In de Bijbel staat het bij herhaling: 'Zoekt en gij zult vinden. Klopt en u zal opengedaan worden'. Nourdeen Wildeman en Jaap Lodewijks kwamen bij toeval tot hun geloof. Dat ik op deze weg bee gezet, is eee mysterie. Er moet iets zije dat daarvoor heeft gezorgd Jaap Lodewijks Terwijl Nederland steeds verder ontkerkelijkt, komt het nog steeds voor: mensen die een nieuw geloof vinden. „Het was onontkoom baar", zegt Nourdeen (ge boren als Bastiaan) Wildeman. „Het overkwam me", constateert Jaap Lode wijks. Hun geloofsverhalen zijn bijna spiegelbeeldig. De een, Wildeman, be gon aan een intellectuele zoektocht en vond geloof in geschriften. De an der, Lodewijks, werd katholiek tussen de mensen, overweldigd door de warmte en de eenvoud van de broe ders Kapucijnen in Velp bij Grave. Wildeman leeft de islamitische voorschriften volledig na. Hij draagt een lange baard, al weet hij dat hij zonder baard beter oogt. „Het gaat er niet om of ik het zelf wel of niet leuk vind. Het is het woord van de Profeet, vrede zij met hem." Lodewijks heeft zijn eigen invul ling van zijn geloof gekozen. Hij leeft niet volgens de letter van de kerk. „Dat ik lid van de katholieke kerk ben, belet me niet om kritisch te blijven denken." Wildeman is baptistisch opgevoed en heeft op zijn 16e afscheid genomen van het geloof. Claims voor het be staan van God vond hij niet geloof waardig. „En als het een beetje niet klopt, klopt het helemaal niet." Zijn zoektocht naar de islam begon na de aanslagen op de Twin Towers in New York. „Ik had een negatief beeld van islam. Moslims waren mensen die geloven dat een man die niet kon lezen en schrijven een boek had ge schreven. Dat lijkt me niet logisch. En o, wat zijn we vroom maar we slaan wel onze vrouwen in elkaar." Hij las het tegenovergestelde van wat hij verwachtte. „Ik dacht: hoe kun nen jullie beweren dat jullie goede ge lovigen zijn als je niet eens goed kan zijn voor je eigen vrouw? Nou kwam ik een uitspraak tegen van de profeet Mohammed, vrede zij met hem, die zegt: 'Je bent pas een goede gelovige als je goed bent voor je vrouw. Je mag op geen enkele wijze onrechtvaardig zijn naar je partner'." Intellectueel werd hij steeds meer geraakt door de inhoud van de islam. „Wat mij heel erg trof, is de manier waarop met bronteksten is omgegaan. Dat je daar heel secuur mee omgaat en altijd terugverwijst en daarbij geen dingetjes kan verzinnen. De betrouw baarheid van de bron moet getoetst zijn en als jij daar iets bij gaat lopen verzinnen, hartstikke leuk, maar je hebt het zelf verzonnen." Het duurde 4,5 jaar voor hij besefte dat hij in feite moslim was geworden. Er kwam geen mens aan te pas, Wil deman vond zijn antwoorden in ge schriften. „Het was voor mij een frus trerend proces. Ik had telkens geen ge lijk. Wat ik ook dacht, islam had tel kens een beter argument dan ik." Hij ging zich afvragen wanneer je moslim bent. „In de Koran wordt in hoofdstuk twee gesproken over hypo crieten. Dat zijn mensen die zeggen dat ze moslim zijn, maar er in hun hart niks van geloven. Ik las dat en dacht: eigenlijk ben ik ook een hypo criet, maar precies andersom. In mijn hart geloof ik dat God bestaat, ik ge loof dat de Koran zijn woord is, ik ge loof dat Mohammed - vrede en zege ningen zij met hem - zijn boodschap per en dus mijn voorbeeld is. Ik merk te dat ik er consequenties aan begon te verbinden. Ik begon te stoppen met roken, met drinken, met stappen. Als religie zou gaan over de vraag tot wel ke groep je wilt behoren, was ik geen moslim geworden. Moslims zitten in het verdomhoekje, worden de hele dag afgezeken in de media. In het Mid den-Oosten schijnt nou ook niet de hele dag de zon. Wat voor gezeik ga ik niet over me heen krijgen? Maar ik dacht: als ik geen moslim word, ben ik niet eerlijk. Ik geloof dat islam klopt. Ik moet me eraan gaan houden. Ik heb het niet gezien als een keuze." Soms wordt hij bevangen door wan hoop, als hij weer een onthoofdings video van IS ziet. Na zo'n video twit- terde hij: 'Hoe kan ik blijven verkondi gen dat islam goed is, als ik dit zie?' „Sommigen dachten dat ik van mijn geloof gevallen was, maar het was een open vraag. Antwoord heb ik niet ge kregen. Maar het doet niets af aan mijn geloof." Lodewijks volgde een andere route. Hij groeide op zonder geloof, werkte in de journalistiek en was evenmin als Wildeman op zoek naar de zin van het bestaan. In zijn studententijd was hij politiek betrokken en voelde hij zich geraakt door de strijd tegen on recht. Een tijdje was hij actief voor de SP. Hij ging werken als journalist en werd lid van de hoofdredacties van de Gooi- en Eemlander, de Amersfoortse Courant en De Stentor. „Geloof was voor mij geen thema. Ik was wel geïn teresseerd in vragen over de zin van het leven." Zijn vrouw Els, opgegroeid in een katholiek gezin in Limburg, keerde na verloop van tijd terug naar het geloof. Ze ging weekenden volgen in het klooster in Velp, waar het leven van Franciscus van Assisi in dienst van eenvoud en armoede centraal staat. Ze zette haar man aan zich er ook in te verdiepen. „Het klikte heel erg tus sen mij en die broeders. De aardsheid, de eenvoud; het raakte me. Ergens in 1998 zat ik daar op de meditatiezol der. En toen - ik vertel dit met enige schroom - hoorde ik: 'Wat kom jij hier eigenlijk doen?' Ik was erg ontre- geld. Dit was geen gedachte. In mijn beleving was het een stem. Je kan zeg gen: het was Gods stem. Maar ik weet dat niet." Lodewijks liep de meditatiezolder af naar beneden en ging naar broeder Savio. „Ik zei tegen hem: 'Ik wil ge doopt worden, door jou, hier in het klooster'. We hebben wat gesprekken gevoerd en daarna, in februari 1999, heb ik mij laten dopen. Nooit heb ik nog twijfel gekend nadien." Twijfel is er ook niet als mensen vragen hoe God moord en oorlog kan toestaan. „Zo zie ik het niet. Het gaat erom wat wij doen." Wildeman en Lodewijks beleven hun gevonden geloof totaal anders. Wildeman volgt de voorschriften. Hij bidt vijfmaal daags, eet halal, draagt een baard. „Ik ben geen moslim ge worden, omdat ik het leuk vind. Ik doe dingen wel of niet. Als ik ze doe, doe ik alles. Het uitgangspunt is: full package." Lodewijks doet dat niet. Hij gaat naar de kerk, houdt van de eucharis- Niet gezocht toch aevo door Rob Berends aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 34