BZZB-boek toont wat behouden waard is Rondomplan is paraplu voor alle projecten Oudhollands Amels regelt zwemles voor Walcherse jeugd Planschadeclaims Vestetuin verworpen A GESLOTEN 24 BEVELANDEN en THOLEN DORPSRAAD Ook in de Zak zijn mensen dik wijls pas landschappen, cultuur historische monumenten, bloe men, planten, en gebouwen gaan waarderen toen ze goed en wel verdwenen waren. En daarom is de BZZB ook na 25 jaar nog actief. Het boekje Op de de bres voor de Zak geeft een zeer volledige ge schiedenis van de pogingen van de BZZB om het waardevolle land schap van de Zak van Zuid-Beve land te beschermen tegen aanval len van alle kanten. Voorzitter Ri- nus Antonisse begint zijn verhaal bij de ramp van 1953. Sindsdien heeft in het gebied tussen de Bie- zelingse Ham en het Zuid-Sloe schoonheid plaatsgemaakt voor doelmatigheid, Van het gevarieer de landschap: oudland, kleinscha lige inpolderingen en grote pol ders met rechte wegen, zijn pluk jes over. Verkavelingen, dorpsuit breidingen, bomenkap, het rooien van hagen en het rechttrekken van wegen en waterlopen, is te dikwijls gebeurd zonder oog voor natuurlijke waarden. Een ding kan de BZZB op haar conto schrij ven: een snelweg dwars door de Zak van de Westerscheldetunnel tot aan de Deltaweg, is niet door gegaan. Het was de aanleiding om de stichting op te richten. De BZ ZB wordt soms een zwart-witvi- sie verweten. Het weerwoord zijn foto's van Tonny Outermans. Daarin komen contrasten tot ui ting, met de aantekening dat ook nieuwe situaties best bekoorlijk kunnen zijn. In een essay besluit Dorothé Tempelman-Venselaar een opsomming van de huidige bedreigingen dat de inzet van de BZZB hard nodig blijft. „Zie het als een paraplu waar alles wat speelt onder wordt gehan gen", omschrijft wethouder Adrie van der Maas de opzet. Wissenker ke beet in 2006 het spits af bij het werken met deze opzet. Onder meer de herinrichting van de Voorstraat en de verbeterde infra structuur rondom het dorp vloeien voort uit dit project. Wat alle Rondomplannen gemeen heb ben, is dat ze inzetten op het aan trekkelijker maken van de Noord- Bevelandse dorpen. Maar de pre cieze invulling daarvan verschilt per kern. In Kamperland is het verbeteren van de entree, en daarmee men sen verleiden het dorp in te gaan, één van de belangrijke aandachts punten. De gang vanaf de Ruiter- plaatweg via Noordstraat richting Veerweg is geen logische. Wie de borden niet doelbewust volgt, rijdt het dorp zo weer uit. Maar ook andere plannen - in kaart ge bracht na gesprekken met inwo ners, ondernemers en dorpsraad - vallen onder de Rondomparaplu. „Het gaat eigenlijk over de hele westhoek van het eiland". De ge meenteraad voert de regie over Rondom Kamperland. Alle nu in kaart gebrachte elementen wor den 13 januari aan de gemeente raad gepresenteerd. Opvallend groot dit keer is de inbreng van de dorpsraad met het project 'Het Lint Verbindt'. De dorpsraad was hiermee al op eigen houtje aan de slag gegaan met de toekomst van het dorp. Als de gemeenteraad ak koord gaat, gaat de dorpsraad er mee door. Dat gebeurt met geld- van onder meer de Heidemij en de Rabobank. „Het is echt een pro ject dat door burgerparticipatie is ontstaan. We willen van bedrei gingen kansen maken", zegt dorpsraadvoorzitter Wim Jalink. Met het vrijkomend bedrag van vijfduizend euro financiert Amels nu het busvervoer tussen basis scholen en zwembad. Daarmee speelt het bedrijf in op het weg vallen van de gemeentelijke subsi dies voor schoolzwemlessen. Amels hoopt ermee te voorko men dat de zwemvaardigheid van de jeugd achteruit kachelt. het bedrijf werd op het idee ge bracht door de stichting Zeeland Sport Leisure uit Vlissingen. Die probeert de jeugd te stimule ren zo veel mogelijk te sporten, en werkt daarbij samen met het bedrijfsleven. Amels is één van de partners waarmee wordt samenge werkt. Directeur Tilly Stroo van Sport Leisure: „Zij vroegen ons om een maatschappelijk verant woorde bestemming voor het vrij gekomen budget. Het inzetten op zwemvaardigheid in een waterrij ke provincie als Zeeland leek ons een logische keuze." MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg vindt op tweede kerstdag de Oudhollandse Volks Kerstzang Dienst plaats, met me dewerking van het Christelijk Sa mengesteld Mannenkoor Zeeland. Toegang vrij, aanvang 19.30 uur. t/m 3 JANUARI TILROE OPTIEK De bewoners menen dat de ont wikkelingen in Vestetuin, waar onder meer een vier lagen tellend winkel- en appartementencom plex is gebouwd, tot een waarde daling van hun woningen hebben geleid. In hun aanvragen hebben de bewoners het over onder meer aantasting van het woongenot, schending van de privacy, de be perking van zonlicht en het ver vallen van het vrije uitzicht aan de voorkant. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de claims voorge legd aan een onafhankelijk bu reau, namelijk de Stichting advies bureau onroerende zaken (SAOZ). Die komt tot de conclu sie dat de aanvragers geen of een zeer gering nadeel hebben gele den door het plan Vestetuin. Het bureau adviseert de gemeente dan ook de planschadeverzoeken af te wijzen. Burgemeester en wethouders heb ben dit advies overgenomen. door Mieke van der Jagt nisse - „Don't it always seem to go, that you don't know what you' ve got till it's gone", dichtte Joni Mitchell in Big Yellow Taxi. Het is de teneur van de jubileumuitgave van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). Op de bres voor de Zak is naar alle do nateurs verstuurd maar het is, zolang de voorraad strekt, ook te bestellen voor 5 euro via bzzb@hetnet.nl. De Veerweg in Kamperland foto Marcelle Davidse door Esme Soesman KAMPERLAND - Na Wissenkerke, Co- lijnsplaat en Kortgene is het nu de beurt aan Kamperland. Alle lopen de en nog op te starten projecten, knelpunten en wensen die leven in het dorp worden gebundeld in één plan: Rondom Kamperland. VLISSINGEN - Jachtbouwer Amels uit Vlissingen steekt vijfduizend eu ro in het vervoer van Walcherse kinderen naar zwemles. Het geld kwam vrij doordat het bedrijf stopt met het verzenden van gedrukte kerstkaarten naar relaties. In plaats daarvan krijgen die de kerstwens digitaal toegestuurd. WALSTRAAT VLISSINGEN door Rob Paardekam tholen - Zeven bewoners van de Oude Werf in Tholen, die bij de ge meente een claim voor planschade hadden ingediend vanwege de komst van de wijk Vestetuin, krij gen nul op het rekest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3