'Honderd worden, je krijgt het gewoon' Amels regelt zwemles voor Walcherse jeugd Kunstige etalageramen verbloemen leegstand A GESLOTEN 24 WALCHEREN LUIDKLOK IN ERE HERSTELD Nieuw Sandenburgh heeft het luidklokje weer terug. In vol ornaat prijkt het op een ontmoetingsplein. Gratis parkeren Die familieleden beamen dat la chend en vertellen dat zij uit een heel sterk geslacht komt. Het me rendeel van haar broers en zussen leeft ook nog, „Die zijn ook alle maal in de negentig." Alleen haar oudste broer, die stierf op betrek kelijk jonge leeftijd. Hij werd 85." Wilhelmina Meulenberg vierde gisteren in Hof't Seijs in Middel burg dat ze precies een eeuw gele den geboren werd in Nieuwdorp. Ze was de tweede van een groot gezin dat acht kinderen telde. „Vijf meisjes, drie jongens." Haar vader was timmerman. „Aanne mer", vullen de andere familiele den aan. Zij: „Ja, ook aannemer" Wat ze nog goed weet is dat ze aan het einde van de oorlog moest vluchten voor het geweld. „De strijd om de Sloedam", ver klaart ze. Ze was toen een jaar ge trouwd. Haar man was bakker. Toen ze hem leerde kennen, werk te hij in Amsterdam als patissier in het Amstelhotel. Maar hij wil de toch graag aan de slag als zelf standige. Ze probeerden na de oorlog een bakkerij over te nemen in Vlissin- gen. Dat lukte niet. Vervolgens lukte het wel om er een over te ne men in Biggekerke. Hij werkte in de bakkerij, zij in de winkel. Dat was volgens haar hard werken, vaak hele lange dagen maken. Maar terugblikkend klaagt ze hele maal niet over de vele uren die ze maakte. „Het was goed." Ze kreeg samen met haar man vijf kinderen. „Allemaal jongens." Ze heeft inmiddels zeven klein kinderen en vijf achterkleinkinde ren. Samen met al die familiele den vierde ze maandag feest. Ze dronk gisterochtend samen met de andere bewoners van Hof 't Seijs koffie en de burgemeester kwam op bezoek. Mevrouw Meu lenberg is de oudste bewoonster van het complex en haar gezond heid is nog steeds goed. Haar zicht is wat minder geworden en sinds twee jaar heeft ze ook een gehoorapparaat nodig. Ze houdt van zingen en ze luistert veel naar de radio. Ze kan ook goed alleen zijn, zo vertelt ze. Ze woont sinds een klein jaar in Hof't Seijs. Daar voor woonde ze in Swerf-Rust. Haar nieuwe behuizing bevalt haar heel erg goed. En ze vertelt met enige trots dat zij het nieuwe gebouw, als oudste bewoner, heeft mogen openen. Ze zegt tot slot dat ze niets iets bijzonders heeft gedaan om zo oud te wor den. „Gewoon doen, gewoon doorgaan. Je krijgt het gewoon." ZANDDIJK - De melodieuze klank klinkt menig Veerenaar weer als muziek in de oren. Na een afwe zigheid van ruim tien jaar, is het luidklokje terug bij zorg- en ver- pleegcentrum Nieuw Sanden burgh in Zanddijk. In een nieuwe klokkenstoel prijkt het kleinood op een kersvers ontmoetings plein. Een plein in de vorm van een klok, met een klepel van bloe men in een perkje. Zelfs de origi nele windwijzer, die ook ooit bij het tehuis stond, is terug, Een Vee renaar had die in z'n tuin en be sloot het object weer aan het ver zorgingstehuis te schenken. Trots onthulde de hoogbejaarde bewoonster van het centrum, me vrouw A. van der Kamp-Joosse (95), maandag het klokje. Ze knip te, met een schaar met gouden handgrepen, een lint door en stel de de luidklok weer in werking. „Mooi, heel mooi", zegt ze met glinsterende ogen." Zij was ruim tien jaar geleden de eerste initia tiefneemster tot herplaatsing van de luidklok. „Ik wilde zo graag dat het klokje weer terug kwam. Zonde dat het toen niet lukte. Ja, ik ben heel tevreden nu." Zij herinnert zich het karakteris tieke geluid; „Het was een heel lieflijk geluid. Ik woonde naast het bejaardenhuis in een van de huisjes die zijn gesloopt. Het hing bovenaan in de gevel van het be jaardenhuis. Nu klinkt het zelfs lieflijker dan toen." Dat beaamt Leonard den Beer Poortugaal, de ongekroonde bur gervader van het stadje, van gan ser harte. Hij knikt tevreden, on