Voor dieren voert Marianne Thieme een bijna heilige strijd. Tegenstan ders negeerden haar eerst. „Maar- tenslotte win je." Als ik in een andere tijd was geboren, had ik gevnchten vnnr afschaffing van de slavernij Een grote hond banjert door de keuken van Marianne Thieme. Samen met haar man Jaap Korteweg - bekend als de 'vegetarische slager' - en dochters Amélie (2) en Annika (13, uit een eerdere relatie) woont ze in een charmant huisje in het oude cen trum van Maarssen, op een steenworp afstand van de Vecht. De hond hoort niet bij het gezin, maar is van Thie- mes ouders. Die zijn opgetrommeld om een dagje op de zieke Amélie te passen. Zij hebben het dier, een voor malige zwerfhond uit Spanje, geadop teerd. De hond mankeerde van alles. Alleen al aan operaties kostte dat meer dan 2.000 euro, vertelt Thiemes moeder: „Maar ja, het is zo'n schat." Marianne Louise Thieme (Ede, 1972) heeft haar compassie met dieren niet van een vreemde. Twaalf jaar gele den richtte ze de Partij voor de Die ren op. In 2006 trok ze wereldwijd aandacht toen die in de Tweede Ka mer kwam. De exotische nieuwko mer bleek geen eendagsvlieg. In het parlement is de partij inmiddels een vaste factor. In gemeenten, provincies en waterschappen verovert ze steeds meer zetels. Ook internationaal inspi reert Thieme: aan de verkiezingen voor het Europese Parlement deden dit jaar zeven dierenpartijen mee. Het boegbeeld van de partij heeft aan strijdlust niet ingeboet. Elke speech in de Tweede Kamer, over welk onderwerp dan ook, eindigt ze met: 'En voorts ben ik van mening dat er een einde moet komen aan de bio-industrie'. Die retorische truc heeft ze afgekeken van de Romeinse senator Cato, die na elke toespraak er op hamerde dat de Noord-Afrikaanse stad Carthago verwoest moest wor den. Thieme vecht met grote gedreven heid - sommigen noemen het verbe tenheid - voor haar doelen: biologi sche landbouw, dierenrechten in de grondwet. De hoon die de 'dieren- gekkies' aanvankelijk over zich heen kregen, is grotendeels verstomd. „Ze proberen je eerst te negeren, dan bela chelijk te maken en zelfs te criminali seren. Maar tenslotte win je. Tegen standers beschuldigden ons er bijvoor beeld van dat we alle boeren het land uit wilden hebben. Zo verging het ook degenen die de slavernij wilden afschaffen. Zij werden ervan beticht dat ze de economie wilden slopen. Je merkt nu dat wij steeds meer bijval krijgen, uit allerlei hoeken. Zelfs de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid vindt dat het huidige systeem om voedsel te produceren niet langer houdbaar is. Dat geeft me vleugels om door te gaan." Want ze is nog lang niet klaar. In de vleesindustrie ziet ze nog veel mis standen. Zoals kippen die in het slachthuis op hun kop worden gehan gen, voordat ze in een waterbad wor den geëlektrocuteerd. Thieme kreeg een meerderheid van de Tweede Ka mer achter haar voorstel om daarmee te stoppen. Maar een verbod is er nog niet, omdat de WD tegen is. Coalitie partij PvdA wil haar staatssecretaris Sharon Dijksma, die over landbouw en natuur gaat, bovendien niet laten vallen, ook al legt ze verzoeken van een Kamermeerderheid naast zich neer. Voordat Thieme in de Tweede Kamer kwam, werkte ze voor Bont voor Dieren en was directeur van Wakker Dier. Denkt ze nooit met wee moed terug aan die tijd? Actiegroepen hoeven zich niet te schikken naar stro perige procedures met onzekere af loop. Als Wakker Dier wil dat super markten stoppen met aanbiedingen zoals plofkipkiloknallers, start het ge woon een felle radiocampagne. „Bedrijven onder druk zetten om ergens mee te stoppen, daar zijn zij ge weldig goed in. Maar om de bio-indus- trie echt te veranderen, zijn ook stren gere regels nodig. Die moet de over heid opleggen, want anders blijft die renwelzijn het afleggen tegen econo mische belangen. Zo heeft Wakker Dier weliswaar bereikt dat de Neder landse supermarkten geen vlees meer willen van biggen die onverdoofd zijn gecastreerd, maar het meeste varkens vlees is bestemd voor de export. Daar heeft een actiegroep geen invloed op. De politiek wel." Niet alleen op Prinsjesdag, waar Thieme een trend zette met hoedjes of zelfs hele outfits met een bood schap - een jagerspak uit protest tegen de jacht - is de politica een opvallen de verschijning. Elke zes weken gaat ze naar de kapper, altijd draagt ze hooggehakte pumps. Een typische linkse dierenactivist is Marianne Thie me nooit geweest. Ze studeerde rech ten in Rotterdam en was lid van het studentencorps. Ze at toen nog vlees - pas op haar 23e werd ze vegetariër, nadat ze een documentaire zag. In hokjes heeft Marianne volgens haar moeder nooit gepast. Als tiener in de jaren '80 droeg ze zwarte kleren en luisterde ze naar new wavemuziek. Ze discussieerde graag, thuis en op school. Maar als het over politiek ging, koos ze nooit partij. 'De partij waar ik bij hoor, bestaat nog niet', zou ze toen hebben gezegd. Als klein meisje hield ze van die ren, maar welke meisje doet dat niet? door Annemieke van Dongen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50