'Honderd worden, je krijgt het gewoon' Keurmerk 'Zeker Zeeuws' slaat aan De kleinkinders vinde di< Dagbladbezorger A 26 BEVELANDEN en THOLEN l/WI Ruim twee mille voor feestjaar naar een bijbaan? Goes (en omgeving) V Ondernemersplein OPZOEK middelburg - Heb de dokter hier nog nooit nodig gehad, zo zegt Wil- helmina Meulenberg als ze samen met familieleden op haar kamer haar verjaardag viert Het merendeel van haar broers en zussen leeft ook nog, „Die zijn ook allemaal in de negentig." Al leen haar oudste broer, die stierf op betrekkelijk jonge leeftijd. Hij werd 85." Wilhelmina Meulenberg vierde gisteren in Middelburg dat ze pre cies een eeuw geleden geboren werd in Nieuwdorp. Ze was de tweede van een groot gezin dat acht kinderen telde. „Vijf meisjes, drie jongens." Haar vader was tim merman. „Aannemer", vullen de andere familieleden aan. Zij: „Ja, ook aannemer" Wat ze nog goed weet is dat ze aan het einde van de oorlog moest vluchten voor het oorlogs- geweld. „De strijd om de Sloe- dam", verklaart ze. Ze was toen een jaar getrouwd. Haar man was bakker. Toen ze hem leerde ken nen, werkte hij in Amsterdam als patissier in het Amstelhotel. Maar hij wilde toch graag aan de slag als zelfstandig bakker. Na de oorlog namen ze een bakke rij over in Biggekerke. Hij werkte in de bakkerij, zij in de winkel. Dat was hard werken, vaak hele lange dagen maken. Maar terug blikkend klaagt ze helemaal niet over de vele uren die ze maakte. „Het was goed." Ze kregen vijf kinderen. „Allemaal jongens." Ze heeft inmiddels zeven kleinkinde ren en vijf achterkleinkinderen. Samen met al die familieleden vierde ze gisteren feest. Gisteroch tend dronk ze samen met de ande re bewoners van Hof 't Seijs kof fie en kwam de burgemeester op bezoek. Mevrouw Meulenberg is de oudste bewoonster van het complex en haar gezondheid is nog steeds goed. Haar zicht is wat minder geworden en sinds twee jaar heeft ze ook een gehoorappa raat nodig. Ze houdt van zingen en ze luistert veel naar de radio. Ze kan ook goed alleen zijn, zo vertelt ze. Ze woont sinds een klein jaar in Hof't Seijs. Daarvoor woonde ze in Swerf-Rust. Haar nieuwe behuizing bevalt haar heel erg goed. Ze zegt dat ze niet iets bijzonders heeft gedaan om zo oud te wor den. „Gewoon doen, gewoon doorgaan. ]e krijgt het gewoon." KAMPERLAND - Volgens Sabine Ver burg van de Stichting Lekker Regio naal Product vinden consumenten het steeds belangrijker om te we ten waar de producten die zij ko pen vandaan komen. Daarom intro duceerde de stichting samen met de provincie Zeeland begin dit jaar het keurmerk 'Zeker Zeeuws'. Om het keurmerk te verdienen moet het product gegarandeerd uit Zeeland komen, grotendeels uit Zeeuwse ingrediënten bestaan en ook nog duurzaam zijn. Inmid dels staat de teller op 23 certifica ten en er komen er steeds meer bij. Dave Bout van de Seafarm in Kam perland ontving onlangs drie certi ficaten. Zowel de tarbot, meshef ten als de oesters die het bedrijf verkoopt kregen het keurmerk 'Ze ker Zeeuws'. Ook Bout merkt dat zijn klanten willen weten waar zijn vis en schelpdieren vandaan komen. „In de media hoor je veel negatieve verhalen over wat er met ons voedsel gebeurt. Wij zijn daarom heel transparant. In onze winkel hangt een groot doek waar op we precies uitleggen hoe en waar we onze vis vangen en wat er daarna mee gebeurt." Verburg: „Transparantie is een vereiste als je een 'Zeker Zeeuws'-keurmerk wilt ontvangen. We willen zeker weten dat de producten die ons keurmerk dragen, werkelijk in Zeeland zijn gevangen of ge maakt." Wat volgens Verburg minstens zo belangrijk is, is duurzaamheid. Bout: „Wij vissen alleen op bestel ling, zo belasten we het milieu zo min mogelijk. En het water in on ze tarbotkwekerij zuiveren we zo dat