9 Alleen overheden krijgen subsidie voor onderzoek naar explosieven Diner op kerstavond van Eetcafé Marktzicht en het Leger des Heils Hf?' 38 SCHOUWEN-DUIVELAND Risicogebieden liggen vooral langs randen eiland Zonnepalenpark bij Rilland ZIERIKZEE - In de Westhoek, rond Bruinisse, oostelijk van Brouwers haven, langs het Havenkanaal van Zierikzee en langs de zuidkust lig gen de meeste risicogebieden voor het vinden van oude bom men en granaten uit de Eerste en Tweede Wereldoorlog. Het gaat het vooral om gebieden die buiten de bebouwing liggen. Daarbinnen is het risico op het vinden van niet-ontplofte explo sieven juist weer laag omdat daar al veel in bodem is gewerkt. Om het risico vooraf in te kunnen schatten is een CE-kaart gemaakt. Daarop is aangegeven waar moge lijk conventionele explosieven (CE's) zoals bommen, granaten of mijnen liggen. Om die kaart op te kunnen stellen is historisch on derzoek gedaan naar oorlogshan delingen op het eiland. Dat daar bij oude explosieven in de bodem achtergebleven zijn staat vast. Zo lang de explosieven in de grond blijven liggen is er echter geen ge vaar. „Zolang je niet gaat roeren gebeurt er niets", zegt burgemees ter Gerard Rabelink. Maar wie wil bouwen of in de grond wil graven in gebieden waar in tijden van oorlog is gevochten loopt wel het risico onverwacht op een bom of granaat te stuiten. En de kans daarop is op heel wat plaatsen aan wezig, blijkt uit de inventarisatie. De omgeving van Zierikzee is zo'n locatie. De stad is tijdens de Eerste Wereldoorlog per vergis sing gebombardeerd door de Brit ten en ook tijdens de Tweede We reldoorlog was de stad meerdere keren doelwit van bombardemen ten en artilleriebeschietingen. Ook de Kop van Schouwen is - met uitzondering van de dorpen zelf - bijna in z'n geheel een risico gebied. Op de Kop hebben de Duitsers vele bunkers gebouwd in het kader van de verdedigingsli nie Atlantikwall. Deze bunkers werden niet alleen gebruikt als uitkijkpost, geschutsbunker of voor de manschappen, er werden ook explosieven bewaard. Juist die bunkers waren doelwit van de geallieerden tijdens beschietin gen. Het is dan ook aannemelijk dat daar in de bodem de nodige explosieven zijn achtergebleven. Het bewijs daarvoor werd on langs in de Boswachterij gevon den. Daar lag plotseling een oude granaat langs een voetpad. Deze is vervolgens onschadelijk ge maakt door de Explosieven Oprui mingsdienst. De Boswachterij en Zeepeduinen behoren dan ook tot een hoog-risi- cogebied. Dat geldt eveneens voor het vliegveld bij Nieuw-Haamste- de en een brede strook duinge bied naar Renesse. Het militaire vliegveld werd op 10 mei 1940 aangevallen en gebombardeerd. Later werden hier Duitste toestel len gestationeerd. De Duitsers legden ter verdedi ging van het eiland mijnenvelden aan. De meeste zijn inmiddels op geruimd. Naast de Kop van Schouwen zijn ook bij Bruinisse en Brouwersha ven grote gebieden met een hoog risico. Bruinisse is bijvoorbeeld in de nadagen van de oorlog flink be schoten vanuit de Anna Jacobapol- der. De CE-risicokaart die openbaar is gemaakt is, is niet heel detaillis tisch. De gedetailleerde informa tie uit het historisch onderzoek wordt niet actief openbaar ge maakt om schatgravers te ontmoe digen en te voorkomen dat men sen de beschikbare informatie ver keerd interpreteren. ZIERIKZEE - De gebieden die een ri sico vormen wegens niet-ontplof- te projectielen in de grond zijn door de gemeente Schouwen-Dui veland in kaart gebracht. Het doel van het in kaart brengen is te voorkomen dat bij werkzaamhe den oude projectielen alsnog ont ploffen, met alle gevolgen van dien. De gemeente gaat hier vervolgens niet mee aan de slag door zelf pre ventief onderzoek te doen en te ruimen, maar er wordt alleen ge reageerd als er plannen zijn waar bij er dieper in de bodem gegra ven moet worden. Daarvoor wor