column TO0S Politie: nog geen doorbraak in zaak-Borst Min plus -4 Maak iemand abonnee! Op zo'n 300 kilometer van de grens met Duitsland is een eland gespot. Zou na de wolf ook dit dier in Nederland opduiken? ii Je wilt zo'n 2 IN HET NIEUWS WILDE DIEREN 0 www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee Cac(eau.tip paul kusters DeStem jt JOHN BAS Soms heb je het gevoel dat je wordt besodemieterd waar je bij staat, maar doe je er gewoon niks tegen. Ik heb dat met energiebedrijven. Als de olieprijzen dalen, stijgt het maandelijkse voorschot van de familie Bas. De kinderen gaan de deur uit, maar kennelijk staat dat kreng nog wijd open, want de energiekosten blijven plussen. Enfin, dan wil je wel eens weten of het ook goedkoper kan. Eens in de zoveel tijd - voor al wanneer het regent als het behoort te sneeuwen - wil ik advies. Zo kwam ik telefonisch in gesprek met een vrolijke Limburger van een onafhankelijke club die wordt betaald door energiebedrijven om mensen zoals u en ik te adviseren. Ik vertelde hem openhartig hoeveel de Basjes per maand kwijt zijn aan Essent voor onze twee-onder-een-kapper-met-dubbel-glas-zonder-badkuip. Te veel, zei hij meteen. Om na enig computergetik tot de conclusie te komen dat we 'flux' moeten overstappen naar energiedirect.nl. 'Dat scheelt u minstens twintig euro per maand.' Toch de moeite, vind ik. Om dan meteen te beseffen dat energiedirect.nl een ordinaire dochter is van Essent Die is twee tientjes per maand goedkoper dan d'r moeder, terwijl ze precies hetzelfde levert. Ik wil dat niet begrijpen. Zoals het er bij mij ook niet in gaat dat de moeder, als je vóór het einde van het energiecontract opstapt, een boete berekent en dat die dochter dan zegt dat zij die boete wel wil overnemen. Wie is er nou gek? Die vrolijke Limburger aan de lijn in ieder geval niet. Hij verdient een bonus omdat hij ons van Essent naar energiedirect.nl brengt, terwijl ik dat zelfde bedrijf minder ga betalen. 'Wat kan u dat nou schelen?', probeert hij mijn argwaan weg te lachen. Twintig euro per maand dus. Makkelijk verdiend; natuur lijk stap ik over. Moeder of dochter, ik doe gewoon het licht uit. toosenhenk.nl E OOK 60b HEEFT SINbS bEZE WEEK SPOTIFY Voor meer Paul Kusters zie www.bndestem.nl/paulkusters r>ï AMSTERDAM - Werknemers van Siemens in Dresden keken deze zomer raar op toen er ineens een eland in hun kantine stond. In pa niek was het 800 kilo zware dier dwars door een glazen pui het kantoorgebouw binnengeden- derd. Vanuit Polen en Tsjechië wande len elanden steeds vaker de grens met Duitsland over. Zowel de Duitsers als de gigantische herten zelf moeten er nog aan wennen. Het gros van de ongeveer 25 elan den die jaarlijks in Duitsland wor den geturfd, blijft in het oosten hangen. Maar de trend is duide lijk, zegt Roeland Vermeulen van de stichting Wolven in Neder land. De dieren trekken steeds ver der westwaarts. Er is al een ver dwaalde eland gespot in de buurt van Kassei, op zo'n driehonderd kilometer van de Nederlandse grens. En dan begint het bij in groot wild gespecialiseerde ecolo gen zoals Vermeulen toch te krie belen. Zou na de wolf ook de eland binnenkort in Nederland opduiken? Het zou zomaar kunnen, zegt hij. „Vanuit de moerassen waar ze in de zomer leven, gaan elandman- netjes op zoek naar gebieden met meer voedsel en een mooie dame. Tijdens zo'n trektocht kunnen ze gerust rso kilometer afleggen." Elanden zijn niet de enige grote wilde dieren die richting Neder land oprukken. Het gaat ook goed met de wolven, lynxen en beren in Europa. Dat blijkt uit een on derzoek dat vorige week is gepu bliceerd in Science. Op Nederland, België, Luxemburg en Denemar ken na, komt in elk Europees land weer minstens een van die dier soorten voor. „Alle grote roofdieren die door de mens waren teruggedrongen naar de verste uithoeken van het conti nent, heroveren terrein", zegt Ver meulen. „De maatregelen die afge- lopen decennia zijn genomen om de natuur te beschermen, hebben effect." Zo helpt het niet alleen dat de roofdieren zelf worden be schermd. Ook de populaties van herten en andere prooidieren zijn gegroeid, zodat de grote carnivo- imposant dier ook echt niet op de motorkap van je auto hebben UTRECHT - De politie verwacht op korte termijn geen doorbraak in de zaak rond de moord op oud minister Els Borst. Er werken nog wel dagelijks meer dan tien re chercheurs aan de zaak, die zich nu bijna elf maanden geleden af speelde. Dat heeft een woordvoer der van het rechercheteam giste ren gezegd. Peter R. de Vries maakte gister avond in Nieuwsuur bekend dat 2015 hij een tip van iemand met ge heimhoudingsplicht heeft gekre gen over iemand met een psychia trische achtergrond, die mis schien iets met de zaak te maken zou hebben. Die tip speelde hij door aan de politie. De recherche woordvoerder zegt de tip te ken nen, maar ontkent dat het onder zoek daardoor in een stroomver snelling zou zijn geraakt. In oktober vroeg de politie speci fiek om contact met hulp- of zorg verleners, mantelzorgers of ande ren die omgaan met mensen met een psychische stoornis. Die op roep leidde tot rso tips, waaron der een aantal uit de hoek van hulpverleners. Els Borst werd in februari van dit jaar dood aangetroffen in de gara ge van haar huis in Bilthoven. JOHN.BAS@BNDESTEM.NL EN METEEN ALLES VAN VtSO JÜRSENS EN JOE COCKER SEÜPLOAfc En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.bndestem.nl/abonneewerftabonnee *Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. Na de wolf keert door Annemieke van Dongen Roeland Vermeulen, ecoloog Scheurkalender V De nieuwe scheurkalender van Toos en Henk 2015 Bestel een setje. Ééntje als cadeau, en één voor jezelf. - 14,95^ duo gratis thuisgestuurd I www.webwinkel.bndestem.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 45