Oranje beleefde een jaar van uitersten: duidelijkheid maakte 30 SPORT PREMIER LEAGUE Ronald Koeman heeft bij Southampton de wereld aan zijn voeten liggen. Hij geniet van zijn entree in de Engelse competitie. Verbeek voor anderhalf jaar naar Bochum BeNe League voor vrouwen bezig aan laatste seizoen BOCHUM - Trainer Gertjan Ver beek heeft gisteren zijn handteke ning gezet onder een contract dat hem tot de zomer van 2016 aan Bochum bindt. Hij is bij de club uit de tweede Bundesliga de op volger van Peter Neururer, die be gin deze maand moest vertrek ken. „De uitdaging is om zo snel mogelijk terug te keren naar de Bundesliga en aantrekkelijk te spe len", zei Verbeek tijdens zijn pre sentatie. „Ik kijk uit naar de sa menwerking met deze club." Verbeek werd acht maanden gele den ontslagen bij 1. FC Nürnberg. De oud-trainer van Heracles Al melo, SC Heerenveen, Feyenoord en AZ neemt assistent Raymond Libregts mee naar huidige num mer elf van de tweede Bundesli ga- Verbeek bekeek zondag al de thuiswedstrijd van Bochum tegen Erzgebirge Aue (1-1). Even na het duel werd bekend dat hij als hoofdtrainer van de Duitse club aan de slag zou gaan. Bochum maakte gisteren de duur van de verbintenis van Verbeek bekend. ZEIST - De BeNe League, de vrou wencompetitie voor Nederlandse en Belgische voetbalclubs, is be zig met het laatste seizoen. De KNVB en Nederlandse clubs gaan in overleg over een nieuwe top- competitie zonder Belgische deel nemers. De Nederlandse en Belgische voet balbond bespreken nog of de sa menwerking na drie jaar op een andere manier vorm kan krijgen. De KNVB en Nederlandse clubs willen voor 1 maart de plannen voor een volledig Nederlandse competitie uitwerken. Het uit gangspunt is om in ieder geval te komen tot een competitie van acht clubs, gevormd door de ze ven bestaande topclubs en een nieuwe deelnemer. Alle partijen zien dit als een tijde lijke oplossing en willen uiteinde lijk naar een competitie met mini maal twaalf deelnemers. SOUTHAMPTON - Containertermi- nals, scheepskranen, een Ikea, stop lichten om de honderd meter en grauw beton zover het oog reikt. De oceaan geeft Southampton op een heldere dag nog enige gran deur. Als het miezert en laag han gende wolken het zicht belemme ren, wat vrijwel dagelijks gebeurt, bedrukt de aanblik van de haven stad het gemoed. In deze omge ving geldt Ronald Koeman als een antidepressivum. 'Hij laat de zon schijnen', vertelt een journalist van een lokale krant ongevraagd. 'Zijn goede hu meur werkt aanstekelijk. Ik word vrolijk, zodra ik hem zie.' Koeman kan een lach niet onderdrukken als hem zijn opbeurende kwalitei ten worden voorgehouden. In Ne derland kreeg de trainer nog wel eens commentaar over zijn uitstra ling, als hij nors voor zich uitstaar de en op zijn lip beet. Koeman wuift het compliment niet weg. Net als zijn broer Erwin, zijn assistent, voelt hij zich op het moment opperbest. „We genieten met elkaar van Engeland en van de Premier League", zegt hij kalm. „De start van het seizoen verliep boven verwachting. We spelen leuk, aantrekkelijk voetbal. Alles bij elkaar genomen voel ik me hier wel op mijn plek." Anders dan de meeste inwoners van Southampton hoeft Koeman over de locatie van zijn woning niet te klagen. Vanuit zijn pen thouse in Ocean Village kijkt hij uit over de haven, waar vandaan op 10 april 1912 de Titanic haar ge doemde reis begon. Ook zijn werkomgeving kan de toets der kritiek doorstaan. Het trainings complex kan zich meten met die van de groten der aarde. Het Mar kus Liebherr Pavilion, vernoemd naar de overleden geldschieter van de club, geldt als de machine kamer. Geld noch moeite