'Gratis' blijft meest gezocht op Marktplaats Plofvarken blijft langer in supermarktschap X Goed slapen en weer fit opstaan ECONOMIE 15 Bestuurders die voor 1 januari hun loon verhogen, omzeilen de nieuwe Wet Normering Topinkomens. Buiten schot €-150 feXouuC \/oof uaa) ouude. lAAuxt/exs, molenaar middelburg - Topbestuurders van overheidsinstanties, ziekenhui zen en onderwijsinstellingen kun nen nog tot januari hun salaris naar boven laten bijstellen. Op de ze manier vallen ze niet onder de nieuwe normen van de Wet Nor mering Topinkomens (WNT), die maandag door de Eerste Kamer werden aangenomen. Anders dan bij de vorige versie van de wet is er namelijk geen bepaling opgeno men die dit soort aanpassingen voorkomt. Dat stellen verschillende arbeids rechtadvocaten. „Organisaties die nog voor het einde van het jaar iets willen aanpassen, kunnen wij De vernieuwde wet op de topin komens geldt komend jaar nog niet voor woningcorporaties en in de zorg. De ministers Blok en Schippers (beiden WD) vinden het te kort dag om nog in 2014 tot een zorgvuldige indeling van sala risschalen te komen. AMSTERDAM - Dat het beter gaat met de economie, blijkt ook uit de populairste zoekwoorden van ad vertentiesite Marktplaats. Het afge lopen jaar zochten consumenten vaker naar duurdere vervoermidde len als BMW's, Vespa-scooters, campers en elektrische fietsen. Maar ook andere luxe spullen zo als het geluidssysteem van Sonos, de smartphone iPhone, de spelle tjescomputer Playstation en het servies van Blond Amsterdam werden vaker gezocht. Dat blijkt uit het gisteren gepubliceerde jaar overzicht van de website. „De eco nomie is in beweging en dat zien we letterlijk terug in ons jaarover zicht. We zoeken niet langer naar het strikt noodzakelijke, maar ook naar spullen die het leven leuker maken", zegt Marktplaats-direc teur Olivier van Duijn. De meest gezochte term blijft ech ter, net als voorgaande jaren, 'gra tis'. Daar wordt dagelijks gemid deld 50.000 keer naar gezocht. In aanloop naar het WK voetbal werd volgens het handelsplat form tienduizenden keren ge zocht naar de Roy Donders-juich- pakken van supermarktketen Jum bo. Andere pieken in zoekopdrach ten werden veroorzaakt door de lancering van de collectie van Alexander Wang voor H&M en de introductie van de iPhone 6. Het zoekwoord 'Loom' staat van wege de maandenlange rage van de elastieken bandjes bovenaan in de snelst stijgende zoekwoorden, aldus de site. Ook wielrennen wordt volgens Marktplaats steeds populairder. Bij de start van het fietsseizoen in april werd bijna 5000 keer per dag naar racefietsen gezocht. vanzelfsprekend van advies voor zien", zegt Mirjam Tange-Visser van Justion Advocaten, dat actief is in Middelburg en Rotterdam. Tange-Visser benadrukt dat aan passingen voor 1 januari wettelijk zijn toegestaan, zolang ze passen binnen de regels die tot die da tum van toepassing zijn. Minister Plasterk laat via een woordvoerder echter weten de manier van doen af te keuren. „Snel op het laatste moment ie mands salaris verhogen is voor een (semi-)publieke instelling misschien niet tegen de wet, maar duidelijk niet gepast." De WNT regelt dat functionaris sen bij bijvoorbeeld de overheid, in de zorg en in het onderwijs vanaf 2015 niet meer verdienen dan een minister: 178.000 euro per jaar. Het huidige maximum, dat sinds 1 januari 2013 geldt, ligt op 130 procent van een ministers- loon; ongeveer 230.000 euro. Er zijn bestuurders voor wie het tussentijds aanpassen van de belo ning een probleem kan oplossen. „Ik weet dat dit leeft in het veld", zegt Tange-Visser. „De salarisver hoging kan bijvoorbeeld dienen als compensatie voor de versobe ring van de pensioenopbouw, waar topbestuurders vanaf vol gend jaar mee te maken hebben." Een andere arbeidsrechtadvocate, Fatou Tevette van Capra Advoca ten uit Den Haag, zegt ook klan ten op de stoep te krijgen die in formatie willen over deze moge lijkheid. Volgens Tevette is er maar een kleine groep bestuur ders die gebruik maakt van de mo gelijkheid. „Los van de vraag of het juridisch kan, heeft zo'n orga nisatie ook een achterban die hier iets van