der het genot van een glaasje rode wijn: „Melodieuzer dan vroeger. Warmer, erg mooi hoor." De emi nence grise van Veere was een van de sponsors van het project. Zestien vrijwilligers hielpen mee en drie bedrijven verleenden ook kosteloos medewerking. Adri Franke, van de Stichting Her plaatsing Luidklokje Sanden burgh, ontwierp de klokkenstoel. „Boven de klok zit een overkap ping die klok en lagers bescher men tegen vocht. Meestal is dat een puntdakje." Glimlachend: „Maar ja, ik ben vormgever. Ik wil de wat anders, dus heb ik dat de vorm van een ooglid gegeven. De klokkenstoel is 'opgevuld' met plaatmateriaal vol rondjes van ge lijke maat. Als je daar doorheen kijkt, zie je telkens wat anders. Het lijkt alsof de rondjes meebe wegen en van vorm veranderen." De gemeente participeerde door het plein aan te leggen. De Stich ting probeer nog twee extra bank jes te 'krijgen'. Een staat er nu, via de Nieuwjaarsduik Veere. Met het vrijkomend bedrag van vijfduizend euro financiert Amels nu het busvervoer tussen basis scholen en zwembad. Daarmee speelt het bedrijf in op het weg vallen van de gemeentelijke subsi dies voor schoolzwemlessen. Amels hoopt ermee te voorko men dat de zwemvaardigheid van de jeugd achteruit kachelt. Het bedrijf werd op het idee ge bracht door de stichting Zeeland Sport Leisure uit Vlissingen. Die probeert de jeugd te stimule ren zo veel mogelijk te sporten, en werkt daarbij samen met het bedrijfsleven. Amels is één van de partners waarmee wordt samenge werkt. Directeur Tilly Stroo van Sport Leisure: „Zij vroegen ons om een maatschappelijk verant woorde bestemming voor het vrij gekomen budget. Het inzetten op zwemvaardigheid in een waterrij ke provincie als Zeeland leek ons een logische keuze." vlissingen - Vanaf donderdag 25 december tot en met donderdag 1 januari 2015 is het gratis parkeren in de binnenstad van Vlissingen. In de parkeergarages De Fonteyne en Scheldeplein geldt een aange past tarief van een euro per uur. t/m 3 JANUARI TILROE OPTIEK Er komen volgende week ook vlag gen bij van dezelfde ontwerper, de Groningse grafisch kunstenaar Eduard Bezembinder. Het project, dat drie maanden blijft bestaan, wordt betaald uit een rest budget voor beeldende kunst van de Cul- tuurwerf, zegt Bianca Runge. „We betalen een marktconforme prijs", wil ze daar over kwijt. Het thema is 'sprookjes' met ver wijzingen naar Vlissingen. „Vorig jaar hadden we lichtinstallaties in de etalages, maar dat heeft het na deel dat je steeds in de panden moet zijn, dat geeft geregel met sleutels." Er is aanvankelijk een Vlissingse kunstenaar aange zocht, zegt Runge, maar uiteinde lijk kwam ze uit bij de werken van Bezembinder. Mogelijk vol gen meer etalages; over de pan den die nog verstoken zijn van versiering zijn onderhandelingen met kandidaat-huurders gaande. 'Het klokje klinkt lieflijker dan vroeger' door Emile Calon middelburg - „Ik heb de dokter hier nog nooit nodig gehad", zegt Wilhelmina Meulenbergals ze sa men met familieleden op haar ka mer haar verjaardag viert. door Annemarie Zevenbergen Wilhelmina Meulenberg en haar familie vierden gisteren haar honderdste geboortedag, foto Lex de Meester I De klok wordt in werking gesteld. Rechts voor met hoed mevrouw A. van der Kamp-Joosse, vlak voor ze het lint doorknipt, foto Lex de Meester VLISSINGEN - Jachtbouwer Amels uit Vlissingen steekt vijfduizend eu ro in het vervoer van Walcherse kinderen naar zwemles. Het geld kwam vrij, doordat het bedrijf stopt met het verzenden van ge drukte kerstkaarten naar relaties. In plaats daarvan krijgen die de kerstwens digitaal toegestuurd. WALSTRAAT VLISSINGEN door Claudia Sondervan vlissingen - Kunstige straatbeel den op raamfolie sieren sinds enke le dagen de etalages van vier leeg staande winkels in de Sint Jacobs- straat in Vlissingen. De raamversie- ring is geregeld door de Cultuur- werf, om de leegstand wat te ver bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37