Wime Dumingos was 10 jaar, toen hij op het vliegtuig naar Nederland werd gezet. Hij was 18 jaar, toen zijn verblijfsvergunning afliep. Vier jaar knokken later mag hij toch blijven, als 'schrijnend geval'. HEILIG GELOOF I WOENSDAG 24 DECEMBER 2014 Tr M-i+is "^"aQr i De strijd van Wime Dumingos eindigde met een telefoontje dat hij eigenlijk niet wilde opnemen, 's Avonds laat, uurtje of half twaalf, een onbekend nummer op de display van zijn telefoon. Laat maar zitten, dacht hij. Toen het rinkelen aanhield en hij toch opnam, klonk de stem van zijn advocate aan de andere kant van de lijn. Die was speciaal op vrij dagavond nog een keer langs haar kantoor gereden om te kijken of er al een fax van de immigratiedienst IND binnen was gekomen. Die fax lag er. Twee regels ston den er in: Wime Dumingos, toen 22 jaar, uit Angola, zou een verblijfs vergunning krijgen. De handteke ning van de staatssecretaris stond eronder. Na vier jaar strijd was het een nogal onwerkelijke medede ling. Het was april 2014, het waren de eerste twee regels van het nieu we leven van Dumingos. Nu grappen ze er thuis in Meers- sen wel eens over: 'Man, wat is dat leven eigenlijk saai met een ver blijfsvergunning.' Dat je niet meer elke week hoeft te gaan stempelen bij de politie. Dat er geen spanning meer is over wéér een beslissing in wéér een procedure. Natuurlijk ben je nog steeds voorzichtig, let je nog steeds op dat je niet iets doet wat tot je uitzetting zou kunnen leiden. Maar dan denk je opeens:Oh ja, ik heb een verblijfsvergunning.' Het werd een magisch woord in de loop van al die jaren. Op het mo ment dat hij meerderjarig werd, had hij die verblijfsvergunning niet meer. Breek hem de bek niet open. Hij is een vrolijk mens, hoor. Maar al die keren dat hij het geloof in een goede afloop bijna verloor. En zich na weer een negatieve beslis sing op een aanvraag afvroeg waar de grens ligt tussen heilig geloof en waanzin. Waar het blijven procede ren zou overgaan in vechten tegen windmolens. Maar hij herpakte zich steeds weer. Door muziek te maken, door naar de kerk te gaan. Te praten met zijn (Nederlandse) vriendin, zijn beste vriend en met Hub, de man in wiens huis hij een kamer huurt. Maar zijn diepste drijfveer bleef. Want wat moet hij anders? Terug naar Angola? Wat zou hij daar moe ten doen dan? Hij was 10 jaar toen zijn ouders hem en zijn broer zo vanuit de burgeroorlog, op een vliegtuig naar Nederland zetten. Tien! Inmiddels spreekt hij geen Portugees meer. Heeft geen idee waar zijn ouders zijn gebleven. Of zijn ouders überhaupt nog leven. Welke toekomst zou hem daar wachten dan? Geen, toch? Zelfs de consul van Angola, die langskwam toen hij al in het uitzetcentrum in Rotterdam zat, zei tegen hem dat hij niet wist wat Angola aan hem zou hebben. Die man was in elk ge val niet van plan hem reispapieren te geven. Het idee van teruggaan was na al die jaren zo onwerkelijk geworden. Hij is een boom met heel diepe wortels in Nederland, en als je die boom eruithaalt, bre ken de wortels. Dat is niet goed voor de boom. Hij ging er begin 2013 vol in, voor het kinderpardon. Maar zag dat de politiek de regels voor het pardon steeds strenger maakte. Dat de staatssecretaris op televisie zei dat iemand die zes maanden te oud was, echt geen grensgeval was. Dus ook Wime Dumingos niet. Daar lag de staatssecretaris niet van wakker, hoorde hij hem zeggen. Pffff. En toch kwam die fax. Met een oplossing via de achterdeur. Hij viel niet onder het kinderpardon, maar mag wel blijven, omdat hij een 'schrijnend geval' is. En dan mag de staatssecretaris op eigen houtje beslissen dat je mag blijven. Nu vraagt Dumingos zich dus af waarom hij een 'schrijnend geval' is. Want dat stond niet in die twee regels op de fax. Standaard ant woord van de overheid: daar gaan we niet nader op in. Misschien is het, omdat fouten zijn gemaakt in procedures? Of omdat hij in septem ber 2013 een maand vastzat in het uitzetcentrum bij Rotterdam Air- port? Misschien was het wel ge woon een politiek spel. Maar beter schrijnend dan uitge zet. Die verblijfsvergunning is er nu. Dus kan hij gaan plannen. Kan hij de dingen waar hij over droom de eindelijk gaan doen, kan hij uit de schaduw van de maatschappij stappen. Hallo, hier is Wime Du mingos. Ik mag hier blijven. Ik kan een rijbewijs gaan halen. Ik kan met mijn vriendin op vakantie naar het buitenland. En ik kan eindelijk verder met mijn opleiding. Een ICT-opleiding op mbo-niveau. Een eerdere oplei ding had hij wat laten versloffen. Probeer maar eens gemotiveerd te blijven op school, als je denkt dat je toch weg moet. Natuurlijk ga je dan denken: het is allemaal voor niets, ze moeten me hier niet. Heb ik straks vijftien jaar van mijn le ven verpest. Die gedachten malen door je hoofd als je 's avonds in bed ligt. Die gedachten killen je. Maar nu dus niet meer. Al zijn er nu weer andere gedachten natuur lijk. Of hij over een tijdje mis schien toch naar Angola gaat. Op bezoek, hè. En pas als hij dubbel ge checkt heeft dat hij heel zeker weer terug kan naar Nederland. Dat zul len mensen wel raar vinden, maar een soldaat keert toch ook vaak te rug naar het slagveld? Nabestaan den van de passagiers van vlucht MH17 willen ook naar Oekraïne. Het is de plek waar je leven veran derd is. Hij zou antwoorden willen zoe ken in Angola. Waarom hebben mijn ouders ons op het vliegtuig ge zet? En waarom gingen ze zelf niet mee? Zijn mijn ouders er nog? Die vragen klinken steeds weer, als een ratel in zijn hart. Er zijn wel instan ties die zijn ouders gezocht heb ben. Maar die hebben hen niet ge vonden. Er is ook niet echt een goe de burgerlijke stand in Angola, zeg maar. Natuurlijk heeft hij nog wel her inneringen aan hen, vooral aan zijn moeder. Maar de vraag is of dat nog echte herinneringen zijn of dat zijn geest ze in de loop der jaren heeft ingekleurd. Voor hem is zijn moe der eigenlijk al gestorven. Anders had hij het leven niet kunnen ac cepteren zoals het was. Tsja, Angola. Je weet dat je uit Angola komt, maar dat voel je niet. Je voelt je wel Nederlander, maar dat ben je niet. Eigenlijk, ook met die verblijfsvergunning, blijf je een man zonder land. Vechten voor een nieuw even door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 35