Kerstrede van paus Franciscus is mokerslag IN HET NIEUWS 3 Computers kerncentrales Z-Korea gehackt Vuilnisauto rijdt in op shoppers in Glasgow Bouwbesluit SEOUL - Bij de onderneming KHNP die de 23 kerncentrales in Zuid-Korea aanstuurt, zijn compu ters gehackt. Volgens het bedrijf hebben de hackers geen cruciale gegevens buitgemaakt en is er geen gevaar voor de werking van de kerncentrales. De vrees voor de veiligheid van de centrales in Zuid-Korea is toegenomen na de hack bij het fdmbedrijf Sony Pic tures. Volgens de Amerikaanse fe derale recherche FBI zat Noord-Korea daarachter. Sony pro duceerde de film The Interview, over twee journalisten die de op dracht krijgen de Noord-Koreaan- se dictator Kim Jong-un te ver moorden. De regering in Seoul on derzoekt het lek en heeft nog geen schuldige aangewezen. GLASGOW - In Glasgow zijn zes mensen omgekomen toen een vuilniswagen inreed op het win kelend publiek. Dat meldden Brit se media gisteren. Ook zijn er ze ker zeven zwaargewonden. Rond half vier 's middags reed de vuilniswagen de mensen aan in het centrum van de grootste stad van Schotland, waar veel mensen hun kerstinkopen deden. De wa gen reed de stoep op en schepte daar enkele voetgangers. Het ge vaarte ramde uiteindelijk de gevel van het Millennium Hotel, na tientallen meters over de stoep te hebben gereden. De politie heeft geen aanwijzingen dat het om een aanslag zou gaan. DEN HAAG - Particulieren krijgen meer vrijheid bij het bouwen van hun huis. Ze mogen zelf bepalen hoe groot hun toilet en badkamer worden en hoe hoog ze hun pla fonds willen. Dat is het gevolg van wijzigingen die minister Blok (Wo nen, VVD) wil aanbrengen in het bouwbesluit. Die gaan op r juli in. rome - Het was al geen idylle tus sen paus Franciscus en de Ro meinse Curie, het bestuursappa raat van het Vaticaan, maar na de gisteren door de paus uitgespro ken kerstboodschap is het oorlog. „Laat uw ziekten behandelen om geen moordenaars te worden zo als Satan", zei de Argentijnse paus tegen de zichtbaar verbouwe reerde kardinalen en bisschop pen. Franciscus wilde er dit jaar zeker van zijn dat de ware kerst boodschap van armoede en een voud aan zou komen bij de man nen in het paars en purper. Niet minder dan vijftien ziektes constateerde de paus bij degenen die de kerk moeten leiden, maar in plaats daarvan vaak kiezen voor 'machtshonger, roddel en car rièredrang'. De ernstigste, en van wege de hoge leeftijd van veel pre laten de kwaadaardigste, was 'spi rituele alzheimer'. Oftewel: „Het vergeten van de persoonlijke band met de Heer en het afhanke lijk worden van passies, nukken en manies." Sinds zijn aantreden, maart vorig jaar, probeert de Argentijn de kerk te moderniseren. Een specia le commissie van acht kardinalen moet de paus adviseren over her vorming van de Curie. De com missie concludeerde na enkele bij eenkomsten dat de problemen bij het centrale bestuursapparaat zo groot zijn dat een grondige op schoning nodig is. De Curie is van oudsher verdeeld in facties. De paus vertaalde dat gisteren in 'kliekvorming die uitgroeit tot een kanker die de harmonie van het lichaam bedreigt'. De paus voer gisteren verder uit tegen de genen die zich onsterfelijk achten en materiële rijkdom verzamelen. Het leek een expliciete verwijzing naar de leiding van de armoede predikende orde van Francisca nen, die vrijwel failliet is door malversaties en verduistering. Ook leek de paus de zojuist gepen sioneerde kardinaal en voormalig 'premier van het Vaticaan' Tarci- sio Bertone aan te spreken, vooral omdat hij de metafoor van een 'enorme verhuizing' gebruikte. Bertone nam onlangs zijn intrek in een luxe appartement van 400 vierkante meter, zes keer groter dan de woning van de paus. In Ne derland is van de hervormings- drang nog weinig te merken. 17.000 BEREN IN EUROPA ren minder moeite hoeven te doen voor een voedzame maal tijd. Investeringen in hekken om het vee van boeren te bescher men, voorkomen dat de roofdie ren worden doodgeschoten. Ten slotte zorgt de leegloop van het platteland ervoor dat wilde die ren weer meer ruimte krijgen. De terugkeer van grote roofdieren bewijst volgens de weten schappers het succes van de Euro pese natuurbescherming, die erop is gericht dat mensen en wilde dieren het land delen. Heel anders dan in de VS, waar wilde dieren in nationale parken worden afgeschermd van woon gebieden. Dat wil overigens niet zeggen dat mensen en grote wilde dieren al tijd probleemloos samenleven. Zo zit geen schapenboer op de terug keer van de wolf te wachten. Ook aan de eland zal het wennen zijn, voorspelt Vermeulen. Aanrijdin gen, vraatschade en omgewoelde tuinen zijn voor bewoners van de Veluwe en andere gebieden met veel wilde zwijnen en herten nu al een probleem. „Elanden zijn nog veel groter en zwaarder dan edelherten. Daardoor vreten ze niet alleen akkers sneller kaal. Je wilt zo'n dier ook echt niet op de motorkap van je auto hebben." Wij mogen de eland misschien vooral associëren met Zweedse toendra's, voor het imposante dier zelf zou emigratie naar Nederland in principe geen pro bleem hoeven zijn. Vermeulen: „In de middeleeuwen liepen hier nog veel elanden rond, weten we uit jachtversla- gen. Voor de arme plattelands- bevolking waren zulke grote dieren gratis eten. Als ge volg van de jacht zijn ze in de twaalfde eeuw uit Neder land verdwenen." Het zal echter nog wel even duren voordat Nederlandse boswachters elandsafari's kunnen organiseren, zoals hun Scandinavische colle ga's, relativeert de ecoloog. Een ondernemende eland die een keer per ongeluk de grens over steekt, is nog geen populatie die zich ergens langdurig vestigt. „Daar zullen nog wel een paar ge neraties elanden overheen gaan." DINSDAG 23 DECEMBER 2014 ook de eland terug Leden van de Romeinse Curie luisteren naar de provocerende kersttoe spraak van paus Franciscus. foto Hollandse Hoogte door onze correspondent Eelco van der Linden Op het Europese vasteland (minus Rusland, Wit-Rusland en Oekraï ne) leven nu zo'n 17.000 beren, 12.000 wolven, 9000 lynxen en 1250 veelvraten (een marterach tig roofdier dat ruim een meter lang kan worden). De populaties van die dieren zijn overal stabiel of groeiende. De meeste grote roofdieren leven in het noorden van Scandinavië, de Baltische sta ten en op de Balkan. Roofdieren hebben veel ruimte no dig, maar ze leven niet alleen in on bewoonde streken. Zo rukken wol ven op richting stedelijke gebie den. Waarschijnlijk ook naar Nederland. In juni werd in Twente binnen 24 uur door vier mensen een wolf gezien. boven: Elanden worden al regelma tig gesignaleerd in Duitsland. rechtsonder: de Euraziatische Lynx. linksonder: de bruine beer. linksboven: de wolf. foto's Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44