44 Ik handwerk graag en moet er niet aan denken dat ik blind was geworden Dinsdag 23 december 2014 De radioloog schetst het ziektebeeld PAGINA 2 EN 3 In het westen van het land rijden mobiele oogbussen om ogen van ouderen preventief te controleren op afwijkingen. „Ik was nooit bij een oogarts geweest. De optometrist in de bus constateerde glaucoom. Ik moest direct naar de oogarts." Het Oogziekenhuis Rotter dam heeft onlangs een rij dende oogpoli geopend. Die bestaat uit drie oogbus sen en een verplaatsbare ontvangstruimte die samen een oogplein vormen. Hier worden bij patiënten oogmetingen uitge voerd door een optometrist die in videover binding staat met de oogarts in het zieken huis. Handig. Maar het belangrijkste aspect van de bussen is dat ze kunnen rijden en oogzorg leveren in de buurt van de - veelal oudere - patiënt. Die patiënt hoeft geen be lastende reis meer naar het ziekenhuis te maken. De oogbus bestaat al langer. De allereerste bus hielp in 2005 mee om de wachtlijsten in Zeeland te verkorten, door patiënten sa men met hun oogartsen naar operatieka mers in Het Oogziekenhuis te brengen. In 2008 gingen oogbussen verder het land in om ouderen preventief te screenen. Inmid dels zijn meer dan 100.000 55-plussers on derzocht. Uit onderzoek blijkt dat 37 pro cent van deze mensen niet goed zag en maar liefst 26 procent een serieuze oogaan doening had. Een van de bussen staat vandaag op een parkeerterrein bij een geriatrisch centrum in Maassluis-West, waar optometrist Ru ben Koppers zo'n veertig patiënten - allen uit de directe omgeving - in de ogen heeft gekeken. Tijdens het oogonderzoek wordt de gezichtsscherpte bepaald, de buiten- en binnenkant van de ogen bekeken en de oogdruk gemeten. Direct na het onderzoek krijgt de patiënt een uitslag en een even tueel advies. De belangrijkste taak van de optometrist is het opsporen van eventuele oogziektes. Voor een aantal oogaandoenin gen geldt: hoe sneller ontdekt, hoe beter de prognose. Bij Betty van Valen (64) werd begin vorig jaar glaucoom vastgesteld, aan beide ogen. Was ze niet in de oogbus onderzocht, dan was het misschien te laat opgemerkt, met uiteindelijk blindheid tot gevolg. Van Va len: „Ik was nog nooit bij een oogarts ge weest. Dat was niet nodig, dacht ik. Maar de optometrist in de oogbus constateerde glaucoom. Meteen gingen alle toeters en bellen rinkelen en moest ik naar de oog arts. Daar kreeg ik medicijnen en een laser behandeling aan beide ogen. Ik had niet ge merkt dat er iets mis was met mijn zicht, behalve dat ik een schilderklus je bij mijn dochter niet zo netjes had gedaan. Zij wees mij daarop, maar ik zag het niet. Ik vond het zelf wel heel netjes. Achteraf snap ik het. Ik ben ontzettend blij dat ze die glau coom ontdekt hebben. Ik lees en ik hand werk graag. Ik moet er niet aan denken dat ik blind was geworden." Deze preventieve oogzorg valt (nog) niet binnen het basiszorgpakket. Alleen zorgver zekeraar DSW vergoedt de screening mo menteel. Ouderen die bij een andere zorg verzekering zijn aangesloten, moeten het (25 euro) zelf betalen. Roelfke Gerla, manager van de oogbus, stelt dat preventie door alle partijen welis waar belangrijk wordt gevonden, „maar men heeft vergeten hoe we dat financieel gaan regelen". Zij pleit ervoor dat de pre ventieve screening in het basispakket van de zorgverzekeraars komt of dat er een sub sidieregeling komt. „Het is belangrijk dat ie dereen toegang tot die screening heeft." Omdat Het Oogziekenhuis een rotsvast ge loof heeft in het mobiele concept, gaan - na een testfase - in de zomer van volgend jaar ook bussen rijden voor patiënten die al een oogprobleem hebben. De reguliere oog heelkunde, dus de ziekenhuiszorg komt dan ook naar de mensen toe. De bus is dan extra toegerust met een videoverbinding tussen de optometrist in de bus en een oog arts in het ziekenhuis. Net als nu het geval is bij de oogpoli op het binnenterrein van Het Oogziekenhuis. Inmiddels hebben niet alleen Nederlandse ziekenhuizen grote belangstelling voor de rijdende oogzorg. Ook talloze instellingen in landen als België, Zwitserland, China en Thailand willen leren van de expertise van Het Oogziekenhuis om de oogbus te gaan inzetten. CLAUCOOM door Anne Salomons Betty van Valen www.oogbus.nl reageren? gezondheid@depersdienst.nl Glaucoom is een aandoening waarbij een verhoging van de druk in de oogbol onbe handeld tot gezichtsvelduitval (blinde vlek ken) leidt en uiteindelijk zelfs blindheid kan veroorzaken. Meestal is het een chronisch en onomkeer baar proces dat alleen door ingrijpen kan worden vertraagd. In de beginfase merkt de patiënt niets. Vandaar dat het vroegtijdig opsporen van glaucoom noodzakelijk is. Regelmatige controle en een goede behandeling kun nen verdere aantasting aan de oogzenuw voorkomen. Glaucoom komt meestal voor bij beide ogen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 78