Het begon met ruzie over chips. Het eindigde in een verkrachting en een jarenlange nachtmerrie. Maar Eva en haar moeder geloofden dat het goed zou komen. Ik steunde heel maar verzwh§t ^at ze 's verkracht. vadop an miin s*e^-Naar sc'ao0' §aan 'u'a meer. Eva zit aan tafel van de wo ning die ze deelt met haar moeder Gini Corne- lissen. Een frêle meisje. Ze vertelt „Ik was 15. Op een avond kreeg ik knal lende ruzie met mijn zus. Ik weet niet meer waarover." Gi ni: „Over een zak chips of zo." Eva: „Ik ben naar mijn kamer gegaan. De volgende dag voelde ik me beroerd. Grieperig, verkouden. Mijn zus vond dat ik naar school moest. En mijn va der was het met mijn zus eens. Ook van mijn moeder moest ik gaan." Eva pakt haar tas en verlaat het huis. Haar familie denkt dat ze naar school gaat. In haar tas zitten echter geen boeken, maar kleding. Eva fietst naar Almelo. Daar woont een vriend van haar zus. Iemand die zij overigens niet zo goed kent. „Ik wilde gewoon ver weg van huis. En toen dacht ik op eens aan hem. Hij liet me binnen, ik mocht van hem blijven." Gini: „Toen Eva 's avonds niet thuis kwam, dacht ik dat ik gek werd. Na tuurlijk hoor je wel vaker over kinde ren die vermist worden. Maar dat is iets wat anderen overkomt. Dat je zelf zoiets kan overkomen, geloof je niet. Al snel bleek dat ze niet bij vrienden of op andere logische plekken was. We hadden geen idee waar we moes ten zoeken, waren wanhopig." Eva: „Die vriend van mijn zus was in het begin heel vriendelijk. Hij luis terde, troostte met de arm om me heen en zo. Maar hij ging steeds ver der." Ze zwijgt even. „Ik wist niks van seks. Ik had er geen ervaring mee." Ze zwijgt weer. „Ik kan er nog steeds niet goed over praten. Ik mocht niet weg. Hij had mijn mobieltje en fiets- sleutel afgepakt." Drie dagen is Eva weg. Dan slaagt de politie erin het adres waar ze verblijft uit te peilen via haar mobiele telefoon. Ze komt thuis, Eva: „Ik steunde heel zwaar op ma ma, claimde haar. Ze was er altijd. Ze was mijn moeder, mijn vader en mijn beste vriendin. Gini: „Ik geloofde dat Eva erbovenop zou kunnen komen. Ze is sterk. En wilde haar leven ook normaal leiden." En het ging beter. Na anderhalf jaar kon ze dankzij de steun van haar moeder terug naar school. „Maar toen ik daar weer hele dagen heen moest, ging het opnieuw fout. Na twee weken stortte ik in. Raakte verlamd en heb drie weken in het ziekenhuis gelegen. Ik moest op nieuw leren lopen. Samen met mama heb ik het gered." Ze wordt doorverwezen naar de Universiteit van Groningen. Daar blijkt dat ze lijdt aan een conversie stoornis, een psychische aandoening die wordt veroorzaakt door het niet kunnen verwerken van woede of stress. Nieuwe therapie volgt. Eva: „Ik was boos, heb veel gehuild. Ik had toen een vriendje dat me wilde hel pen. Maar ik kwam erachter dat hij te gen mij loog. Ik heb het uitgemaakt. Daar had ik de kracht voor. Uiteinde lijk ben ik acht maanden niet naar school geweest. Maar in augustus kon ik naar de plusklas van het Vechtdal College in Hardenberg. En nu weet ik dat ik het red. Deze maand ben ik be gonnen op Deltion College in Zwolle. Ik ben er drie jaar onderdoor gegaan. Heb geen diploma door alle shit. Maar mama en ik zijn er samen doorheen gekomen. Ik wil en zal een diploma halen." Eva heeft nog steeds baarmoeder halskanker en wordt daarvoor behan del. Maar moeder en dochter knokken vastberaden door. Gini: „Chapeau voor mijn meis. Dat ze eindelijk alle blokkades op haar weg omver heeft ge gooid en er heel sterk is uit gekomen. We geloofden dat ze het verleden kon verwerken. Dat er een toekomst is. Hoe erg het voorval ook was. Daarom willen dit verhaal ook vertellen. Een donker hoofdstuk is afgesloten. De weg naar de toekomst ligt weer open." Eva komt terecht bij Accare, een ZWBBP OD mama hulporganisatie voor kinderen met psychische problemen zoals onzeker- Ze WaS miin an§sten depressies. Dat zijn precies de klachten die Eva heeft. Ze mnpripp mijn is bang voor mensen, zit thuis het liefst in het donker, is boos en depres- Ze komt in een tijdelijke opvang voor bGStG VPiBndin leerlingen met gedragsproblemen. Een jaar nadat ze is verkracht, krijgt ze vaginale klachten. Een gynaecoloog constateert baarmoederhalskanker, waarschijnlijk als gevolg van geslachts verkeer. Pas dan vertelt ze haar moe der dat ze is verkracht. Moeder en dochter stappen naar de politie om aangifte te doen, maar krijgen nul op het rekest. Volgens de agenten zal de verkrachting moeilijk te bewijzen zijn. Het enige waarop ze de man kun nen pakken, is het feit dat Eva pas 15 was op het moment dat hij seks met haar had. Moeder en dochter zien af van aangifte, mede omdat de man ge dreigd had Eva iets aan te doen als ze hem zou aangeven. Weer toekomst door Peter Leunissen De naam van Eva is op haar verzoek gefin geerd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52