ft 8 BINNENLAND ROLVERDELING Vader werkt, moeder is thuis. Nog steeds zijn Nederlandse ouders erg traditioneel. Zonde, vindt Renske Keizer, hoogleraar vaderschap. Een vader of vaderfiguur is be langrijk voor de ontwikke ling van een kind, maar hoe belangrijk? En maakt het uit hoeveel tijd hij met zijn kind doorbrengt? „De positie van de Neder landse vader is heel anders dan die van va ders in andere westerse landen. Wij zijn na melijk behoorlijk ouderwets", zegt Renske Keizer, bijzonder hoogleraar pedagogiek aan de Universiteit van Amsterdam. „Vrou wen besteden hier meer dan twee keer zo veel tijd aan de kinderen als mannen. In Scandinavische landen is de taakverdeling bijna gelijk." Sinds september van dit jaar bekleedt ze de eerste leerstoel ter wereld met als specia lisatie vaderschap. Een unicum, want bij wetenschappelijk onderzoek naar de ont wikkeling van kinderen werd tot nu toe nauwelijks naar de vader of vaderrol geke ken. Komend jaar verwacht ze de eerste resulta ten van haar twee onderzoeken. Er wordt gekeken of de betrokkenheid van de vader van invloed is op de taalontwikkeling van een kind. Het tweede onderzoek bekijkt of een kind dat gehecht is aan de vader (of een vaderfiguur) op de lange termijn min der probleemgedrag vertoont. In tegenstelling tot andere westerse landen is Nederland erg traditioneel: moeder zorgt voor de kinderen en werkt parttime, vader werkt fulltime en is kostwinner. „De ze rolverdeling wordt van alle kanten in stand gehouden. Zowel door de overheid als door de heersende mores", zegt Keizer. Ze legt uit: „Een man krijgt twee dagen betaald verlof als zijn kind wordt geboren. Eén dag om bij de bevalling te zijn en één dag om het kind aan te geven bij de burger lijke stand." Daarna kunnen sinds kort drie dagen onbetaald verlof worden opgeno men. „Het signaal dat de overheid hiermee af geeft is: leuk dat je een kind hebt gekregen, maar je betaalt er zelf voor. Terwijl we uit wetenschappelijke literatuur weten dat de eerste twee weken van een pasgeboren baby van essentieel belang zijn voor de hechting." Ter vergelijking: een vrouw heeft ten minste zestien weken zwanger schapsverlof. Een ander voorbeeld is de omgangsrege ling na een scheiding. In bijvoorbeeld België is co-ouderschap steeds gebruikelij ker. In Nederland gaan de kinderen nog altijd na een scheiding vrijwel automatisch naar de moeder. Wat ook een belangrijke rol speelt in de 'emancipatie van de vader' is wat de maat schappij vindt wat hoort en niet hoort, zegt Keizer. „De heersende opvatting is dat 'een goede moeder' haar kind niet meer dan drie keer per week naar de opvang brengt. Fulltime werken is dan geen op tie." De laatste jaren is er meer aandacht voor de 'papadag', oftewel: mannen die een dag per week voor hun kinderen zorgen. „Ik heb een beetje moeite met dat woord. Alsof het bijzonder is dat een vader tijd doorbrengt met zijn kind. En hoe noemen we het dan als een moeder thuis is bij haar kinderen? Mamadag? Nee, dat een moeder doordeweeks thuis is bij haar kinderen, vinden we allemaal vanzelfsprekend." Het zijn vooral hoogopgeleide mannen die 'papadagen' hebben. „Maar het zijn nog steeds uitzonderingen. Mannen worden geregeld door hun baas of collega's als min der loyaal gezien als ze parttime werken." Ik heb een beetje moeite met het woord 'papadag'. Alsof het bijzonder is dat een vader tijd doorbrengt met zijn kind Het is volgens Keizer belangrijk de vader serieus te nemen in zijn rol als opvoeder. „Zowel door hemzelf, de moeder, de werkgever als de overheid. Hij wordt nu vaak als secundaire opvoeder gezien. De man die leuk met zijn kinderen kan stoeien, maar verder niet veel toevoegt aan de ontwikkeling van zijn kind." Uit buitenlands onderzoek blijkt volgens de bijzonder hoogleraar dat kinderen met betrokken vaders beter presteren op school, minder probleemgedrag vertonen en betere relaties aangaan. „Maar of dat ge drag komt doordat de vader betrokken is, weten we nog niet precies. Het kan ook zijn dat ze beter presteren omdat ze een stabiele gezinssituatie hebben. Dat is een van de kernpunten van mijn onderzoe ken." MAN-VROUWVERHOUDING BIJ HET OPVOEDEN 'Nederland is hopeloos ouderwets' door Marieke de Witte Renske Keizer Renske Keizer. foto Hollandse Hoogte Voor elk uur dat een vrouw met haar kinderen doorbrengt, spendeert een man gemiddeld Finland 52,8 minuten Denemarken 49,8 minuten Zweden 47,4 minuten Italië 45 minuten Portugal 41,4 minuten België 39 minuten Ierland 37,2 minuten Frankrijk 34,8 minuten Noorwegen 34,2 minuten Spanje 34,2 minuten Griekenland 33,6 minuten Duitsland 32,4 minuten Verenigd Koninkrijk 32,4 minuten Nederland 27,6 minuten Oostenrijk 22,8 minuten Bron: The Fatherhood Report 2010-11, www.fatherhoodinstitute.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10