den plannen die bij de gemeente binnenkomen nu getoetst aan de risicokaart. Ligt het project in een risicogebied, dan zal de gemeente adviseren onderzoek te doen. Dat kan bijvoorbeeld met speciale de tectieapparatuur die ook op diep te kan detecteren. Maar aan onderzoek en de even tuele gevolgen voor ruiming hangt wel een kostenplaatje. Over heden kunnen hiervoor subsidie krijgen van het Rijk. Particulieren en bedrijven komen daar niet voor in aanmerking. „Maar", legt burgemeester Gerard Rabelink uit, „er is een uitzondering als het gaat om werkzaamheden voor het algemeen nut. Natuurmonumen ten is bijvoorbeeld nu bezig in de Zeepeduinen en daarvoor zijn wij een samenwerking aangegaan." Op die manier draaide de organi satie niet alleen voor de extra kos ten op. Als uit een onderzoek blijkt dat er explosieven in de grond liggen wordt een speciaal protocol in werking gesteld en wordt de Ex plosieven Opruimingsdienst opge roepen. „Het is geweldig hoeveel steun we bij dit initiatief krijgen van een aantal vaste leveranciers van ons eetcafé en Toko Take Away, maar ook van collega-onderne mers in Zierikzee. Vrijwel ieder een was direct bereid om er daad werkelijk aan mee te doen. Zo werken er vanavond diverse regio nale ondernemers vrijwillig bij ons in de keuken en in de bedie ning", vertelt Hulsbosch enthou siast. „We hoorden van Wil van Veldhoven, een van onze kennis sen en vrijwilligster bij het Leger des Heils dat er in Zierikzee en omliggende dorpen tegenwoordig veel mensen zijn die met een heel laag inkomen moeten rondko men. Een deel van die groep is al leenstaand en soms ook een zaam", vertelt Hulsbosch. Zij en Flikweert kwamen zo op het idee samen met het Leger des Heils een gratis diner op kerstavond te serveren voor deze mensen. „Je ziet dat het in de grotere steden ook gebeurt, maar hier is er dus ook best behoefte aan. Ik kom zelf uit Dordrecht, daar werd het ook wel gedaan." Het diner wordt vanavond rond 17.30 uur geopend door majoor Daan van Vuuren van het Leger des Heils. Hulsbosch: „Dankzij al le medewerking en vrijwillige bij dragen kunnen we een drie gan gen-menu serveren en daarna nog koffie met wat lekkers. Het di ner duurt tot ongeveer negen uur. Dan heeft iedereen die dat wil ook nog ruim de tijd om naar de kerstavonddienst te gaan." RILLAND - In het buitengebied bij Rilland komt een zonnepanelen park van acht hectare. De gemeente Reimerswaal heeft deze week ingestemd met het ver zoek van de Maatschap Hopmans. Deze maatschap is neemt deel in het windmolenpark Kreekrak- sluis en ziet de aanleg van een zonnepanelenpark bij Rilland als aanvulling op de bestaande be drijfsvoering. FIJNE JAARWISSELING! Vanwege de feestdagen is ons kantoor I gesloten op vrijdag 2 januari 2015. Op maandag 5 januari 2015 zijn wij u graag SM) weer van dienst. ZEELRflD Wij wensen u alvast een fijne jaarwisseling toe. In 2015 staan wij graag weer voor u klaar. Kennedylaan 14538 AE Terneuzen - www.sabewazeeland.nl Verborgen munitie is in beeld door Melita Lanting Bunker in de buurt van Haamstede foto Dirk-Jan Gjeltema I De kaart met daarop aangegeven in welke gebieden mogelijk nog restaten liggen van oude munitie. De roze/rode gebieden zijn gebieden met een ho ge trefkans op munitie. Oranje geeft een verhoogde kans, geel een verlaag de kans en in de blauwe gebieden is al onderzoek geweest. Wit betekent geen risico. De groene vlakken zijn geruimde mijnenvelden en de donkerro de rechthoekige velden zijn verdachte mijnenvelden, bron: gemeente Schouwen-Duiveland door Ali Pankow ZIERIKZEE - Horeca-ondernemers Albert Flikweert en Clim Huls bosch in Zierikzee hebben in sa menwerking met het Leger des Heils het initiatief genomen tot een gratis diner vanavond in Eetca fé Marktzicht voor 66 mensen die daarvoor zijn uitgenodigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 61