Als religie zou gaan over de vraag tot welke groep je wilt behoren, was ik geen mnslim geworden Nourdeen Wildeman DE EDELÉ KORAN tie, maar is geen man van strenge leef regels. Hij is geïnspireerd, vooral door Franciscus, en wil anderen inspireren: leef eenvoudig, bekommer je om ande ren. Dat doet Wildeman ook. Hij ging met een vriend naar Bangladesh met een koffer met 20.000 dollar om mos limvluchtelingen uit Myanmar te hel pen. „Het was illegaal, het had me pro blemen kunnen opleveren. Ik deed het omdat God vraagt dat ik goed voor andere mensen ben." Wie of wat God is, vinden beiden moeilijk te visualiseren. Het beeld van de oude man op de wolk is niet vervangen door een andere voorstel ling. Wildeman: „Stel: je krijgt een bord warm eten dat jij nog nooit ge proefd hebt. Je kent de ingrediënten, stuk voor stuk. Toch weet ik niet hoe het zal smaken. Als ik me zoiets een voudigs al niet kan voorstellen, hoe zou ik me de Schepper kunnen voor stellen? Islam kent een fundamentele scheiding tussen de schepping en de Schepper. Alles wat ik ooit gezien heb, is schepping." Wildeman leeft wel met het idee dat God alles waar neemt. Een vloek in een lege kamer zal niet ongemerkt voorbijgaan. Zo is het voor Lodewijks niet. „God is het onbenoembare. God is een mysterie. Dat ik op deze weg ben gezet, is een mysterie. Er moet iets zijn dat daar voor heeft gezorgd. Ik heb daar naar geluisterd. Maar een mysterie blijft het." Hebben ze bekeringsdrang? „Nee", zegt Wildeman. „Je kunt mensen niet bekeren. Als ik tegen jou zeg dat daar een rode stoel staat en je gelooft me niet, kan ik daar niets aan doen. Als ik zeg dat er een rode stoel staat en zeg dat ik je sla als je me niet gelooft, zul je eerder zeggen dat je me gelooft. Maar geloof je het dan ook echt? Ik ge loof wel in de Dag des Oordeels. Er komt een dag waarop iedereen zich moet verantwoorden voor God. Als jij niet geleefd hebt naar zijn voorschrif ten, heb je een probleem. Het zou wel buitengewoon onaardig van mij zijn jou daar niet op attent te maken. Wat jij daarmee doet, is aan jou." Lodewijks geeft lezingen over Fran ciscus, maar het geloof verspreidt hij niet. „Ik zou mijn geloof willen voorle ven zodat jij kan voelen: dat is iemand die iets doet. Dat is de gedachte van het evangelie, dat is de norm van Je zus, van Franciscus. De lat ligt heel erg hoog." En dan, na het leven: het hierna maals. Lodewijks gelooft er niet in, vindt het ook niet de kern van zijn ge loof. „Ik vind het ook volstrekt oninte ressant. Wij zijn hier op aarde om het goede te dienen. We zijn hier niet om in het hiernamaals te komen. Ik snap de troost wel die het mensen geeft. Maar nooit is iemand teruggekeerd die de krant heeft gebeld en gezegd: 'Hier heb je exclusief mijn verhaal'. Het kan me niet boeien. Voor ik gebo ren werd, wist ik niet waar ik was. Ik werd geboren uit mijn moeder, ben mens geworden. Hoe lang ik dat mag zijn, weet ik niet. Op een gegeven mo ment ben ik weg en weet ik niet waar ik ben. Dat maakt het zijn hier mooi. Mijn geloof is aards, niet hemels. Hier moet het gebeuren." Wildeman gelooft wel in het hier namaals. Hoe het er is? Hij heeft geen idee. Maar zijn leven hier stelt hij in dienst van dat hiernamaals. „Ik ben meer geïnteresseerd in mijn leven na mijn dood dan ervoor. Wat ik hier doe, staat in dienst van erna. Ik geef le zingen. Voor mij is belangrijker dat God blij is met wat ik zeg, dat het vol gens islam is, dan dat de mensen te gen wie ik het zeg, het leuk vinden. Ik visualiseer het hiernamaals, in de vol ledige wetenschap dat het een projec tie is van wat ik wel ken. Ik ga er din gen dingen ruiken die ik nooit gero ken heb en dingen proeven die ik nooit geproefd heb. „Ik ken twee plekken op aarde die er voor mij op lijken: de Malediven en een hotel in Oeganda. Dat hotel, diep in het oerwoud, hoog gebouwd, met uitzicht op een waterval. Prachtig. Ik denk niet dat Oeganda de hemel is, maar als dit hotel het is, zou ik het niet erg vinden." n fl I fl E fl Al Geloof kent vele vormen en is lang niet altijd religieus. Je kunt geloven in jezelf, in de wetenschap, in je kinderen. In deze kerstbijlage vertellen mensen over hun eigen heilig L II I II f II lu geloof, over de brandstof voor hun leven. Coördinatie en eindredactie Monique Couwenberg en Johan Bosveld I Vormgeving Henk te Boekhorst I Fotografie David van Dam I Reagerenfeatures@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 33