BZZB-boek toont wat toont wat r\ t waard is 7 Amels regelt zwemles voor Walcherse jeugd Kunstige etalageramen verbloemen leegstand A GESLOTEN 66 De Schetsschuit is bij het opstellen van de visie leidend 24 SCHOUWEN-DUIVELAND SCHELPHOEK Eerste Gebiedsvisie met plek voor zorghotel is van tafel. Maar dat er bebouwing komt, staat vast. Oudhollands Ook in de Zak zijn mensen dik wijls pas landschappen, cultuur historische monumenten, bloe men, planten, en gebouwen gaan waarderen toen ze goed en wel verdwenen waren. En daarom is de BZZB ook na 25 jaar nog actief. Het boekje Op de de bres voor de Zak geeft een zeer volledige ge schiedenis van de pogingen van de BZZB om het waardevolle land schap van de Zak van Zuid-Beve land te beschermen tegen aanval len van alle kanten. Voorzitter Ri- nus Antonisse begint zijn verhaal bij de ramp van 1953. Sindsdien heeft in het gebied tussen de Bie- zelingse Ham en het Zuid-Sloe schoonheid plaatsgemaakt voor doelmatigheid, Van het gevarieer de landschap: oudland, kleinscha lige inpolderingen en grote pol ders met rechte wegen, zijn pluk jes over. Verkavelingen, dorpsuit breidingen, bomenkap, het rooien van hagen en het rechttrekken van wegen en waterlopen, is te dikwijls gebeurd zonder oog voor natuurlijke waarden. Een ding kan de BZZB op haar conto schrij ven: een snelweg dwars door de Zak van de Westerscheldetunnel tot aan de Deltaweg, is niet door gegaan. Het was de aanleiding om de stichting op te richten. De BZ ZB wordt soms een zwart-witvi- sie verweten. Het weerwoord zijn foto's van Tonny Outermans. Daarin komen contrasten tot ui ting, met de aantekening dat ook nieuwe situaties best bekoorlijk kunnen zijn. In een essay besluit Dorothé Tempelman-Venselaar een opsomming van de huidige bedreigingen dat de inzet van de BZZB hard nodig blijft. SEROOSKERKE - Mag er nieuwe be bouwing komen in natuurgebied de Schelphoek bij Serooskerke? Het antwoord op die vraag staat in een nieuwe gebiedsvisie die de komende tijd wordt opgesteld. Daarbij worden alle belangheb benden bij het gebied, zoals de in woners van Serooskerke, betrok ken. Dat gebeurt na massaal pro test tegen de vorige versie van de visie waarin ruimte was gemaakt voor een groot commercieel zorg hotel. De vraag is alleen of het op stellen van deze nieuwe visie niet een schertsvertoning is. De ge meenteraad heeft immers al vast gelegd dat bebouwing het uit gangspunt is. De Schelphoek is een natuurge bied bij Serooskerke. Ontstaan na een dijkdoorbraak tijdens de Wa tersnoodramp en inmiddels uitge groeid tot een waardevol gebied met bos, kreken, bijzondere orchi- deeënvelden en een druk bezoch te trailerhelling en loswal. Het gebied leek een extra impuls te krijgen toen drie jaar geleden Medisch Maatwerk Nederland zich meldde bij de gemeente Schouwen-Duiveland met het ver zoek een zorghotel voor herstel lende hartpatiënten te mogen bouwen. Het plan werd positief ontvangen door de gemeente. Het paste goed in het streven naar een zorgecono- mie. Voor de bestemmingsplanproce dure kon beginnen werd nog wel eerst een gebiedsvisie opgesteld. Dat is een kader waarin de moge lijkheden van een gebied staan. De conclusie was dat een zorgho tel op die plek goed mogelijk was. De voorkeur ging uit naar bouw bij het havenplateau, maar ook mogelijke andere locaties zijn be schreven. Het aanvankelijke enthousiasme voor het project werd al snel de kop ingedrukt, want het leidde tot een storm van protestTe grootschalig, een te groot risico project en een te grote wissel op de natuur, zo luidde de kritiek. Het protest was dermate dat het college van B en W eieren voor haar geld koos en het plan naar de prullenbak verwees. Dat beteken de vooralsnog het einde van het plan voor een grootschalig zorgho tel in De Schelphoek. Het college besloot de ontwikke lingen voor het gebied niet stil te leggen, maar een nieuwe poging te wagen en een visie op te stel len waarbij alle belanghebbenden te betrokken worden. 