is ge spaard om het houten gebouw van alle mogelijke technologie en apparatuur te voorzien. Koeman kwam niettemin allesbe halve in een gespreid bedje te recht. De inkt van de handteke ning op zijn contract was droog, toen een half elftal aan basiskrach ten vertrok. Southampton, drie jaar geleden nog actief op het der de Engelse profniveau, leek aan de vooravond te staan van een lood zwaar jaar. Een strijd tegen degra datie kon haast niet uitblijven. „Eigenlijk heb ik nooit in de rats gezeten", vertelt Koeman. „Toen ik met de club in gesprek ging, wist ik dat we een aantal spelers zouden gaan verliezen. Er waren echter ook financiële mogelijkhe den om goede voetballers te ha len. Ik dacht wel: 'Alles zal moeten kloppen om het succes van vorig seizoen, toen Southampton op de achtste plek eindigde, te evena ren'." Terwijl kenners de ploeg van Koe man de afgrond in praatten, ging Koeman achter de schermen aan de slag met technisch directeur Les Reed. Graziano Pellè maakte de overstap van Feyenoord, Dusan Tadic kwam over van FC Twente. Keeper Fraser Forster (Celtic), Sha ne Long (Hull), Toby Alderwei- reld (Atlético) en Ryan Bertrand (Chelsea) vulden de overige lege plekken in. Met Pellè en Tadic nam Koeman een gok. Beide spelers mochten in de eredivisie tot de top behoren, in Engeland kende niemand hen. Ze moesten zich snel bewijzen Toen ik in gesprek ging, wist ik dat we een aantal spelers zouden gaan verliezen om zichzelf en hun coach krediet te verschaffen. Dat lukte wonder wel. Pellè scoort net zo makkelijk als voorheen in Nederland en Ta dic geldt als één van de beste aan gevers. „Die zekerheid had ik niet", geeft Koeman ruiterlijk toe. „Ik wist dat het goede spelers wa ren, maar miste de ervaring van de Premier League. Van tevoren kon ik niet goed inschatten of ze zich op dit niveau staande zouden houden." Koemans rust, vakmanschap en professionaliteit gaan niet onge zien voorbij. Meer dan Louis van Gaal bij Manchester United wordt hij op een voetstuk gezet. Arsène Wenger complimenteerde hem, oud-international Ian Wright be oordeelde zijn werk bij Southamp ton in een rapport voor een ta bloid met een 10. Zeifis Koeman een stuk kritischer. Het had naar zijn idee nog mooier kunnen zijn. Elf speelrondes stond Southamp ton op een positie die recht geeft op deelname aan de Champions League. Na drie opeenvolgende ne derlagen tegen Manchester City (0-3), Arsenal (1-0) en Manchester United (1-2) duikelde de ploeg naar plek vijf. „Tegen City hadden we niets in te brengen", blikt hij terug. „Maar van Arsenal en zeker van United hadden we moeten winnen." Koeman verwijt zichzelf dat hij zijn spelers klaarblijkelijk nog on voldoende geloof in eigen kunnen heeft bijgebracht. Ook, in grotere mate, ziet hij een oorzaak in de kleine selectie van Southampton. Tegen de drie topclubs ontbraken een handvol spelers door blessu res. „Als telt niet in het leven, maar met die jongens erbij was het, zeker tegen United, anders af gelopen", concludeert hij. Het gaat er hier harder aan toe, de spelers zitten meer in een keurslijf De opgerakelde vete tussen hem en Van Gaal deerde hem niet. Ja, hij wilde graag winnen van de man met wie hij bij Ajax ooit botste. Maar een hoofdzaak was het allerminst. Toen de frustratie over de gemiste kans wegebde, zag hij snel weer de zonnige zijde van zijn bestaan in Engeland. Sout hampton doet nog altijd mee om een ticket voor Europees voetbal en houdt teams als Arsenal en Li verpool onder zich. Zijn goede luim komt ook voort uit de specifieke Engelse cultuur. Respect tonen voor managers en oudere spelers is net zo ingesleten als het