen ze uit groots opgezette mestbedrijven. Voor al eend, hert, konijn, parelhoen en struisvogel worden gefokt. Haas, kangoeroe of everzwijn uit de supermarkt is wel vaak echt wild. Engeland is dat net zo normaal als bij ons het melken van een koe." Een woordvoerder van horecagroot- handel Sligro noemt de spraakver warring rond wild lastig. „Je hebt wild als in dieren die nooit in een kooi of stal hebben geleefd en je hebt de soortnaam wild, dus vlees van dieren anders dan rund, varken of kip", zegt Wilco Jansen. Sligro koopt veel wild in ons omringende landen. Dat is echt wild, benadrukt Jansen. Maar dat wordt aangevuld met bijvoorbeeld haas uit Argenti nië en hert uit Nieuw-Zeeland. Die dieren zijn gefokt. Jansen: „We eten met kerst zo veel wild dat de Neder landse natuur niet aan de behoefte kan voldoen." Jager en schrijver Donald Buijten- dorp stelt onomwonden dat het aan geboden wild bij Albert Heijn en Lidl geen 'echt wild' is. „Deze bedrij ven hebben een constante aanvoer nodig en dat is alleen te realiseren met fokwild." Hij denkt dat je als consument het beste af bij de 'betere wildhandel en de poelier'. Kerstvierders zijn te verde len in grofweg vier soorten, zeggen Arend Hardorff (di recteur vrijetijdsbesteding bij hotelschool Breda) en Jaap Lengkeek (emeritus hoogleraar vrijetijdssociolo- gie). De grootste groep blijft met kerst thuis en organiseert met vrienden of familie een diner. Tweede kerstdag is voor het gezin, een wan deling, de meubelboule vard of andere vorm van ontspanning. De ontzorgers gaan met het gezin of met vrienden naar een vakantiedorp. Lengkeek: „Deze mensen zoeken de gezelligheid van een haardvuur op, en veel voorzieningen in de buurt om op terug te vallen. Je hoeft eigenlijk niet na te denken over wat je gaat doen." Hardorff: „Dat meer men sen naar vakantiebunga lows gaan, komt omdat veel gezinnen de tweede of der de vakantie op het hoogte punt van de crisis hebben geschrapt. Nu kan het blijk baar weer." De derde groep gaat weg: op wintersport of naar de zon. Hardorff: „Deze men sen zijn vaak wars van de kersttraditie of ervaren fa miliebezoek als verstik kend." Deze groep viert niet, meestal omdat er geen geld is. Maar soms is het een be wuste keuze. Neem de Ne derlandse meerkampatlete Laurien Hoos. Zij wil zich als sportende moeder kwali ficeren voor de Olympische meerkamp in Rio in 2016. Daarvoor heeft ze via crowdfunding geld gewor ven. Ze neemt haar missie serieus. „Ik heb op kerst avond een dinertje met mijn schoonouders, kruip daarna onder de wol en ga de volgende dag weer trai nen." zie stipreizen.nl/eihob Lf Noa veel meer vakanties naar Israël op: zie stipreizen.nl/eicen WOENSDAG 24 DECEMBER 2014 ra» door Wilko Voordouw beeld Getty Images THUISBLIJVERS ONTZORGERS VERTREKKERS NIET-VIERDERS Prachtige rondreis! januari t/m maart o.a. Bethlehem, Jeruzalem en Dode Zee ind. vliegreis, hotels, ontbijt, rondreis en Ned.spr. misleiding ook te verlengen met 1 week zonvakantie Eilat v.a 799 599 Nu G50 extra korting per boeking december t/m maart modern 3-sterren Rimonim Central Park inclusief ontbijt op loopafstand van het strand en nabij winkelcentra incl. vliegreis en transfers 274 boek online of bel (StlPj^ met 088 - 70 70 600 V reizen.nl J Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds/reserveringskosten en eventuele (verplichte) lokale kosten. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6