Als een van de eerste buitenlandse journalisten bezocht Joop Spanjersberg de skipistes van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un. 12 VERDIEPING au Noord-Korea houdt niet van pottenkijkers, hele maal niet nu, met alle ge doe rond de film The Interview. Terwijl het re gime dreigende taal uit slaat tegen Amerikanen, heeft het nationale verkeersbureau juist de opdracht het pas geopende ski-oord Masik, in het oosten van het land, 'enthousiast' te promoten bij Chinezen én Europeanen. Want die blijven welkom. In februari wordt het eerste skigezelschap uit Neder land verwacht. De veeleisende skiër die alles al gezien meent te hebben en niet opziet tegen een drie uur durende autorit vanuit Pyongyang over hobbelige betonplaten, wordt op 's we relds nieuwste en meest controversiële wintersportbestemming getrakteerd op on vermoede luxe. Hier lijkt alles uit de kast getrokken om het Zwitserse Zermatt - naar verluidt het favoriete ski-oord van de jonge leider Kim Jong-un - te evenaren. Voorbij een rij sneeuwkanonnen van Chinese makelij koestert het pas gebouwde bergsportcomplex zich in de zon: een vijf sterrenhotel in piramidestijl, chalets, een helihaven, kabellift en een bescheiden schaatsbaan; dat alles gelegen aan de voet van een oprijzend laaggebergte. Een rappe inspectietocht door het hotel wordt opgeluisterd met de uitleg van alge meen manager Chol, gemillimeterd haar en gestoken in donker pak met vlinderdas. Onvermoeibaar vertelt hij over de inrich ting, technologie, attracties en vanzelfspre kend alle skifaciliteiten, waaronder de in to taal 110 skikilometers. Persoonlijk lijkt hij nog het meest tevre den over de wellness-luxe in beide kelders van 'zijn' hotel. „Ach, het is zo veel." Bij de beautyruimtes, kapsalons (met keuze uit twaalf socialistische coupes), jacuzzi's, bowlingbanen, pooltafels, internetkamer en het snackhoekje komen nog eens een 25-meterbad (met infrarood lichaamsdro- ger) en een karaoketheater. Hoe één van de armste landen ter wereld het presteert om in recordtempo een klin kend wintersportproject uit de grond te stampen, is een vraag die allerminst aan slaat bij manager Chol. Dat geldt al even zeer voor interesse in bouwkosten, die in de eerste fase slechts 25 miljoen euro zou den belopen. Dat kan. Noord-Korea 'krijgt' geld van investeerders uit China, heeft mi nimale arbeidskosten want mobiliseert simpelweg honderden 'soldaat-bouwvak- kers' en al bijna net zo goedkope arbeiders van de populaire en als helden bezongen 'stootbrigades'. De dubieuze herkomst van de Masik-kabelbaan is ook geen mysterie: die is in weerwil van opgelegde VN-sanc- ties door China geleverd. Vanuit de cappuccinobar wijst de manager liever op gewichtiger zaken als souvenir verkoop en de breed gesorteerde skiver- huurshop. „Wij hebben alles voor elke skiër." Vervolgens gaat hij met kwieke pas voor naar de tien pistes die er deze middag stil en vredig bij liggen. Het strak aangelegde skigebied, begrensd door puntige uitlopers van het Masik-mas- sief, biedt oefenweides, eerste hulpposten en zonneterras. Vanaf het hoogste skista tion, het Taehwabong-paviljoen, rollen de pistes - voorzien van tussenstations en ver bindingsgedeeltes - als een groen tapijt de hellingen af. Tot dusver bezocht de 'briljante kameraad' het gloednieuwe skicomplex driemaal, ver telt manager Chol opgetogen, en bij de on officiële opening in maart scheurde de lei der van piste 9 in kaarsrechte lijn naar be neden. Een echte durfal, wil hij maar zeg gen. Leonieke Glasbergen, eigenaar van het in Noord-Korea gespecialiseerde reisbureau Your Planet, is poolshoogte komen nemen. Ze constateert dat het er de gastheren veel aan gelegen is het skiën te promoten. „Ze nodigen tal van mensen uit om hier be kendheid aan te geven. Dennis Rodman (de excentrieke Amerikaanse ex-basketbal ler en 'vriend' van Kim, red.) was er ook." Er zou met oud en nieuw al een eerste groep Nederlandse toeristen komen skiën, maar die primeur moest Glasbergen annu leren omdat Noord-Korea alle buitenland se bezoekers aan het land tijdelijk in qua rantaine houdt uit vrees voor de versprei ding van het ebola-virus. Dat is volgens Noord-Koreaanse media weer onderdeel van een Amerikaans complot tegen het re gime. Glasbergen gelooft dat toerisme ons beeld over Noord-Korea - en andersom - kan nu anceren. Ze heeft hoop dat ergens in februa ri de eerste wintersporters de lange huur- latten kunnen onderdippen, voor 8 euro per dag. Een dagje 'all in' Masik kost trou wens 185 euro, de verplichte skipas 30 euro. Daar komt dan nog wel een kleine 3000 eu ro bij voor de rest van de rondreis, via Peking. „Alleen maar gaan om te skiën, vind ik wat weinig. En ja, ook op de skipis tes heb je de gebruikelijke begeleiders. Ze skiën mee", lacht Glasbergen. Als we het ski-oord laat in de middag ver laten, passeren we even voor de uitgang een modern, recentelijk gebouwd pompsta tion in frisse kleuren. Wat een liter benzi ne hier nou kost, vragen we één van onze Noord-Koreaanse begeleiders. „Wij den ken niet in liters", pareert hij onmiddel lijk." In het revolutionaire land gaat de ben zine per kilo. door Joop Spanjersberg I Kim Jong-un inspecteert een van de nieuwe pistes, foto Reuters Het prestigieuze skiresort in het Masikmassief in Noord-Korea. foto Uri Tourts

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14