drinken van thee. Vooral in de jeugdopleiding ziet hij dat te rug. Kon Koeman zich bij Feye noord regelmatig irriteren aan de instelling van sommige talenten, over de beroemde academie van The Saints kan hij niets slechts zeggen. „Het gaat er hier harder aan toe, de spelers zitten meer in een keurslijf', zegt hij. „De Onder 18- spelers moeten de schoenen van de eerste elf schoonmaken. In Ne derland is het allemaal wat losser. Spelers krijgen een hardere oplei ding, trainen fysieker." Met spe lers als Alan Shearer, Gareth Bale en Morgan Schneiderlin, momen teel sterspeler van Southampton, betaalt deze benadering zich uit. De goede prestaties en de prettige omgangsvormen leiden af van het enige minpuntje van zijn avon tuur in Engeland. Voor het eerst in zijn carrière is Koeman op zichzelf aangewezen. Zijn kinderen zijn de deur uit, zijn vrouw pendelt op en neer. Zijn broer Erwin vergoedt dit gemis slechts ten dele. „Dat is soms wel moeilijk, zeker in deze periode, waarin je eigenlijk bij je familie wil zijn. Ze komen hier heen met de kerst. Dan krijgen ze Chelsea en Arsenal in het St. Ma ry's Stadium te zien." Glunde rend: „Dat lijkt me wel interes sant." Eigenlijk, zo geeft Koeman toe, voelt hij zich een gezegend man. „Alles is top of the bill hier. De sta dions, de velden, het respect, de mogelijkheden, de faciliteiten. Su per om mee te mogen werken." De woorden van de lokale journa list worden bevestigd. Als Koeman praat over Southampton, lijkt deze foeilelijke stad net het paradijs. kaars bloed zelfs drinken. Dat hoeft voor het Nederlandse voet bal niet zo'n probleem te zijn, wa re het niet dat de verschillen tus sen de beide zestigers dit jaar van grote invloed zijn geweest op de prestaties van Oranje. Het zorgde voor een enorme scheiding en het grote publiek kreeg daar alles van mee, zonder daar veel voor te hoeven doen. Stel, bij de aftrap van 2014 was de vraag geopperd: wie is uw favorie te bondscoach, Louis van Gaal of Guus Hiddink? Grote kans dat de grote meerderheid voor de wereld burger uit de Achterhoeker had gekozen. Maar stel diezelfde vraag nu nog eens, op het randje van 2014, en we kunnen zonder de hulp van Maurice de Hond de uit slag invullen: Van Gaal. Die wending zou je bijna histo risch kunnen noemen. 2014 was het jaar waarin de beeldvorming volledig kantelde: de hork en dic tator werd geliefd en de aimabele oom van een paar huizen verder werd een vreemdeling. Dat 'we' Van Gaal aan het eind van het jaar zo innig aan de borst drukken, heeft uiteraard voor een groot deel te maken met de prach tige derde plaats op het WK. Oranje, zo vonden zelfs zijn groot ste criticasters, was in Brazilië de firma Robben/Van Gaal. Maar de waardering voor zijn meester werk heeft ook te maken met de manier waarop hij het ambt van Zou Guus Hiddink hem al een be richtje hebben gestuurd? Gewoon een simpel appje met een felicita tie? Het zou hem sieren, maar de kans dat Louis van Gaal, de sport- coach van het jaar, iets van zijn op volger heeft gehoord is niet al te groot. De twee bondscoaches die in 2014 het land hebben gediend, hebben niet zoveel met elkaar. Diep in hun hart kunnen ze el- Southampton paradijsje door Geert LangendorfF Ronald Koeman Ronald Koeman Onder Louis van Gaal (rechts) werd het WK een groot succes. Het toer nooi begon met de wondergoal van Van Persie tegen Spanje. door Leon ten Voorde ZEIST - Het jaar 2014 was voor het Nederlands voetbalelftal even bizar als enerverend. De derde plaats op het WK in Brazilië was door nie mand verwacht, de daarop volgen de chaotische maanden ook niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41