Veel nieuwe huizen in wijk Zuidhoek Kapelle 66 De leegstand van winkels in Krabbendijke vinden we echt zorgelijk 66 Komst van Action zou de doodsteek voor andere winkels kunnen betekenen 'J 36 BEVELANDEN en THOLEN Ondernemers en dorpsraad hopen op nieuwe impuls voor het dorp na het vertrek van Aldi naar Kruiningen. KRABBENDIJKE - Krabbendijke, koopcentrum van Reimerswaal. Met die slogan werd jaren gead verteerd door de ondernemers in het 4500 tellende dorp. „Maar nu we de Aldi kwijt zijn, kun je dat eigenlijk niet meer beweren", moet dorpsraadsvoorzitter Tanny van Quekelberghe vaststellen. Dat de onlangs naar Kruiningen verhuisde supermarkt een aan trekkingskracht had op consu menten van omliggende dorpen, zal ook Laurens Meeuwsen, voor zitter van de ondernemersvereni ging niet ontkennen. „Veel mensen kwamen vanuit Ril land of Yerseke naar de Aldi en de den meteen wat boodschappen bij de Jumbo of de andere win kels. Toch zien een aantal onder nemers aan wie ik het heb ge vraagd de afgelopen drie weken geen omzetdaling, maar dat kan ook te maken hebben met de de- cemberdrukte." Jarenlang was er sprake van dat Al di in Krabbendijke zou nieuwbou- wen in 'Plan Kelders', het gat te gen het dorpscentrum aan waar vroeger de gasfabriek stond. Naar dit terrein zouden ook enkele an dere bedrijven verhuizen, waaron der een bouwmarkt. Toen een paar jaar geleden de cri sis toesloeg, werd het voor de plaatselijke ondernemers een stuk minder aantrekkelijk om te investeren in nieuwbouw. Gewij zigd beleid van de Aldi - alleen nog maar winkels langs doorgaan de wegen - deed het plan in de ijs kast belanden. Heeft de gemeente Reimerswaal zitten slapen? „Het heeft wel te lang geduurd", stelt Meeuwsen vast. „Een gemiste kans", vindt Van Quekelberghe. Zowel vanuit de dorpsraad als de ondernemers vereniging zijn, sinds het vertrek van Aldi onafwendbaar werd, po gingen ondernomen om die ande re Duitse discounter naar Krab bendijke te trekken: de Lidl. De signalen zijn verschillend. Het be drijf zou volgens contacten van de dorpsraad interesse hebben, maar in elk geval niet in het ma tig bereikbare pand van de Aldi. Het vertrek van de Aldi is niet de enige zorg. Ook enkele lokale winkeliers slo ten afgelopen jaren om uiteenlo pende redenen de deuren. „De leegstand vinden we echt zorge lijk", zegt Van Quekelberghe. Af gezien van het feit dat het aanbod is verschraald, komen de lege pan den de sfeer in het centrum niet ten goede. Meeuwsen verwacht nog meer lege panden. „Een aan tal ondernemers is op de leeftijd dat ze gaan stoppen, opvolgers zijn er niet." Om het tij te keren, heeft Meeuw sen ondernemers proberen te inte- resseren om zich in Krabbendijke te vestigen. „Soms wilden ze wel, maar weigerden de banken mee te werken." Onlangs heeft de win keliersvereniging besloten een on afhankelijk deskundige in de arm te nemen. Die moet het bestaan de aanbod analyseren om zo ont dekken waar de kansen liggen. Van Quekelberghe: „Omdat de be hoefte van inwoners anders kan zijn dan die van de middenstand, willen wij ook onderzoek doen, bijvoorbeeld met een enquête op Facebook of in de lokale krant." De dorpsraad heeft wel een idee wat 'de mensen' willen. Een Act ion bijvoorbeeld. Of je daar blij mee moet zijn, betwijfelt Meeuw sen. „Dat zou ook de doodsteek voor andere winkels kunnen zijn." Zowel Meeuwsen als Van Quekel berghe gelooft in de toekomst van het dorp, dat voor omliggende ker nen een centrumfunctie kan be kleden. Volgens Meeuwsen, zelf eigenaar van de plaatselijke boek handel, is het nog steeds mogelijk om een goede boterham te verdie nen. Het afgelopen jaar zag hij zijn omzet stijgen. „Maar je moet er wel wat voor doen, zoals bon bonnetjes geven bij een aankoop of samen iets als een kraskaarten actie houden." De gemeente zou best nog wat ac tiever kunnen zijn, bijvoorbeeld als het gaat om de aankleding van het centrum. Meeuwsen haalt zijn smartphone tevoorschijn. „Ik was een paar weken geleden in Voorthuizen, kijk eens wat de kerstverlichting daar voor sfeer geeft." Van Quekelberghe knikt in stemmend, maar volgens haar is het echter al lastig zat om via de gemeente een kerstboom ge plaatst te krijgen. „De eerste reactie is altijd dat ze moeten bezuinigen." Desondanks hechten beiden er aan om te zeg gen dat wethouder (en dorpsge noot) Jaap Sinke altijd een luiste rend oor biedt. „En als het even kan, lost hij problemen meteen op", zegt Meeuwsen. Zo was één telefoontje genoeg om binnen een halve dag een bord te laten plaatsen dat een bedrijf ondanks werkzaamheden in de straat ge woon bereikbaar was. Wellicht is hij achter de scher men ook bezig met grotere zaken. De geruchten gaan dat een partij interesse heeft getoond in de gronden van Plan Kelders. De gemeenteraad is er vorige week achter gesloten deuren over ingelicht. Sinke laat echter via een woordvoerder weten dat er voor alsnog 'niets te melden valt.' van der kooij Momenteel worden er aan Flod dertje vier levensloopbestendige woningen gebouwd. Dat zijn hui zen waar mensen gedurende lan ge tijd zelfstandig kunnen wo nen. Daarnaast is er inmiddels een vergunning aangevraagd voor de bouw van acht duurdere huur woningen aan de Torteltuin. Verder heeft de gemeente met Volker Wessels een akkoord be reikt over de bouw van twaalf duurdere huurwoningen en twaalf koopwoningen aan Flod dertje. Deze woningen zijn hun tijd ver vooruit. Bij normaal ge bruik is er geen sprake van ener- gielasten. Ze voldoen hiermee al aan de eisen die pas in 2020 aan nieuwbouwwoningen worden ge steld. De oplevering van deze wo ningen is al voorzien in april 2015. Wethouder Evert Damen was de afgelopen twee jaar met diverse partijen in gesprek om duurdere huurwoningen gerealiseerd te krijgen in de Zuidhoek. Daar is be hoefte aan in Kapelle. Krabbendijke hoopt op de Lidl De Jumbo is de enige supermarkt in Krabbendijke. De winkel lijkt vooralsnog geen last te hebben van het vertrek van Aldi, hoewel de Duitse discounter veel mensen van buiten het dorp trok.foto Izaak Verkeste door Joeri Wisse Tanny van Quekelberghe Laurens Meeuwsen wolstraat 197 vlisslngen edelsmeden KAPELLE - In nieuwbouwwijk Zuid hoek in Kapelle worden in 2015 mi nimaal 36 woningen opgeleverd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3