Was getekend Harde wind houdt mesheftenvissers aan wal in drukke periode voor de Kerst. „Mijn hele jaar is naar de knoppen." Schippers zijn bezorgd over ligplaatsen in Kanaalzone a'mana'< ogkliniek in eerTbus ezond Steeds meer Zeker Zeeuws 26 en 27 ZEELAND Southampton is het paradijs voor Ronald Koeman 30 en 31 Consumenten vinden het steeds belangrijker de oorsprong van producten te kennen, ook van die uit Zeeland DINSDAG 23 december 2014 21 KAMPERLAND - De periode rond de feestdagen is voor ondernemer Adri Bout normaal gesproken de drukste tijd van het jaar. Zijn be drijf Seafarm in Kamperland le vert enorme hoeveelheden mes heften aan Spanje, Italië, Frank rijk en België. „Daar eten de mensen mesheften met de Kerst. Dat hoort gewoon zo. En iedereen wil ze vers. We werken daarom elk jaar 24 uur per dag door om zoveel te leveren als we kunnen. We zijn altijd met dubbele ploegen continu bezig met inpakken en proberen zo min mogelijk de Noordzee op te gaan. Maar nu staat voor het eerst in achttien jaar alles stil. Het is diep triest." De harde wind houdt Bout en zijn collegavissers sinds afgelopen donderdag aan wal. „De golven zijn te hoog. Voor de schippers en de vissers is dat geen probleem: wij kunnen wel wat hebben. Maar voor de schelpen wel. Het schip beweegt te veel op de hoge golven, waardoor je het scheeps tuig en de schelpen kapot maakt. In Spanje en Italië eten de mensen mesheften met de Kerst Dat hoort gewoon zo Met golven boven de één meter zestig maak je meer stuk dan heel. Na afgelopen woensdag moesten we al van alles repare ren. En nu zijn de golven meer dan twee meter hoog. Geen twij fel mogelijk dus." Behalve Bout zijn er nog drie mes heftenvissers actief in Nederland: twee in Zeeland en één in Harlin- gen. De andere vissers kunnen evenmin het water op, weet Bout. Het slechte weer betekent een enorme strop. „Dit is een ramp voor de mesheftenvisserij. In deze periode moeten wij onze omzet verdienen. Ik schat de schade op enkele tonnen." De extra mensen die Bout van plan was in te zet ten, zijn niet in vaste dienst. „Ik werk bewust met flexibele krach ten, want je weet dat je een risico neemt." Bout heeft al verschillende woe dende supermarkteigenaren aan de lijn gehad. „Ze bellen overal vandaan en gaan helemaal door het lint. Ze hebben geen bood schap aan de weersomstandighe den. Ze willen gewoon mesheften hebben." De weersvoorspellingen voor de komende dagen zien er niet goed uit. „Tot woensdag blijven de windkracht en de windrichting hetzelfde. Tijdens de kerstdagen gaat de wind even liggen, maar daarna gaat het weer waaien. Dat wordt dus niks meer. Mijn hele jaar is naar de knoppen." Zeker als door de bouw van de nieuwe zeesluis de middensluis verdwijnt vrezen de schippers lig- plaatsverlies. Ze vinden dat de schutcapaciteit van overblijvende 'oude' zeesluis en de binnenvaart- sluis tijdens de bouw maximaal moet worden benut. Bovendien moeten de verloren ligplaatsen voor de middensluis worden ge compenseerd aan zowel de bin nen- als de buitenkant van de an dere sluizen. Dat zei bestuurslid Jan Pieter Kleine gisteren tijdens de jaarvergadering van de afde ling Terneuzen van schippersvere niging Koninklijke Schuttevaer. Kleine hield de jaarrede bij afwe zigheid van voorzitter Johnny van Ijk. Schuttevaer maakt zich zor gen over het gevreesde verlies van zowel 'gewone' ligplaatsen als overnachtingsplaatsen bij de slui zen. Eerder al werd gepleit voor nieuwe vaste ligplaatsen in de di recte omgeving van de oude zee sluis, die straks alleen nog ge bruikt zal worden door de binnen vaart en de kleine zeevaart. Het vijfjarige meisje uit Yerseke brengt na schooltijd veel genoeglijke uren door met haar even jonge nichtje. Ze houden zich dan bezig met moedertje en schooltje spelen en verkleedpartijen. Haar nichtje, dat dit keer de juf is vraagt haar leeftijdgenote om haar handtekening te zetten. Eigenlijk begrijpt de aangesproke nen niet wat er bedoelt wordt, dus zegt ze dat ze moe is en lekker op de bank televisie wil kijken. Toch blijkt dat ze er nog over nage dacht heeft, want 's avonds voor ze naar bed gaat wil ze nog even haar handtekening zetten. Ze pakt een vel papier, legt haar hand erop en tekent die vervolgens heel precies over. Ramp treft mesheftenvisserij door Cornelleke Blok Adri Bout, visser Adri Bout van Seafarm in Kamperland kan niet vissen op mesheften vanwege de harde wind. „Dit is een ramp voor de mesheftenvisserij. In deze periode moeten wij onze omzet verdienen." foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De binnenvaartschip pers maken zich grote zorgen over het aantal ligplaatsen in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27