Podiumagenda Quiz test kennis over popmuziek 2 UIT e gekste feitjes, de leuk ste weetjes, vragen en op drachten over de beste en slechtste muziek van de afgelopen vijf decennia. Dat zijn de belangrijkste ingrediënten van de Nationale Popquiz die za terdag 27 december wordt gehou den in veel poppodia door heel Nederland. In Zeeland wordt de Nationale Popquiz gehouden in Podium 't Beest in Goes en in de Spot in Middelburg. Initiator van dit evenement is Rock 'n' Roll Highschool die al ruim twaalf jaar met veel plezier popquizzen op verschillende loca ties en voor verschillende gelegen heden organiseert. „Na het doorslaande succes van vorig jaar moest er uiteraard een vervolg komen. Ook dit jaar doet 't Beest dus weer mee aan de Dag van de Popquiz. Het maximum aantal deelnemers is nu al weer bereikt. Dat betekent 15 teams van ieder maximaal 5 deelne mers", meldt een enthousiaste vrijwilliger van Podium 't Beest. Volgens hem doen de deelnemers er goed aan hun teams zo geva rieerd mogelijk samen te stellen. Dat wil zeggen dat binnen het team alle parate kennis van de six ties tot de zero's vertegenwoor digd moet zijn. „Zoek de beste muzieksnobs van je vrienden uit en geef je op voor deelname", meldt de Spot in Mid delburg als laatste aanmoediging. Deelname kost 10 euro per team. Komen kijken en de afterparty meemaken is gratis. Dat afsluiten de feest biedt ruimte om te dan sen, vieren van de winst en ver drinken van verdriet na verlies. Het einde van het jaar prikkelt tot terug- en vooruitkijken. Twee kleinschalige voorstellin gen in Zeeland voor zien in die behoefte en behoren tot de traditie. Hoe verschillend de op tredens van zanger en verteller Adrie Oosterling en van het duo Ko de Laat en Coenraedt van Meerenburgh (pseusodoniem van Marcel van den Driest) ook zijn, poëzie speelt in beide een grote rol. „Mijn programma beweegt zich op het reliëf van actualiteit, te rugkijken en vooruitzien", zegt Oosterling. Hij brengt traditiege trouw zijn eindejaarsvoorstel ling dinsdag 30 december in 't Kerkje van Waterlandkerkje. De Laat en Van Meerenburgh te kenen voor de zevende keer voor een oudejaarsconference in dichtvorm op oudejaarsdag in De Drukkerij in Middelburg. Rust en vrede, herinneringen aan vroeger, vriendschap en ver bondenheid met elkaar zijn be kende onderwerpen in het klein- kunstrepertoire van Oosterling, 's Zomers treedt hij wekelijks op in zijn eigen theater-galerie 'Twee Duiven' in Groede. Dit jaar stond zijn programma in het teken van 200 jaar Zeeuws- Vlaanderen. „Ook daarin trok ik parallellen met het heden. Dat doe ik ook met mijn eenmalige programma in 't Kerkje. Oorlog en vrede speelden toen, maar ook nu een grote rol. Verder komt er een grotere druk te lig gen op mantelzorg. Ook daar over heb ik wel wat liedjes en verhalen in mijn repertoire." Het gezamenlijke optreden van De Laat en Van Meerenburgh is gebaseerd op hun betrokkenheid bij de site 'gedichten.nl'. Zij leve ren daar ieder wekelijks een snel- sonnet voor. Uit dat repertoire maakten zij weer een selectie voor het poëtisch belichten van 2014. „Het is een dichtvorm die zich leent voor een kwinkslag, maar vooral in de tweede helft van het jaar bood de actualiteit soms weinig ruimte voor hu mor", constateert Van Meeren burgh. Hij koos bij de ramp met de MH17 liever voor een poëti sche oproep tot 'laatste keer ge weld'. Maar durfde bij de op mars van IS de constatering wel aan dat ze daar maar 'sombere juichpakken' droegen. „Ik heb dit jaar wat minder geko zen voor de berichten uit de krant maar diverse keren een documentaire als uitgangspunt genomen voor een gedicht", zegt De Laat. Zo wijdde hij snel- sonnetten aan de verloedering van Finsterwolde, benzeenvergif tiging bij mariniers en aan caba retière Adèle Bloemendaal. Ook signaleert De Laat graag