Essebsi wint in Tünesië, maar zonder stem van de jeugd 10 BUITENLAND HERVORMING De kerstrede van de paus leek een uithaal van een sterk leider, maar velen zien het als een roep om hulp. paus om proberen diens hervor mingen te frustreren. Het is dit leger van 'mompelaars', 'kwaad sprekers', 'lafaards' en 'hypocrie ten' dat Franciscus wilde berei ken in zijn kerstrede. 'Mensen die zoals satan verdeeldheid zaaien om de reputatie van de ander te vermoorden.' De rede stond bol van frustratie over hoe Franciscus de dagelijkse gang in het Vaticaan de afgelopen 21 maanden heeft beleefd. Hij stuitte op 'versteende ambtena ren' en 'mechanische bestuur ders', maar ook op 'machtswellus telingen' en 'carrièristen' die lij den aan 'spirituele Alzheimer'. Personen die zeggen de traditie te verdedigen tegen de dadendrang van de paus, maar in werkelijk heid vrezen voor hun baan en in vloed. Het was te verwachten dat er ver zet zou ontstaan, zoals tijdens de laatste synode is gebleken, door de meningen van Franciscus over gescheiden katholieken, homo's en de positie van de vrouw in de kerk. Maar waarschijnlijk heeft de paus zich met zijn aanpak, het luisteren naar de periferie in plaats van naar de Curie-kardina len, pas echt onmogelijk gemaakt. De omschakeling van 'machtige hoeders van de absolute waar heid' naar een adviesorgaan voor paus en kerk, is voor velen niet te maken. De 'kerstuitbarsting' lijkt een heuse zuivering in te leiden. Volgens de vooraanstaande Vaticanist Marco Politi adviseren medestanders van de paus hem al langere tijd om op grote schaal personen op cruciale posten binnen de Vaticaanse bureau cratie te vervangen en 'een eigen team te ontwikkelen'. Om te voor komen dat zijn 'revolutie' verwa tert. De paus lijkt nu tot dat in zicht te zijn gekomen. Politi: „Franciscus valt aan om zich te verdedigen." Met alle risico's van dien. ROME - Het was nog nooit ver toond. Een paus die zijn kardinalen en bisschoppen de oren wast zoals Franciscus dat deed tijdens de traditionele kerst rede voor de Romeinse Curie afgelopen maandag. Het leek een uithaal van een sterk en charismatisch leider om iedereen bij de les te houden. Velen zien echter ook een uiting van frus tratie en een roep om hulp, om dat het Franciscus niet lukt de ei gen geledingen te overtuigen van zijn hervormingen en nieuwe koers. De buitenwacht heeft de Argen tijnse paus als vanzelfsprekend omarmd wegens diens boodschap van eenvoud en menselijkheid. Wereldleiders danken hem voor zijn oproepen tot religieuze tole rantie en concrete bijdragen aan vrede, zoals de bemiddelende rol in het conflict tussen Cuba en de Verenigde Staten. Al deze lof en bewondering lijken echter het zicht op de problemen in Rome te vertroebelen. Punt is dat de ideeën van paus Franciscus over een meer barm hartige kerk, die minder oordeelt en de dialoog zoekt met gewone katholieken, binnen de muren van het Vaticaan en ook bij de lei ding van de belangrijkste episco paten, maar door een minderheid worden gesteund. Sterker nog, het verzet en de pogingen de nieu we koers te saboteren, nemen toe. Franciscus vreest niet de dis cussie met zijn tegenstanders, zo als de Amerikaanse kardinaal Burke, maar al die anderen die zich niet uiten of steun fingeren, terwijl ze achter de rug van de „Deze overwinning draag ik op aan alle martelaren van de Tunesi sche revolutie", zei Essebsi in een korte toespraak maandagavond na zijn overwinning. Hij bedankte zijn tegenstander en de huidige president Moncef Marzouki en stelde dat de twee nu samen moe ten werken aan de toekomst. De verkiezing van een nieuwe president was het sluitstuk van een succesvolle overgang naar de mocratie. Tunesië heeft nu een nieuwe grondwet, een nieuw par lement en een nieuwe president. Nidaa Tounes, de seculiere partij waar Essebsi bij hoort, heeft nu een meerderheid in het parle ment en levert de president. Helemaal zonder haperingen ging het niet. In het zuiden van het land braken rellen uit na het be kend worden van de verkiezings uitslag. „Nee tegen het oude regi me", scandeerde de menigte die het partijkantoor van Nidaa Tou nes in de provincie Tataouine in brand zette. Essebsi is onderdeel van wat ook wel de 'restanten' wordt ge noemd: de oude garde die al aan de macht was onder het bewind van Ben Ali. Essebsi prees zichzelf aan als technocraat die de erva- ring heeft om het land weer op de rails te krijgen. Hij wordt ge steund door Nidaa Tounes, een coalitie van seculiere partijen. Zijn tegenstander Marzouki werd ervan beticht te nauwe banden te onderhouden met de islamitische partij Ennahda. Die partij won de eerste verkiezingen in 2011, waar bij een raad voor de grondwet werd gekozen. Er volgden drie rommelige jaren, met politieke moorden en angst bij veel libera len voor te grote invloed van de is- lamisten. De regering trad in ja nuari af. Ennahda deed niet mee aan de presidentsverkiezingen. De opkomst bij de verkiezingen zondag was 60 procent. Er waren vijf miljoen stemgerechtigden. Met name jonge Tunesiërs bleven thuis, terwijl die meer dan de helft van de potentiële kiezers vor men. Juist de jeugd was de motor van de revolutie. Toch ging in de eerste ronde minder dan 20 pro cent van de stemgerechtigden on- der de 30 naar de stembus. Veel jongeren hadden het gevoel wei nig binding te hebben met de pre sidentskandidaten. Bovendien wa ren die oud: Marzouki is 69 en uit eindelijk winnaar Essebsi dus 88. „Beide kandidaten hadden geen enkele aandacht voor de jeugd in hun programma", zegt Mouheb Garoui (27). Hij heeft wel ge stemd, maar meer uit 'morele plicht'. Garoui is directeur van I Watch, een non-gouvernemente le organisatie die jongeren aan spoort deel te nemen aan het poli tieke proces. Verkiezingsprogramma's waren er nauwelijks, een stemwijzer die Garoui opzette, had moeite pro grammapunten op de websites van de kandidaten te vinden. De campagnes richtten zich op ne gatieve beeldvorming van de te genstander. „Het ging meer over ideologieën dan ideeën", aldus een teleurgestelde Garoui. Veel jongeren kozen ervoor om, als ze toch naar de stembus gin gen, een blanco stembiljet in te le veren. Ook werden er veel biljet ten met cartoons van de kandida ten of met scheldwoorden erop in de stembussen gedeponeerd. door onze correspondent Eelco van der Linden Paus Franciscus sprak maandag zijn traditionele kerstrede uit voor de Romeinse Curie in Vaticaanstad. foto Hollandse Hoogte door onze correspondent Fernande van Tets TUNIS - De 88-jarige Beji Caid Es sebsi is als winnaar van de presi dentsverkiezingen in Tunesië uit de bus gekomen. Het waren de eerste vrije verkiezingen voor een presi dent sinds de val van dictator Zine el-Abidine Ben Ali vier jaar gele den. De nieuwe president Essebsi maakt deel uit van wat de 'restanten' wordt genoemd, de oude garde De nieuwe president van Tunesië: Beji Caid Essebsi foto Corbis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 12