'Uit deze vi sie moet blijken of bebouwing mogelijk is', zei wethouder Verse put afgelopen donderdag tijdens de raadsvergadering tegen kriti sche raadsleden om er vervolgens in één adem aan toe te voegen dat dat de Schetsschuit leidend is. De Schetsschuitl Een nieuw argument van het col lege? De naam doet in ieder geval bij weinig mensen nog een belletje rinkelen. Het was dat de fractie van Leefbaar Schouwen-Duive land het rapport twee weken gele den uit de vergetelheid had opge diept en bij wijze van service maar per digitale postbode naar de overige raadsleden had toege stuurd, anders had de helft van de raadsleden waarschijnlijk niet ge weten waar het over ging. Het blijkt een vijfjaar oud verslag te zijn van een tweedaagse werk conferentie waar deskundigen van de dienst Landelijk Gebied sa men met belanghebbenden en mensen uit Serooskerke naar de toekomst van de Schelphoek heb ben gekeken. Een advies aan het gemeentebestuur en waar tot nu toe niets mee is gedaan. Maar de inhoud komt nu goed van pas. In de Schetsschuit staan suggesties voor toeristische ont wikkelingen én bebouwing in het gebied. Het lijkt een handige zet om dit rapport leidend te maken. Immers een aantal mensen die nu betrokken wordt bij het opstellen van de nieuwe gebiedsvisie was ook betrokken bij het opstellen van de Schetsschuit. Dat maakt het vaststaande gege ven dat er bebouwing mogelijk moet zijn een stuk gemakkelijker verteerbaar en is uiteindelijk al leen de omvang nog een punt van discussie. Dat wil niet zeggen dat het oude plan van het zorghotel alsnog te rugkomt. Het zorghotel heeft 10.000 vierkante meter nodig om rendabel te zijn en dat is te groot schalig volgens het college. Met het vrijkomend bedrag van vijfduizend euro financiert Amels nu het busvervoer tussen basis scholen en zwembad. Daarmee speelt het bedrijf in op het weg vallen van de gemeentelijke subsi dies voor schoolzwemlessen. Amels hoopt ermee te voorko men dat de zwemvaardigheid van de jeugd achteruit kachelt. het bedrijf werd op het idee ge bracht door de stichting Zeeland Sport Leisure uit Vlissingen. Die probeert de jeugd te stimule ren zo veel mogelijk te sporten, en werkt daarbij samen met het bedrijfsleven. Amels is één van de partners waarmee wordt samenge werkt. Directeur Tilly Stroo van Sport Leisure: „Zij vroegen ons om een maatschappelijk verant woorde bestemming voor het vrij gekomen budget. Het inzetten op zwemvaardigheid in een waterrij ke provincie als Zeeland leek ons een logische keuze." MIDDELBURG - In de Nieuwe Kerk in Middelburg vindt op tweede kerstdag de Oudhollandse Volks Kerstzang Dienst plaats, met me dewerking van het Christelijk Sa mengesteld Mannenkoor Zeeland. Toegang vrij, aanvang 19.30 uur. t/m 3 JANUARI TILROE OPTIEK Er komen volgende week ook vlag gen bij van dezelfde ontwerper, de Groningse grafisch kunstenaar Eduard Bezembinder. Het project, dat drie maanden blijft bestaan, wordt betaald uit een rest budget voor beeldende kunst van de Cul- tuurwerf, zegt Bianca Runge. „We betalen een marktconforme prijs", wil ze daar over kwijt. Het thema is 'sprookjes' met verwij zingen naar Vlissingen. „Vorig jaar hadden we lichtinstallaties in de etalages, maar dat heeft het na deel dat je steeds in de panden moet zijn, dat geeft geregel met sleutels." Er is aanvankelijk een Vlissingse kunstenaar aange zocht, zegt Runge, maar uiteinde lijk kwam ze uit bij de werken van Bezembinder. Mogelijk vol gen meer etalages; over de pan den die nog verstoken zijn van versiering zijn onderhandelingen met kandidaat-huurders gaande. behouden Pad naar verstening door Mieke van der Jagt nisse - „Don't it always seem to go, that you don't know what you' ve got till it's gone", dichtte Joni Mitchell in Big Yellow Taxi. Het is de teneur van de jubileumuitgave van de stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB). Op de bres voor de Zak is naar alle do nateurs verstuurd maar het is, zolang de voorraad strekt, ook te bestellen voor 5 euro via bzzb@hetnet.nl. ANALYSE door Melita Lanting Ad Verseput VLISSINGEN - Jachtbouwer Amels uit Vlissingen steekt vijfduizend eu ro in het vervoer van Walcherse kinderen naar zwemles. Het geld kwam vrij doordat het bedrijf stopt met het verzenden van gedrukte kerstkaarten naar relaties. In plaats daarvan krijgen die de kerstwens digitaal toegestuurd. WALSTRAAT VLISSINGEN door Claudia Sondervan vlissingen - Kunstige straatbeel den op raamfolie sieren sinds enke le dagen de etalages van vier leeg staande winkels in de Sint Jacobs- straat in Vlissingen. De raamversie- ring is geregeld door de Cultuur- werf, om de leegstand wat te ver bloemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29