we het opnieuw kunnen ge bruiken. Daarnaast gebruiken we geen antibiotica en andere stof fen." Bout is er trots op dat hij zijn vis en schelpdieren 'Zeker Zeeuws' mag noemen. Het heeft een toege voegde waarde ten opzichte van producten die niet uit Zeeland ko men, vindt hij. „Vis en schelpdie ren uit de Zeeuwse wateren zijn heel populair, ook in het buiten land. Wij Zeeuwen staan bekend om onze kwaliteitsproducten. Zo'n keurmerk benadrukt nog eens extra dat het uit Zeeland komt. Het is daarmee extra aan trekkelijk. Onze oesters liggen bij voorbeeld ook in de Markthal in Rotterdam." Hoewel het voor de producten van Bout redelijk vanzelfsprekend en bekend is dat ze echt Zeeuws zijn, is dat volgens Verburg niet al tijd het geval. „De bruine bonen van Hak en de zwarte bessen in de Hero cassis komen bijvoor beeld ook voor een groot gedeelte uit Zeeland. We willen ervoor zorgen dat er op die potten en flessen een dui delijk Zeeuws keurmerk komt." Naast een keurmerk voor voedsel en dranken gaat de stichting bin nenkort ook een variant uitbren gen voor non-foodartikelen. Hier bij denkt Verburg aan cosmetica waarin zeekraal is verwerkt en hout van Zeeuwse bodem. THOLEN - De eerste huis-aan-huis collecte van de Stichting Tholen 650 jaar heeft ruim 2300 euro op geleverd. De stichting wil van 2or6, als Tho- len-stad 650 jaar bestaat, een gran dioos feestjaar maken. Het hele jaar door moeten evenementen plaatsvinden. Om alles te kunnen betalen en een deel van de evene menten gratis toegankelijk te kun nen maken, wordt vooraf enkele malen gecollecteerd. Voorzitter William van Leeuwen is tevreden over de opbrengst van de eerste collecte. „Het resultaat is om blij van te worden. Het is duidelijk dat de bevolking achter het feestjaar staat." Wat is december toch 'n leutihe maend vö vee maansen. Nie vö aole maansen, 't is ok 'n maend waer of je j'n eihe eêl eênzaem kan voele. Dat is eihenlijk bie aole feêsten. A je die noe alleênig mot viere ka je vee misse. Vö de kinders is 't netuurlijk bute- hewoon. Ik dienke d'r nog wè 's an oe dat sinterklaos vroeher bie ons tuus gevierd wier. Aoltied mit 'n eêle kro, mit vee pakjes in gedichjes. Pao brocht de groöte teêle mit kedoos binne in dan be- hon 't feêst. Daer è'k a vroeg an mee'edae, want ik was vuve toe dat ik be- hon te twufelen an Sinterklaos. Je schoene zette in dan om tien ure zöhenaemd benee nae de wc mot te in netuurlijk twint loere of dat 'r a wat aors in de schoene zat as 'n pee. Op 'n dag kwam Zwarte Piet bie ons tuus. Ik was nie zö benauwd as de femielje docht. Piet ao nae- melijk 'n taefelkleêd om z'n schoe- ren dat ik bie bure op taefel ezien ao. Toe dat'n de deure achter z'n eihe dicht'etrokken ao mot ik ge- zeid dat z'n stemme percies die van Toon, de zeune van bure, leek. Z'è toe de waer'eid ma vertaald, 't Wier vö mien enkelt ma leutiher, want ik mocht toe 't eêle feêst meemaeke saeves. Eêmae passend bie zö'n feêst van traditie was bie ons de gewoonte van mien ou- wers om in Midden-Beemster, waer mien vaoder gebore was, vö aalk van ons 'n groöte taoi-taoipoppe te bestellen. Die Dave Bout mag zijn tarbot, mesheften en oesters voorzien van het keurmerk, foto Johan van der Heijden door Emile Calon Wilhelmina Meulenberg door Sharon van Oost ww.tholen650jaar.nl door Henk Blom WGGGNGR Media De PZC is op zoek naar dagbladbezorgers die 's ochtends voor 07.00 uur de krant willen bezorgen Wat staat er tegenover? Een prima maandelijkse vergoeding. Gratis de PZC lezen. Vele extra's. Uitstekend te combineren met andere bezigheden Ga naar www.bezorgers.nl voor meer informatie. Direct aanmelden? Via internet: www.bezorgers.nl Telefonisch: 0800-0222710 Meer bereiken. Met Wegener

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5