vindt." Vanaf 1 juli 2015 zou in de Neder landse supermarkten alleen nog vlees liggen van varkens die zijn vetgemest met extra aandacht voor dierenwelzijn, milieu en ge zondheid. Er zijn echter nog hele maal geen biggen geboren die aan die extra kwaliteitseisen voldoen, blijkt uit een rondgang van vak blad De Boerderij. Omdat het mini maal een halfjaar kost om een big op slachtgewicht te krijgen, kan het vlees dus nooit op 1 juli in de supermarkten liggen. De partijen die bij de afspraken betrokken waren, wijzen met de beschuldigende vinger naar el kaar. Boeren willen niet investe ren in grotere stallen, zolang niet duidelijk is of ze extra betaald krij gen voor duurzame varkens. Slach terijen wachten tot supermarkten over de brug komen met concrete bestellingen. En de supermarkten stellen dat het aan slachterijen en varkenshouders is om werk te ma ken van de afspraken. Volgens die in mei vorig jaar ge maakte afspraken zouden varkens meer ruimte en afleidingsmateria- len krijgen. Dat moet voorkomen dat ze zich vervelen en in de stal onrust ontstaat, waardoor ze aan eikaars staarten gaan bijten. Ook over het uitbannen van ingrepen zoals het couperen van staarten, het slijpen van tanden en castre ren zijn afspraken gemaakt. Big gen zouden de helft meer ruimte krijgen en langer bij hun moeder mogen blijven. Op het gebied van gezondheid zou het antibioticagebruik flink worden verminderd. En om het milieu te ontlasten, zijn afspraken gemaakt over verantwoord voer (soja), het gebruik van groene stroom en het verminderen van ammoniak, fijnstof en broeikas gassen. Iedereen was blij met die afspraken. „Dit is een feestdag", jubelde de directeur van de Die renbescherming. De directeur van supermarktenorganisatie CBL sprak van 'een uniek ak koord'. En de varkenshoudersvoor man liet weten alle vertrouwen te hebben in de overstap naar het 'varken van morgen', dat qua die renwelzijn één Beter Leven-ster krijgt van de Dierenbescherming. Dat het vlees van dat varken niet op 1 juli in de schappen ligt, zoals afgesproken, is echter geen heel grote verrassing. Over één niet on belangrijk detail zijn vorig jaar na melijk geen toezeggingen gedaan: wie draait op voor de extra kosten die een duurzamere varkenshou derij met zich meebrengt? Supermarkten kunnen en mogen daar gezamenlijk geen afspraken over maken van de mededingings autoriteit, benadrukt directeur Mare Jansen van brancheorganisa tie CBL. „Achter de schermen werken de afzonderlijke super markten wel hard aan de overstap op duurzamer varkensvlees." Sijas Akkerman van Natuur Milieu vreest vooralsnog niet dat van uitstel afstel komt. „Er zit wel wat beweging in; bij Albert Heijn en Jumbo meer dan bij andere supermarkten. Maar de overstap naar duurzamer varkensvlees gaat helaas wel veel trager dan gedacht." Bel 0800 - 27 40 400 voor de gratis brochure of kijk op www.molenaar.nl Gratis uitgebreide brochure? 0 Ja stuur mij de gratis brochure over slaper Bel direct 0800-27 40 400 WOENSDAG 24 DECEMBER 2014 Topsalaris nog kort te verhogen door Sander van Mersbergen door Annemieke van Dongen DEN HAAG - Het duurzamere 'var ken van morgen' ligt over een half jaar niet in de winkels. Boeren, slachters en supermarkten hadden dat wel afgesproken. §33 Varkensvlees foto HH Het lichaam wordt niet gelijkmatig ondersteund en er ontstaan drukpunten op het lichaam. Wordt u wakker met rugpijn? Kunt u moeilijk een prettige lighouding vinden? Dan is de kans groot dat u en uw bed niet meer bij elkaar passen. Bij Molenaar kiest u voor de hoogste kwaliteit en de beste service. Wij adviseren u graag wat de beste oplossing voor u persoonlijk is. Nu tijdelijk 150,- euro voor uw oude matras.* De druk wordt gelijkmatig verdeeld. Er zijn geen drukpunten meer. Voordelen comfortmatras: Vooreen gezonde nachtrust Optimale ondersteuning 7 zones pocketvering Traagschuim vormt naar uw contouren Vraag de adviseur naar de voorwaa rden Naam Adres Mevr. Dhr. iét Ut/ek/ Postcode Plaats Telefoon E-mail wk52_M4_f Zonder postzegel naar: Molenaar, Antw. nr. 506, 8070 VB Nunspeet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 15