Het gebeurde tijdens een vakantie. Bauke Liefers werd ziek, doodziek. Maar hij knokte zich terug. Door in God en het leven te geloven. En in zichzelf. Als je maar in je eigen kunnen blijft gelnven, kun je heel wat bereiken Tijdens een vakantie in de zomer van 1997 in zijn ge liefde Frankrijk ontwaakt Zwollenaar Bauke Liefers op het strand. Vóór het dutje was hij een 24-jari- ge jongeman die met zijn vriendin het leven vierde. Na het ont waken is hij in één klap een mens die compleet de weg kwijt is. „Als een ex treme kater, zo voelde het", zegt hij. Maar het is een kater die niet over gaat en de dagen erna in hevigheid toeneemt. Hij besluit naar huis terug te keren. Ruim r.350 autokilometers. Een helse rit die hij maar ternauwer nood weet te volbrengen. Terug in Nederland onderzoekt een arts hem. De diagnose luidt 'orga nisch psychosyndroom', ook wel schil dersziekte genoemd. Daarbij is het ze nuwstelsel aangetast door het langdu rig inademen van agressieve vluchtige oplosmiddelen. Er valt weinig aan te doen. En dan te bedenken dat hij nooit schilder is geweest. Twee jaar later, in 1999, ondergaat Liefers een kaakoperatie, waarbij zijn verstandskiezen worden verwijderd. Na de operatie blijkt hij te loensen. Nieuw onderzoek volgt. Dan blijkt de ware aard van de ziekte: multiple scle rose, een ziekte die het centrale ze nuwstelsel aantast en een progressief karakter heeft. Er treedt steeds meer functieverlies op. Liefers: „Toen ik dat wist ben ik gaan schrijven. Om de din gen in mijn hoofd op een rijtje te krij gen. Het werden gedichten. Er is een bundel van gemaakt: De Zoektocht. Het hielp, maar het ging absoluut niet goed met me. Ik verzette me tegen de gedachte dat ik ernstig ziek was, accep teerde het niet. De gedachte aan een rolstoel stond me zo verschrikkelijk te gen. Ik at niet meer en accepteerde geen hulp, was vreselijk eigenwijs. Ik ging fysiek hard achteruit. Op enig moment heb ik vrienden en familie bij me laten komen om afscheid te ne men. Ik was toen heel dicht bij de dood." Hij grijnst: „Wat een romantisch verhaal hè?" Liefers wordt vervolgens met een ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. Zijn toestand is kritiek, maar dankzij de medische zorg en onder meer sondevoeding herstelt hij. Twaalf weken later mag hij het zieken huis verlaten en krijgt hij een revalida- tieplek in de verpleeg- en revalida- tie-instelling Het Zonnehuis in Beek bergen. Zijn scheervlucht langs de dood blijkt een keerpunt in zijn leven: „Ik ben blijven schrijven. Ik weet dat God mij daarbij helpt, me de woorden aan reikt. Gaandeweg ben ik me gaan reali seren dat mijn leven waardevol is, on danks mijn ziekte. „Ja, ik ben gelovig. Al zijn er ook momenten van opstandigheid. Waar om moet mij dit overkomen? Waarom heb ik dit? Maar het moment erna: als ik bijvoorbeeld onder de douche kan staan, zonder dus te moeten gaan zit ten, dan ben ik dankbaar dat ik dat kan. Of als ik in de kerk naast de domi nee een gedicht mag voorlezen. Ook staand. Dan ben ik een blij mens en dank ik God. Ik ben het bewijs dat Hij bestaat, zeg ik wel eens. „Als je ziet van welke diepte ik heb moeten komen en waar ik nu ben. Fei telijk gaat het ondanks alles goed met me. De behandelingen die ik krijg, werken. Natuurlijk, mijn ziekte is pro gressief. Maar mijn toestand is nu be hoorlijk stabiel. Ik wil dan ook alles uit het leven halen wat er nog in zit." Liefers omarmt het leven weer en voelt dat hij zijn oude charme heeft hervonden. „Voor mijn ziekte was ik, zoals de Fransen het zeggen, een echte 'dra- gueur', een rokkenjager. Toen ik ziek werd, verfoeide ik daarom die rolstoel. Maar nu noem ik mijzelf de rollende Casanova. Ja, dat zou je niet zeggen hè, maar de dames zijn niet uit mijn leven geweken." Zo krijgt hij een relatie met een fy siotherapeute. Hij vraagt de vrouw zelfs ten huwelijk; in Frankrijk op de plek waar de ziekte zich voor het eerst manifesteerde. Ze weigert. Later zal hij een en ander verwerken in zijn tweede dichtbundel Die ene dag. Nu haalt Liefers zijn schouders op. „Tja, maar we hebben toch mooi drie jaar een relatie gehad. En er zijn meer da mes, tenslotte." Hij glimlacht tevre den. Dat hij alles uit het leven wil halen wat er in zit, blijken niet alleen mooie woorden. Hij verwezenlijkt bijvoor beeld zijn droom ooit te duiken. In ok tober van dit jaar maakte hij dankzij de inzet van leden van de Zwolse duikvereniging Octopus een duik in een zwembad. Hij glundert: „Fantas tisch dat ik dat kan doen." Liefers is nu 4t. Hoe lang hij actief kan blijven, weet hij niet. Wel dat hij zich wil inzetten om andere mensen te helpen die ook aan een ernstige ziekte lijden. „Ik wil hen laten zien dat 't leven de moeite waard blijft ge leefd te worden, ook al ben je ziek. Daarom vind ik het belangrijk dat ik mijn verhaal kan vertellen. In de krant maar ook - als dat mogelijk is - op televisie. „Als je blijft geloven en vertrouwen in je eigen kunnen, is heel wat te be reiken. Dat is ook de titel van mijn derde bundel Vertrouwen. En weet je wie het eerste exemplaar in ontvangst heeft genomen? Sacha de Boer. Wat een geweldige vrouw." De rollende Casanova lacht. door Peter Leunissen Ba

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 51