'Wie Mij vindt, vindt het leven', staat op de muur. In Sta Op Zorg begint elke dag met gebed. Hier is alle hoop op God gevestigd. Want zonder Hem is de mens verloren. Een pand in de Badhuisstraat in Vlissingen. Een boekenkast gevuld met folders over chris telijke hulpverlening en maga zines als Metamorfose, voor pastoraat en hulpverlening. Een tafel met koffie en koek jes. Eromheen tien mensen: vrijwilligers die straks gaan zorgen voor de warme lunch in het inloophuis, een psychothera peute die zo dadelijk haar eerste cliënt ont vangt, coördinator Wietske Nijsse en straat hoekwerker Jan Baaijens, klaar om aan zijn vaste rondje langs de zelfkant van Vlissin gen te beginnen. Maar eerst is het tijd om zich te sterken voor de taak die komen gaat. De tekst van de dag is Jesaja 8:17: 'Ik zal de Heere ver wachten. Die Zijn aangezicht verbergt voor het huis van Jakob: op Hem zal ik hopen'. Wietske Nijsse begint met het gebed: „Dank U wel, Here, dat U voorziet. Dank U voor onze gasten die clean zijn geworden, of op andere gebieden herstel in hun leven hebben ontvangen. Dank U voor de getui genis van Harm, vorige week in het inloop huis. Wij bidden voor Anita, die deze week in De Hoop opgenomen wordt, dat zij de kracht vindt om door te zetten. Voor Thij- men, dat er daadwerkelijke verandering komt in zijn leven, dat hij de moed en kracht vindt om zijn verslaving te doorbre ken. Voor onze ambulante gasten. Voor de ze dag. En voor het interview dat wij van daag geven." Sta Op Zorg heet deze instelling die valt on der De Hoop ggz in Dordrecht, een lande lijk werkende, christelijke hulpverlenings instelling. In Zeeland biedt Sta Op Zorg ver slavingszorg (onder meer de Stay Clean- groep voor pornoverslaafden) en ggz voor volwassenen. Een belangrijk deel van de clientèle kiest bewust voor de christelijke identiteit, legt Nijsse uit: „Ze halen steun en kracht uit het geloof, in hun zoektocht naar de zin van het bestaan. Juist mensen die worstelen met verslaving ervaren hun leven vaak als leeg en doelloos. Het christe lijk geloof kan hierin antwoorden bieden. Vaak ook worstelen verslaafden met gevoe lens van schuld en schaamte. Wij geloven dat voor God ieder mens waardevol is en dragen dat uit. Voor Hem bestaan geen ho peloze gevallen. Maar wij zijn er niet alleen voor gelovigen. Wij bieden iedereen hulp, ongeacht achtergrond of overtuiging. En wij dringen onze gasten het geloof niet op. De keuze is aan hen." Een van die gasten is Casper (60). Hij was als begeleider bij het Leger des Heils al bekend met het werk van Sta Op Zorg, toen zijn huwelijk op de klippen liep, ze ventien jaar geleden. „Toen ben ik afgegle den. Voor die tijd dronk ik nooit, ik was al tijd bezig met de kerk en het geloof. Tot de eenzaamheid me overviel en ik naar de fles greep", vertelt hij op het kantoor van Sta Op Zorg. „Schaamte daarover en mijn autis tische stoornis maakten dat ik totaal geïso leerd raakte. Tot ik op een dag Gods stem hoorde die zei dat ik hulp moest zoeken. En dat heb ik gedaan. Via een interne be handeling bij De Hoop ben ik afgekickt. Ik zit nu in een woongemeenschap waar alles vanuit bijbels perspectief wordt benaderd. Christelijke normen en waarden zijn lei dend, alle stappen worden met bijbeltek sten ondersteund, je kunt pastorale ge sprekken krijgen. Die stem van God zag ik als de verhoring van mijn gebeden. Hij heeft mij een nieuwe kans gegeven, want anders had ik mezelf dood gedronken. Bij Sta Op Zorg zit ik nu in een nabehandeling om terugval te voorkomen." Jan Baaijens, voormalig godsdienstleraar aan het gereformeerde Calvijn College in Goes, ritst zijn jas dicht en loopt met stevi ge passen richting centrum. Daar hangen ze rond, de daklozen, bijna zonder uitzon dering met een blik bier in de hand, in een jaszak of in een plastic tas met hun schame le bezittingen. Sinds twee jaar stopt Baai jens zijn ziel en zaligheid in dit werk, met in zijn achterhoofd Spreuken 24:11: 'Red de genen, die ter dood gegrepen zijn, want zij wankelen ter doding, zo gij u onthoudt'. Baaijens heeft een bevindelijk gereformeer de achtergrond, maar is nu lid van de Pro testantse Kerken Nederland (PKN). „Vroe ger was ik een langharig figuur, met vrien den die aan de drugs waren. Ik was de eni ge die niet wilde. Van die oude vrienden heb ik er verscheidene verloren", verklaart de 58-jarige straathoekwerker zijn motiva tie. En: „De kerk is erg naar binnen gericht. Ik wil dat de kerk ook naar buiten toe iets a door Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44