ten- denzen, die hij dan in een serie van meerdere sonnetten belicht. „Dit jaar heb ik wat minder 'be kende doden' benoemd, eigen lijk maar één; de oprichter van de Aldi." Volgens Van Meeren burgh begint het nog aardig aan te trekken met die 'bekende do den'. Hij wijdde een sonnet aan Seth Gaaikema en ziet nu dus ook Udo Jürgens en Joe Cocker op die lijst prijken. WOENSDAG 24 DECEMBER Middelburg Grandpa Nick Sessieband met zange res Carolina Dijkhuizen, Crandcafé Brooklyn, 22.30 uur Vlissingen Het Foute Kerstfeest, De Timmerfabriek, 21.00 uur Kerstparty met een optreden van de J&J 2 Men Company, Café De Concurrent, 22.00 uur DONDERDAG 25 DECEMBERGoes Zorro, de musical, Musical-Vrienden, De Mythe, 14.00 uur VRIJDAG 26 DECEMBER Ellewoutsdijk Kerstprogramma met koor 'Singing for You' en kerstverhaal Engel Reinhoudt, 't Kerkje van Ellesdiek, 14.30 uur Goes Zorro, de musical, Musical-Vrienden, De Mythe, 20.00 uur Middelburg Muzikale voorstelling Pinokkia, Thea tergroep Duinart, 't Spiegeltheater, 14.30 uur Wintervoorstelling 'Heksie', Het Mid delburgs Theater, Minitheater, 14.30 uur ZATERDAG 27 DECEMBER Goes Zorro, de musical, Musical-Vrienden, De Mythe, 14.00 uur en 20.00 uur, stads- organist Arno van Wijk, Grote of Maria Magdalenakerk, 16.30 uur Kerstconcert De Nationale Popquiz, Podium 't Beest, 20.00 uur Middelburg 'Pluk van de Petteflet 4+'. Schouwburg, 14.00 uur en 16.00 uur Wintervoorstelling 'Heksie', Het Mid delburgs Theater, Minitheater, 14.30 uur en 19.00 uur De Top 2000 met pianist Ferenc Han- newijk, De Drukkerij, 15.30 uur Dag van de Popquiz, De Spot, 20.30 uur Vlissingen Optreden Broodtroosters, Café De Concurrent, 22.00 uur ZONDAG 28 DECEMBER Goes Festival Late December, Café Baarends, 14.00 - 18.00 uur Middelburg Wintermiddag voor jong en oud met oud-Hollandse spellen, snert, vuurkorven, marshmallows en hotdogs, Kloveniersdoelen, 12.00 - 18.00 uur Lezing Rob van Hest over Reisjeboek, De Drukkerij, 14.00 uur Wintervoorstelling 'Heksie', Het Mid delburgs Theater, Minitheater, 14.30 uur Muzikale voorstelling Pinokkia, Thea tergroep Duinart 't Spiegeltheater, 14.30 uur Mojam met Alle gasten, die voorbij zijn gekomen en DJ Sandstorm, Café Schuttershof, 17.00 uur Oost-Souburg Mini-festival met Tredici, Spider Sr The Fly en Daan Hofman Sc band, Razzmatazz, 20.30 uur Terneuzen Optreden Vanderbuyst en Broeder Die- leman, Vestzaktheater De Paerdestal, 13.30 uur African Angels 'Cape Town Opera Cho rus', Scheldetheater, 20.00 uur Vlissingen Concert Codarts Klarinettrio: Nathalie Verburg, klarinet; Franceska Wiersma Vi- lalta, altviool en Gieljan Horikx piano,, 't Speelhuus, Ter Reede, 11.30 uur Dance Big-band "The Evergreens, Ter Reede, 14.30 uur Muziekoptreden Suicide Chicken, Panta Rhei, 17.30 uur Zonnemaire Optreden East of the Sun, D'Ouwe Smisse, 14.30 uur MAANDAG 29 DECEMBER Oost-Souburg Mini-festival met Kluister, Woodworks en Dr. Eugene, Razzmatazz, 20.30 uur DINSDAG 30 DECEMBER Ellewoutsdijk 'Ouwejaersmirreg' met zanggroep WestZuidWest, verloting en veiling antie ke spullen en brocante, 't Kerkje van Ellesdiek, 13.30 ur Oost-Souburg Eindejaarsconcert: Mathieu van Bellen, Floris Onstwedder Sc Maria Prokofieva, Historische Kerk, 20.00 uur Vlissingen Optreden Pretband, Baskensburgplein 2, 11.00 uur Waterlandkerkje Eindejaarsvoorstelling Adrie Ooster ling, 't Kerkje, 20.15 uur Het jaar in lied en poëzie Zat. 27 dec., Nationale Popquiz, vanaf 20.00 uur uitgifte deelnameformulie ren; aanvang 20.30 uur. door Ali Pankow Adrie Oosterling (boven) en duo Ko de Laat (I) en Coenraedt van Meerenburgh. Collage Donja Odijk Adrie Oosterland, dinsdag 30 dec., 't Kerkje van Waterlandkerkje, 20.15 uur; Jaaroverzicht in snelsonnetten; woensdag 31 dec., De Drukkerij, Middelburg, 14.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27